Reklama

Prasa zagraniczna

Medal za wstawiennictwem Maryi

Na trwających w Tokio Letnich Igrzyskach Olimpijskich złoty medal w podnoszeniu ciężarów zdobyła Hidilyn Diaz. Jest to pierwsze złoto olimpijskie w historii Filipin. Diaz, głęboko wierząca katoliczka, zawdzięcza swój sukces „wstawiennictwu Matki Bożej”. Otrzymała list gratulacyjny od Konferencji Biskupów Filipin.

Po swoim zwycięstwie sportsmenka podziękowała Matce Bożej za wstawiennictwo, a także Jezusowi Chrystusowi. Podczas wirtualnej konferencji prasowej oraz uroczystości dekoracji medalami miała na szyi łańcuszek z cudownym medalikiem.

IL SISMOGRAFO
Do wyboru, do koloru

Reklama

Po audiencji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec bp. Georga Bätzinga w Watykanie wydawało się, że progresywne ruchy wewnątrz Kościoła w Niemczech nieco stonowały. Niestety, wiele wskazuje na to, że sytuacja, która grozi schizmą, się pogarsza. Świadczą o tym choćby wypowiedzi biskupa Akwizgranu Helmuta Diesera i Birgit Mock, która razem z hierarchą przewodniczy zespołowi tzw. drogi synodalnej, debatującemu m.in. nad zasadami moralności seksualnej. Słowa bp. Diesera mogą szokować. Postuluje on zmianę nauczania Kościoła w tej materii, która ma być sposobem na wyjście Kościoła z defensywy. Chodzi o zmianę nauczania w kwestii homoseksualizmu. Biskup opowiada się za oficjalnym uznaniem błogosławieństwa związków jednopłciowych. Co z większością, która nie chce takich zmian? Niemcy proponują „Kościół dwóch prędkości”: jedna część, która uznaje moralność, i druga – progresywna, w której są ci, którzy nie są jeszcze gotowi tego zaakceptować.

yahoo! notizie
Pielgrzymi to potęga

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ruch pielgrzymkowy jest jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię segmentów życia społecznego. W jak poważnym stopniu, pokazały włoskie badania na temat turystyki religijnej na Półwyspie Apenińskim. Skupiają się one na erze przedcovidowej, ale ilustrują też wspomnianą skalę zjawiska i tożsamość pielgrzymów. Według instytutu ISNART, na całym świecie jeden na pięciu turystów (20%) podróżuje z motywów religijnych. We Włoszech proporcje są jeszcze wyższe i na 8 mln zarejestrowanych turystów obcokrajowców, którzy nocowali w 2017 r. w Italii, ponad 3 mln przybyło tu również z powodów religijnych. Gdzie najczęściej się udawali? Na pierwszym miejscu jest Watykan (7 mln odwiedzin), na drugim – sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo (6 mln). Na dalszych miejscach znalazły się: Asyż, Loreto, Pompeje i Padwa. Z włoskich badań wynika, że częściej pielgrzymują mężczyźni niż kobiety, choć mogłoby się wydawać, że proporcja jest odwrotna.

THE TABLET
Trochę szumu

Papież Franciszek swoim ostatnim motu proprio, w którym zmienił zasady celebrowania Eucharystii w tzw. rycie trydenckim w Kościołach lokalnych, wywołał szum w środowiskach tradycjonalistycznych. Większość biskupów, którym papież przekazał decyzyjność odnośnie do warunków sprawowania Mszy św. w tej formie, zapowiedziała, że się na to zgadza. Najsilniejsze środowisko tradycjonalistów istnieje we Francji, ale i tam w większości francuskich diecezji nie powinno być problemów z implementacją papieskiego zarządzenia.

National Catholic Reporter
Nowe zwołanie

Co zrobić, by ludzie, którzy przed pandemią systematycznie uczestniczyli we Mszy św., wrócili do kościołów? – zastanawiają się duchowni nie tylko w Polsce. Amerykanie już odkryli, że z blisko jedną trzecią wiernych sprzed ery covidowej, szczególnie z młodymi, może być kłopot. Potrzeba zatem aktywnych, a wręcz niestandardowych działań. Tym bardziej że socjologia nawrócenia mówi, iż religijne postawy i przyzwyczajenia, w tym uczestniczenie w Liturgii, mają na wiarę bezpośrednie przełożenie. Gdy w czasie pandemii tego zabrakło, doszło do jej osłabienia. Niektóre diecezje wydały poradniki dla duchownych i świeckich, w których podpowiadają, co można zrobić, aby wyjść do ludzi. Wśród rad znajdują się te najprostsze, np. wywieszenie baneru na kościele czy wysłanie zaproszeń do parafian, oraz te bardziej wymagające, np. tygodniowe społeczne eventy przy parafiach, festyny i innego rodzaju przedsięwzięcia, które skupiałyby ludzi. Chodzi o ekstraordynaryjną aktywność nieznaną przed pandemią.

2021-08-03 11:46

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

10-latek z Grand Prix Festiwalu Kolęd

2022-01-17 07:05

MFKiP

Grand Prix 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie dla solisty Filipa Płażalskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim – to najważniejsza wiadomość, jaka padła podczas niedzielnego Koncertu Galowego wieńczącego kolejną edycję największego przeglądu kolęd w Europie.

Więcej ...

Poznań: rozpoczęły się centralne obchody XXV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

2022-01-17 19:04
Zdjęcie ilustracyjne

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Wspólną modlitw przy grobie rabina Akivy Egera i otwarciem Izby Pamięci jego imienia rozpoczęły się w Poznaniu centralne obchody XXV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego śpiewamy kolędy do 2 lutego?

Wiara

Dlaczego śpiewamy kolędy do 2 lutego?

Częstochowa: Komunikat dotyczący wizytacji Wspólnoty...

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: Komunikat dotyczący wizytacji Wspólnoty...

O. Leon Knabit: Kryzys Kościoła?

Wiara

O. Leon Knabit: Kryzys Kościoła?

Abp Depo na Jasnej Górze o współczesnych pokusach...

Kościół

Abp Depo na Jasnej Górze o współczesnych pokusach...

Krzyż na szyi – ozdoba czy wyznanie wiary?

Wiara

Krzyż na szyi – ozdoba czy wyznanie wiary?

4 miesiące od beatyfikacji. Coraz więcej osób odwiedza...

Kościół

4 miesiące od beatyfikacji. Coraz więcej osób odwiedza...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kard. Dziwisz: nie ma Kościoła i wiary bez rzetelnej...

Kościół

Kard. Dziwisz: nie ma Kościoła i wiary bez rzetelnej...