Reklama

Niedziela 32/2021

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Dokąd idziemy?

Ks. Jarosław Grabowski

„Nasze życie to nie jest próżna wędrówka po labiryncie, ale jasno wytyczona droga – to Bóg jest początkiem i końcem”. Kard. G.L. Müller

Obserwator
5-8

Pozostawieni samym sobie

Wojciech Dudkiewicz

Z góry było wiadomo, że raport z działalności Państwowej Komisji ds. Pedofilii będzie wstrząsający jak sama zbrodnia.

Obserwator

Jasna Strona Mocy

Ireneusz Korpyś

Takiego wydarzenia Jasna Góra jeszcze nie doświadczyła.

Z Jasnej Góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: Izabela Tyras/Mirosława Szymusik, BP@JasnaGóraNews

temat numeru
10-15

Sierpniowe drogi Polaków

Piotr Drzewiecki

Ze wszystkich zakątków Polski co roku wyruszają mniejsze albo większe pielgrzymki ku Jasnej Górze. Niektórzy pątnicy idą kilka dni, inni nawet kilkanaście. Wędrówce towarzyszą zmęczenie, niedospanie, często ból w nogach, ale po dojściu do tronu Jasnogórskiej Pani – przede wszystkim ogromna radość i wdzięczność.

Nie ma jak u... Babci

Beata Włoga

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ponad 35 km od jasnogórskiego sanktuarium, we wsi Aleksandrówka znajduje się sanktuarium ku czci św. Anny. Miejsce to często odwiedzają pielgrzymi w drodze do Matki Bożej Częstochowskiej, ale nie tylko...

treści wiary
16-17

Charyzmatycy nadzieja czy zagrożenie?

Ks. Andrzej Cieślik

Nikt w pierwotnym Kościele nie próbował kwestionować autentyczności charyzmatów. Jedynym problemem było to, w jaki sposób z nich korzystać.

polecamy
18

Koniec wieńczy dzieło

Joanna Szczerbińska

moim zdaniem
19

Znak Prymasa

Ks. Paweł Bortkiewicz

Cenię w moim Kościele to, że jest dosłownie „powszechny” – to znaczy, że jest w nim miejsce zarówno dla tradycjonalistów, jak i progresistów

życie kościoła
20-23

Misja w Pariacoto

Krzysztof Tadej

Alkohol – śmiercionośny „pokarm”

Ks. Mariusz Frukacz

Śmiertelny wypadek w Brzegu. Niemal 50 tys. nietrzeźwych kierowców zatrzymanych przez policję w pierwszej połowie tego roku. Alkohol zbiera tragiczne żniwo.

Szczyt szczytów

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Przez ostatnie miesiące współczułem p. Pawłowi, bo to jedyny człowiek mający styczność z restauratorstwem, którego znam. Jego żona ze swoim bratem prowadzą od kilku lat restaurację, a w czasie COVID-19 ta branża ucierpiała najbardziej. Na wiosnę tego roku aż głupio mi było pytać: „jak sobie dajecie radę?”, bo wiadomo było, że rady sobie nie dają...

święte bezdroża
24-27

Święty spod Skrzycznego

Mariusz Rzymek

Znane, choć ukryte na uboczu, i te mniej lub zupełnie nieznane, na które natrafiamy przypadkiem podczas wakacyjnych wypraw. Polskie sanktuaria przy bocznych drogach. Poświęcamy im tegoroczny cykl wakacyjny, który zaprowadzi nas do wielu malowniczych zakątków Polski.

Odwiedź w okolicy

M.K.

Doskonałe miejsce na wypoczynek w otoczeniu beskidzkiej przyrody, z folklorem w tle. Znajdują się tu liczne ścieżki rowerowe, szlaki górskie, m.in. na Błatnią czy Stary Groń, przystanie kajakowe, ale też zabytki architektury drewnianej. Warto odwiedzić Kozią Zagrodę – zrekonstruowaną zagrodę wołoską, w której m.in. można się posilić tradycyjnym jadłem góralskim. 7,5 km pieszo od Szczyrku, 44 km – samochodem przez DW 942.

Świadek wiary
28-29

Święty jest znakiem

Andrzej Anasiak

Najwspanialszym przejawem wiary jest świętość życia. Od świętych powinniśmy się zatem uczyć wierności Chrystusowi, bo są oni świadkami wiary.

Prasa zagraniczna
30

Prasa zagraniczna

PR

Niedziela z kulturą
31-42

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

Wielka albo wcale

W.D.

Średniowiecze da się lubić

W.D.

Kolorowe sny

W.D.

Podróże w czasie

J.K.

Program telewizyjny

Panteon polskich monarchów

Jan Sztukowski

Pokój Marmurowy na Zamku Królewskim w Warszawie jest odbiciem dziejów Polski – jej świetności i upadku. Dziś ponownie zachwyca zwiedzających.

Krzyżówka

nasze sprawy
43

Ubezpieczenie OC niezbędna ochrona w razie kłopotów

Wszyscy wiemy, że ubezpieczenie OC obowiązuje każdego kierowcę. Sprawdźmy zatem, przed czym nas chroni obowiązkowe ubezpieczenie OC i z jakich ubezpieczeń dodatkowych, oferowanych przez różnych ubezpieczycieli, możemy skorzystać.

historia
44-45

Świat podzielony murem

Grzegorz Gadacz

Był to najsławniejszy mur w historii Europy. Czy nam się to podoba, czy nie, to właśnie on stał się symbolem świata podzielonego na dwa wrogie obozy. Jego upadek stał się natomiast symbolem końca tego świata.

punkt widzenia
46-49

Polityka kija i marchewki

Artur Stelmasiak

W Europie długo próbowano zwiększyć popularność szczepionek przeciwko COVID-19 za pomocą „marchewki”. Ostatnio jednak przywódcy coraz częściej wyciągają także „kije”

Ideologiczny neokolonializm

Paweł Sarafin

Unia Europejska będzie wspierać rozwój Organizacji Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku, ale w zamian żąda realizacji agendy ideologii gender oraz „praw reprodukcyjnych i seksualnych”, czyli „prawa do aborcji”

Bitwa o polskość mediów

Artur Stelmasiak

Ustawa medialna została przegłosowana na komisji sejmowej. Opozycja twierdzi, że to atak na TVN, a politycy PiS wskazują, że to próba zabezpieczenia przed wrogim przejęciem mediów.

Dumny jak Polak

Jacek Pałkiewicz

Mówią, że nadszedł czas na nowy patriotyzm europejski. Ale czy Unia Europejska jest realną wspólnotą, czy tylko instrumentalnym stowarzyszeniem narodowych egoizmów?

sprawy rodzinne
50-51

O Bogu – najprościej

Katarzyna Krawcewicz

W wielu rodzinach to wciąż trudny temat. Rodzice nierzadko wstydzą się o tym mówić albo się boją, że nie mają wystarczającej wiedzy. Po cichu liczą na katechetę. Ale czy da się zupełnie uniknąć rozmów o wierze?

moim zdaniem
52

Litery

Rafał Porzeziński

Przestępcą nie jest ten, kto dokonuje przestępstw, lecz ten, kto je opisuje, żeby bronić potencjalne ofiary przed przestępcami.

dobre rady
54-57

Kasza bardzo popularna

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Kasza jaglana na sypko

Kaszę zalej wrzątkiem o objętości 2,5 raza większej niż kasza. Dodaj płaską łyżeczkę soli oraz masło. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem przez 5 minut.

Letnia sałatka z kaszą jaglaną

Miodowy miesiąc z dzieckiem

Barbara Halkiewicz, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie, Szkoła Rodzenia

Pierwsze tygodnie pobytu dziecka w domu są dla rodziców pełne niepokoju i wzmożonej troski o nie, a także zmęczenia, związanego z trwającym jeszcze osłabieniem mamy po porodzie i utrzymującą się w jej organizmie burzą hormonalną

Blanszowanie warzyw

Ewa Nowak

To jeden z najszybszych sposobów obróbki cieplnej warzyw, m.in. w celu ich późniejszego zamrażania lub konserwowania

Na balkonie bez komarów

J.M.

Darowizna z zagranicy

Bożena Kwiecińska, prawnik

Czy darowizna od członka rodziny, który na stałe mieszka za granicą, podlega opodatkowaniu w Polsce?

listy
59

Na własnych nogach

Aleksandra

Chcą korespondować

Podróżnik
60-61

Plaże i historia

Wojciech Dudkiewicz

Miasto jest dobrze znane Polakom odpoczywającym na śródziemnomorskim wybrzeżu Turcji. Większość tu rozpoczyna i tu kończy swoje wakacje

sport
62-65

Marzenia się spełniają

9 sierpnia rozpocznie się 78. Tour de Pologne. O szczegółach tego słynnego wyścigu, a także o karierze kolarskiej, filozofii życia i Panu Bogu opowiada Niedzieli Czesław Lang – dyrektor Tour de Pologne, wicemistrz olimpijski i dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata.

moim zdaniem
66

Punkt podparcia

Witold Gadowski

Cofnąć się w głąb siebie i odnaleźć tam Pana Boga to niezwykłe szczęście i jednocześnie zdarzenie, które przesądza o kierunku naszych działań i poszukiwań.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Chleb żywy, który zstąpił z nieba

Wstań, jedz!

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Intuicyjnie odczytujemy dzisiejszą lekturę Słowa Bożego, zachęcającą nas do pełnego uczestnictwa w Eucharystii – karmienia się Słowem i Ciałem naszego Pana Jezusa Chrystusa. Już od początków historii zbawienia widzimy Boga, który troszczy się o swoich wybranych, zapewniając im pokarm – także ten doczesny.

Zasmucanie Ducha

Ks. Tomasz Siemieniec

Wierność to nie tymczasowość

Ks. Mariusz Frukacz

Patronka ludzi prawdy

Ks. Jacek Molka

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Odpowiedzialność na drodze

PB

We wspomnienie św. Krzysztofa pasterz diecezji celebrował Mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej, pobłogosławił kierowców i poświęcił pojazdy.

Ewangelizatorzy na kolejnym szczycie

Monika Jaworska

Hrobacza Łąka (828 m n.p.m.), która znajduje się na szlaku papieskim, była 4. górą w ramach tegorocznej Ewangelizacji w Beskidach. Spotkaniu patronował św. Józef.

Doświadczenie wspólnoty

PB

W Bielsku-Białej na placu Chrobrego została otwarta wystawa poświęcona Prymasowi Tysiąclecia

Niedziela częstochowska

Chwila normalności

Maciej Orman

Dzięki Fundacji Armenian Foundation i przy współpracy z Business Education Partnership Foundation z Armenii wakacje w Polsce spędziło 20 dzieci ormiańskich.

Parafia przemieniona

Beata Pieczykura

Dlaczego w parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie cześć odbiera Jezus Przemieniony? Jakich przyjaciół ma ta wspólnota? Co sprawia, że przebywający na terenie parafii mogą czuć się jak nad Bałtykiem?

Jedyne na świecie

Od 10 lat w naszym mieście znajduje się Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. O tej największej tego typu placówce na świecie rozmawiamy z Krzysztofem Witkowskim, twórcą i dyrektorem muzeum.

Niedziela podlaska

Łączy pokolenia

Ewa Jakubik

Święta Anna, patronka małżeństw, rodzin i matek czczona jest w Prostyni od ponad 500 lat. Żona Joachima, matka Maryi, babcia Jezusa wsłuchuje się w prośby o potomstwo przybywających tu pielgrzymów.

Tradycja i nowoczesność

Monika Kanabrodzka

Praca na roli uczy pokory i cierpliwości – powiedziała dr nauk rolniczych Ewa Krasnodębska, która należy do parafii Jabłonna Lacka i razem z rodzicami Celiną i Wojciechem, siostrą Dorotą i bratem Adamem prowadzi wielohektarowe gospodarstwo rolne.

Gotowi nieść pomoc

Marek Sobisz

Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur od kilku lat angażuje się w pomoc Braciom Albertynom we Lwowie.

Niedziela kielecka

Pani Nowego Korczyna

Władysław Burzawa

Podczas uroczystości poświęconej św. Kindze w jej diecezjalnym sanktuarium bp Jan Piotrowski ogłosił, że święta księżna została patronką Nowego Korczyna.

Michniów. Ku pamięci, ku przestrodze

Czy oryginalny pomnik, nasycony symboliką i rozwiązaniami technologicznymi, w połączeniu z ofertą edukacyjną, stanie się lekcją historii i przestrogą? Że nigdy więcej wojen! Że nigdy więcej palenia ludzi żywcem!

W polskiej Jerozolimie

Agnieszka Dziarmaga

Od wieków 15 lipca w Miechowie odbywa się jedyny w Polsce odpust jerozolimski.

Niedziela małopolska

Wielkie zobowiązanie

Maria Fortuna-Sudor

Chrześcijanin poza wiernością Bogu musi być gotowy poświęcać się, a nawet umrzeć dla drugiej osoby, rodziny, narodu, Ojczyzny – przypomniał abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Poznać namiastkę świata

Festiwal to przede wszystkim święto górali świata – podkreśla w rozmowie z Niedzielą dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich – Joanna Staszak.

Swoista lekcja wiary

Ks. Marcin Napora

Bierzmowani oraz przeżywający pierwszą, drugą i trzecią rocznicę przyjęcia tego sakramentu, podsumowali czas przygotowań, uczestnicząc w pielgrzymce dziękczynnej do Rzymu – serca wiary świata chrześcijańskiego.

Niedziela lubelska

Radosny Kościół

Anna Gliwa

Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej wraca do Garbowa.

Z nadzieją w przyszłość

BUK

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach świętowała 100-lecie istnienia.

U boku św. Anny

Urszula Buglewicz

Od głoszenia Ewangelii nie ma emerytury.

Niedziela legnicka

Ksiądz biskup odwiedził Skautów Króla

Oprac. ks. Waldemar Wesołowski

W dniach 17-25 lipca odbył się I Ogólnopolski Zlot Skautów Króla – WLAS 2021

Nie boimy się kryzysów

Agata Szymkowiak

„Ratunek w kryzysie rodziny – zawsze i dla każdego” – to misja Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Joanny Beretty Molla w Lubinie.

Obchody ku czci Apostołki Apostołów

Marek Zygmunt

Kaplica św. Marii Magdaleny i Grobu Pańskiego znajdująca się na terenie bazyliki krzeszowskiej, jest skromna i surowa.

Niedziela łódzka

Zło nie odpoczywa

Marcin Bugaj

Wspomnienie proboszcza z pasją

Ks. Kazimierz Dąbrowski

On zawsze miał parafian w swoim sercu. Tak o śp. ks. kan. Józefie Komperdzie mówią ludzie, którzy go znali.

Budowa kościoła niemożliwa

Mateusz Opaliński

Rządy Władysława Gomułki (1956-70) zdominowała wroga postawa władz państwowych wobec budownictwa sakralnego.

Niedziela przemyska

Modlitwa o trzeźwość narodu

Łukasz Sztolf

W sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się już po raz 17. Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu

Blisko, coraz bliżej

O owocach podróży do Rzymu, związanej z toczącym się procesem beatyfikacyjnym sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z ich dziećmi – z abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.

Służba misjom

Monika Jasina

Budynki w Woli Komborskiej są zadbane, a numery czytelne. Jednak jestem tu po raz pierwszy i muszę zapytać o drogę. Wymieniam numer domu, a widząc niepewną minę rozmówcy dodaję, że chodzi mi o Wzgórze Misyjne. Zapytany bez wahania wskazuje właściwy kierunek.

Niedziela rzeszowska

Nasz dobry i gorliwy kapłan

Wanda Jamróz

Wspólnota parafii Januszkowice dziękowała Bogu za 50 lat duszpasterzowania ks. prał. Tadeusza Preisa.

Pamięci „Maka”, „Kloca” i wielu innych...

Ks. Jerzy Uchman Piotr Ożóg

W Nienadówce powstało nowe miejsce pamięci historycznej, które przypomina o ofiarach NKWD.

Zofia daje dobry przykład

Marian Salwik. Pracownik samorządowy, geograf

Hejter, wbrew swoim zamysłom, napisał prawdę – Polska ciągle jeszcze opiera się „tęczowemu szaleństwu”.

Niedziela sandomierska

Zyskali świętego patrona

Ks. Wojciech Kania

Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył uroczystości wprowadzenia do kościoła relikwii św. Jakuba Apostoła.

#WakacjezNiedzielą (cz. 5)

Agnieszka Łatka

W tym tygodniu zapraszamy na wyprawę doliną rzeki Kacanki. Przejeżdżając przez miejscowość Kolonia Wiązownica, przy lesie ukazuje się budowla, można rzec, jak z bajek Disneya. Prowadzi do niej utwardzona droga wiodąca na most, przez który przedostajemy się na drugą stronę rzeczki, by móc podziwiać ukazujący się pałac.

Uprzejmość popłaca

Marta Łagocka

Co to znaczy „grzeczność” każdy z nas doskonale wie. W słownikach dodatkowo mamy wyjaśnienie danego wyrażenia, które definiują je jako „uprzejmy, delikatny, świadczący o dobrym wychowaniu stosunek do ludzi; słowa, gesty, oznaka dobrego wychowania; przysługa wyświadczona komuś”.

Niedziela sosnowiecka

Z potrzeby serca

Piotr Lorenc

Wiara przenosi góry. W przypadku wiernych z parafii Brudzowice, ich wiara musiała zmierzyć się systemem komunistycznym, aby w końcu doprowadzić do budowy wymarzonej i potrzebnej świątyni.

Z pokolenia na pokolenie

Z Tomaszem Domagałą, historykiem – o legendach i podaniach ludowych związanych z Zagłębiem – rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Owoc wdzięczności

Piotr Lorenc

Ukazała się nowa książka o sł. Bożej Teresie od św. Józefa – Janinie Kierocińskiej pt. Dziękujemy, Nasza Matko.

Niedziela świdnicka

Ku czci Prymasa Tysiąclecia

Ks. Mirosław Benedyk

Najpierw była tablica w kościele, później parafialny skwer, a teraz – pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu powstał w Bielawie.

U św. Anny w Zieleńcu

Ks. Mirosław Benedyk

Dwa dni trwało świętowanie ku czci św. Anny, patronki kościoła filialnego w Zieleńcu, gdzie opiekę duchową sprawują ojcowie franciszkanie z Dusznik-Zdroju.

Upamiętnili siedem wieków historii

Ks. Mirosław Benedyk

Świętując odpust, wierni z parafii św. Anny w Grodziszczu w dekanacie Świdnica Zachód upamiętnili 27 kapłanów, którzy przez ponad 700 lat posługiwali miejscowej ludności.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Serdecznie dobry człowiek

Ks. Marcin Miczkuła

Zapisał się w pamięci ludzkiej jako dobry człowiek – tak podczas Mszy św. beatyfikacyjnej o Edmundzie Bojanowskim powiedział papież Jan Paweł II.

Salezjańska modlitwa do św. Józefa

Ks. Robert Gołębiowski

Trwa rok poświęcony czci dla św. Józefa. W naszej archidiecezjalnej wędrówce prezentujemy miejsca, z ponad czterdziestu, w których świątyniom czy kaplicom nadano właśnie ten tytuł.

Parafia zatrudni kantora

Z Rafałem Bigottem o potrzebie funkcji kantora w kościele rozmawia Adam Szewczyk.

Niedziela toruńska

Święty przyjaciel

Anna Głos

Kto z nas nie zna benedyktynów z Tyńca i o. Leona Knabita? Przez wiele lat sądziłam, że to jedyny klasztor Benedyktynów w Polsce. W czasie tegorocznych wakacji odkryłam, że dużo bliżej Torunia leży Lubiń, a w nim 950-letnie opactwo benedyktyńskie.

W drogę ze św. Jakubem

Renata Czerwińska

Nasz kościół pięknieje z dnia na dzień – mówią Kinga i Monika, parafianki od św. Jakuba, a co dopiero teraz!

Mała uczciwość

Jacek Nasadzki. Mąż Angeliki, ojciec czwórki dzieci, razem z żoną są w Domowym Kościele.

Pielęgnowanie sumienia, regularna i szczera spowiedź, to punkt wyjścia do wierności w małych sprawach.

Niedziela warszawska

Patent na świętość

Z o. Mirosławem Kopczewskim rozmawiała Monika M. Zając

O 80. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego, jego duchowym dziedzictwie i szaleństwie zdobywania świata dla Niepokalanej, z o. Mirosławem Kopczewskim, franciszkaninem, rozmawia Monika M. Zając.

Czwartkowcy radością zarażeni

Zuzanna Ustaszewska

Modlitwa i gra w siatkówkę. Adoracja i wspólne ogniska. Eucharystia i zwiedzanie. Słowem – rekolekcje i odpoczynek. Ale w tym roku także radość, że w końcu mogli być razem.

Krewniacy Chrystusa

Monika M. Zając

W Ożarowie Mazowieckim jest rodzina, która ma szczególne powody, aby chlubić się swoim pokrewieństwem. Są sobie bliscy nie tylko we wspólnym przeżywaniu młodości. Jest coś więcej, co wzywa i czeka na ich odpowiedź.

Niedziela wrocławska

Pamięć o nich nie zaginie

Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego, przemówienia, a później Eucharystia w bazylice św. Elżbiety. Tak wyglądały wrocławskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Siostry też mają wakacje

Ks. Łukasz Romańczuk

Jak siostry zakonne spędzają urlop? Czy dom rodzinny zamienia się w zakon? O swoim wakacyjnym pobycie we Wrocławiu opowiada s. Jadwiga ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości.

Olimpijczyk Pana Jezusa

Ostatni medal olimpijski w boksie reprezentant Polski zdobył w 1992 r. Otrzymał go Wojciech Bartnik, który nie boi się mówić publicznie o swojej wierze. Przez ćwiczenia sportowe, Różaniec i świadectwo życia ewangelizuje m.in. w Oleśnicy, w której mieszka na co dzień.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Muzyczny Krasnobród

Ewa Monastyrska

Per Artem ad Astra czyli przez muzykę do gwiazd – tak brzmi w tłumaczeniu nazwa festiwalu organowego, który odbędzie się w Krasnobrodzie po raz 15.

Ku czci Apostołki Apostołów

Joanna Ferens

W diecezjalnym sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci patronki.

Wielkie remonty

Ewa Monastyrska

Sanktuaria naszej diecezji nieustannie są remontowane. Wiele świątyń stanowi wysokiej klasy zabytki i należy o nie zadbać.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Osobisty dar świadectwa

Katarzyna Krawcewicz

Diecezjalna Piesza Pielgrzymka zmierza na Jasną Górę. Pątnicy wyszli z trzech głównych ośrodków: Gorzowa, Zielonej Góry i Głogowa.

Szukając odpowiedzi

Katarzyna Krawcewicz

Tydzień temu nasi klerycy opowiedzieli, jak wygląda życie w seminarium. W tym numerze natomiast zwracają się do tych, którzy są na etapie rozeznawania życiowej drogi.

Nowe sanktuaria. Paradyż

Katarzyna Krawcewicz

W sierpniu na naszych łamach będziemy przedstawiać miejsca w naszej diecezji, które niedawno zostały ustanowione sanktuariami.

Reklama

Najpopularniejsze

Ratownicy dotarli do 42-letniego górnika

Wiadomości

Ratownicy dotarli do 42-letniego górnika

Niedzielski: wprowadzamy obowiązkowe szczepienia dla...

Wiadomości

Niedzielski: wprowadzamy obowiązkowe szczepienia dla...

Katowice: słowo abp. Wiktora Skworca w nawiązaniu do...

Kościół

Katowice: słowo abp. Wiktora Skworca w nawiązaniu do...

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Wiara

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Polska

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w...

Kościół

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w...

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Zdrowie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku