Reklama

Koncert pasyjny w katedrze Świętych Janów w Toruniu

Crucem Tuam Adoramus

Niedziela toruńska 20/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas Wielkiego Postu, a zwłaszcza Wielki Tydzień, przynoszą pragnienie refleksji nad niepojętą tajemnicą odkupienia. Rodzi się w nas na nowo wiele pytań: o rację, cel i sens cierpienia, o istotę naszej wiary i wolności. Stając wobec tajemnicy cierpienia, chcemy poznać i rozpoznać samych siebie. Św. Ambroży powie: "Poznaj zatem samą siebie, o piękna duszo, jesteś obrazem Boga. Poznaj samego siebie, człowiecze, jesteś chwałą Boga". W owym rozpoznawaniu przychodzi nam niejako osądzić samego Boga. Ojciec Święty Jan Paweł II napisał: "Bóg, stwarzając człowieka rozumnym i wolnym, postawił się przed sądem człowieka". Stwórca staje więc nie tylko przed sądem Kajfasza, Annasza czy Piłata, ale wydaje się na sąd każdego z nas, wzywając nas do odpowiedzi nie na pytanie, czy wierzę w Boga, ale czy wierzę Bogu, czy Mu ufam, czy chcę z Nim współpracować w dziele stwarzania siebie?
Wprowadzeniem w Triduum Paschalne stał się koncert pasyjny, jaki odbył się 16 kwietnia br. w toruńskiej katedrze Świętych Janów. Wzięli w nim udział soliści bydgoscy: Wiesław Raczkowski (tenor) i Marcin Tlałka (bas), chór Tibi Domine Wydziału Teologicznego UMK pod dyrekcją ks. Mariusza Klimka, zespół instrumentalny pod kierunkiem Katarzyny Cąbrowskiej, toruńska kompozytorka Magdalena Cynk, która pokierowała wykonaniem swojego utworu oraz Elżbieta Szczurko, prowadząca koncert. Usłyszeliśmy cztery kompozycje chóralne: Meum tu gaudium w opracowaniu ks. Antoniego Chlondowskiego, Popule meus warszawskiego kompozytora Mariana Sawy oraz dwa utwory młodych warszawskich twórców - Crucem tuam adoramus Pawła Łukaszewskiego i De profundis Marcina Łukaszewskiego (w utworze tym partię solową wykonała Agnieszka Morisson - sopran).
W koncercie zabrzmiały też wybrane fragmenty z Pasji wg św. Mateusza J. S. Bacha - jednego z największych arcydzieł w historii form pasyjnych. Ten monumentalny utwór, skomponowany w 1729 r., dzieli się na szereg obrazów. Sceny przekazywane w tekście ewangelicznym znajdują tu utrwalenie w ariach, które przyjmują kształt nabożnej kontemplacji. Zarówno w ariach: tenorowej Geduld, geduld, basowej Mache dich, mein Herze, rein oraz w poprzedzających je recytatywach dostrzec można wiele spokoju, łagodności, a nawet cichej radości. Tak bowiem Bach odczytuje Ofiarę Krzyża - spogląda na śmierć sub specie aeternitatis, widzi cierpienie Chrystusa w kontekście zmartwychwstania, niosącego zwycięstwo nad grzechem i dar życia wiecznego.
Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy pierwszą część Tryptyku pasyjnego - Judasz Magdaleny Cynk, skomponowanego w 2002 r. na dwa głosy solowe, chór i zespół kameralny, napisanego do wiersza toruńskiego muzykologa, erudyty i cenionego artysty Wiesława Liseckiego, którego zbliżającą się dziesiątą rocznicę śmierci utwór ten miał upamiętnić. W historii Męki Pańskiej zarówno Judasz, jak i Piotr zwracają naszą uwagę. Obaj uczniowie Jezusa dotknięci zostali kryzysem wiary i własnej tożsamości; każdy z nich jednak przyjął inną postawę. Piotr, choć zaparł się swojego Mistrza, uznał swe przewinienie, nie zwątpił w Boże Miłosierdzie "i gorzko zapłakał". U Judasza zabrakło łez, zwątpił on w miłosierną Miłość, "poszedł i powiesił się". Przypatrując się postawom Piotra i Judasza, ale i ogarniając pamięcią całą historię zbawienia, zastanawiamy się nad antynomią dobra i zła. I przychodzi nam przyznać, że "granica dobra i zła nie przebiega między ludźmi, ale w człowieku". Jest więc w każdym z nas coś z Abla, który wszystko, co miał najlepsze, chciał ofiarować Bogu, ale i coś z Kaina, który wiele zatrzymać chciał dla siebie, a swoje plany realizować poza Bogiem. W naszych próbach rozpoznania samych siebie dochodzimy do najważniejszej myśli: oto Bóg nie pozostawił nas w sytuacji nieposłuszeństwa, zdrady i śmierci, ale zechciał nas ocalić i wyzwolić od wszelkiego zła, a dokonał tego przez Ofiarę Krzyża, owo przejmujące świadectwo całkowitego posłuszeństwa Syna.
Zwieńczeniem koncertu pasyjnego w katedrze Świętych Janów stały się słowa bp. Józefa Szamockiego, jakie skierował do wykonawców i słuchaczy, a później wspólny, donośny śpiew wielkopostnej pieśni Krzyżu Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst