Reklama

Patron tygodnia

Patronka ludzi prawdy

Taką osobą jest św. Teresa Benedykta od Krzyża, czyli Edyta Stein. Jej liturgiczne wspomnienie obchodzimy 9 sierpnia, a beatyfikował i kanonizował ją św. Jan Paweł II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Polak uczynił ją też patronką Europy, ponieważ owa zakonnica i filozof zarazem była świadkiem najstraszliwszej hekatomby ludzkości, którą była II wojna światowa. Jako Żydówka poniosła śmierć męczeńską wraz ze swoją siostrą Różą w niemieckim obozie zagłady w Auschwitz (najpierw je zagazowano, a potem spalono w krematorium). Była niezwykle wykształconą i wrażliwą osobą, która porzuciła judaizm na rzecz chrześcijaństwa. Jezus Chrystus stał się dla niej najważniejszy.

Reklama

Dlatego też św. Jan Paweł II, 11 października 1998 r. w Rzymie, w słowie wygłoszonym podczas kanonizacji Edyty Stein stwierdził, że „zrozumiała ostatecznie, że miłość Chrystusa i wolność człowieka są ze sobą splecione, ponieważ między miłością a prawdą istnieje wewnętrzna więź. Nie widziała sprzeczności między poszukiwaniem prawdy a jej wyrażaniem przez miłość; przeciwnie, zrozumiała, że prawda i miłość wzajemnie się przywołują”. Nasz rodak podkreślił, że „w naszej epoce często utożsamia się prawdę z opinią większości. Rozpowszechnione jest też przekonanie, że należy posługiwać się prawdą nawet przeciw miłości i vice versa. Jednakże prawda i miłość potrzebują siebie nawzajem”. Ponadto dodał: „Siostra Teresa Benedykta od Krzyża mówi nam wszystkim: nie uznawajcie za prawdę niczego, co jest wyzute z miłości. I nie uznawajcie za miłość niczego, co jest wyzute z prawdy! Jedno bez drugiego staje się niszczycielskim kłamstwem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Można powiedzieć, że powyższe słowa to właściwa puenta całego jej życia, które rozpoczęło się we Wrocławiu w wielodzietnej żydowskiej kupieckiej rodzinie. Edyta bezproblemowo zdobywała wykształcenie (była doktorem filozofii), jednocześnie poszukiwała prawdy, służąc innym z miłością (np. jako pielęgniarka podczas I wojny światowej). Poznawała i przyjaźniła się z wybitnymi ludźmi swojej epoki.

Wszystko to okazało się jednak niewystarczające. Na początku lat 20. XX stulecia doświadczyła konwersji. Zachwyciła się wówczas m.in. św. Teresą z Ávili. Przyjęła chrzest, Pierwszą Komunię św. i bierzmowanie. Odnalazła drogę do prawdy obecnej w osobie i czynach jej rodaka Jezusa z Nazaretu. Mówiła, że jest Chrystusową własnością, że dopiero w katolicyzmie zrozumiała, co to jest wiara. Dlatego też w 1933 r. wstąpiła do Karmelu, by na rok przed wybuchem II wojny światowej złożyć śluby wieczyste.

Pozostawiła po sobie wiele dzieł, z których przebija myśl o tym, że człowiek to istota świadoma, wolna i nieustannie dążąca do prawdy. Jej pełnia to Jezus Chrystus.

Św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica, patronka Europy ur. 12 października 1891 r. zm. 9 sierpnia 1942 r.

Podziel się:

Oceń:

2021-08-03 11:46

Wybrane dla Ciebie

„Ani razu się nie poskarżył”. Jak wyglądały ostatnie dni na ziemi Carla Acutisa?

Carlo Acutis

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Carlo Acutis to dziś uwielbiany przez młodych i nie tylko, rozkochany w Eucharystii nastolatek z Włoch. Jego ziemskie życie, to nie tylko pozytywne chwile w drodze do świętości, to także cierpienie i ból spowodowane ciężką chorobą. Carlo zmarł w młodym wieku, jak wyglądały jego ostatnie dni na ziemi?

Więcej ...

Nawet 100 proc. rezygnacji z tzw. edukacji zdrowotnej

2025-09-05 07:50

pixabay.com

W niektórych szkołach z przedmiotu forsowanego przez Barbarę Nowacką przedmiotu zrezygnowali wszyscy. Są placówki, gdzie rezygnacje składano już wiosną. Tymczasem ministerstwo prowadzi kampanię, która ma podratować frekwencję na lekcjach.

Więcej ...

Powakacyjny krajobraz polityczny w Polsce. Badanie Centrum Analiz Wyborczych

2025-09-06 15:56
Jak kształtuje się krajobraz polityczny w Polsce po wakacjach?

Adobe Stock

Jak kształtuje się krajobraz polityczny w Polsce po wakacjach?

Prof. Grzegorz Górski wraz ze specjalistami z Centrum Analiz Wyborczych wykonał na koniec sierpnia analizę sondaży politycznych. Na tej podstawie przygotowano predykcję (czyli przewidywanie) podziału mandatów, jeśliby wybory miały się odbyć na początku września. Portal niedziela.pl publikuje wyniki badań wraz z omówieniem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Kościół

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Faryzeusze zaczepiają Jezusa, aby podważyć Jego autorytet

Wiara

Faryzeusze zaczepiają Jezusa, aby podważyć Jego autorytet

Męczennik w dominikańskim habicie

Święci i błogosławieni

Męczennik w dominikańskim habicie

Pomóc może tylko Jezus, dlatego mam kochać Go bardziej...

Wiara

Pomóc może tylko Jezus, dlatego mam kochać Go bardziej...

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Polska

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Po informacjach medialnych ws. ks. Chmielewskiego...

Wiadomości

Po informacjach medialnych ws. ks. Chmielewskiego...

Zamordowano kapłana, który piętnował korupcję i...

Kościół

Zamordowano kapłana, który piętnował korupcję i...

Prababcia Jezusa

Wiara

Prababcia Jezusa

Włochy: Mieszkańcy Taorminy żądają prawa do snu i nie...

Wiadomości

Włochy: Mieszkańcy Taorminy żądają prawa do snu i nie...