O istnieniu aronii świat dowiedział się od Indian z Ameryki Północnej, którzy dla wzmocnienia sił witalnych chętnie zjadali jej owoce. Nie dziwi więc fakt, że w połowie XIX wieku aronia została sprowadzona do Europy. W latach 70. XX wieku ze względu na jej wyjątkowe właściwości lecznicze zaczęto ją uprawiać w Polsce. Obecnie nasz kraj jest uważany za jeden z największych producentów aronii na świecie.
Według badań naukowych, owoce, sok i przetwory z aronii skutecznie obniżają ciśnienie tętnicze krwi, zmniejszają poziom cholesterolu, chronią przed chorobami serca i miażdżycą. I co ważne – chronią organizm przed nowotworami oraz zapobiegają jego przedwczesnemu starzeniu się.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzięki wysokiej zawartości witaminy C, szczególnie jesienią i zimą, kiedy jesteśmy podatni na przeziębienie, owoce aronii wzmacniają organizm przed infekcjami, bakteriami czy wirusami. Warto więc regularnie sięgać po przetwory z aronii, a szczególnie pić sok. Owoce i przetwory z aronii zapobiegają także chorobom Parkinsona i Alzheimera oraz usuwają z organizmu metale ciężkie.
Polecam syrop aroniowo-aloesowy według przepisu dr Danuty Tyszlukiewicz-Rybczyk. „Do 2 szklanek syropu z owoców aronii dodać pół szklanki zmiksowanej miazgi z liści aloesu. Całość wymieszać z 3 łyżkami miodu wielokwiatowego. Zlać do słoika i wstawić do lodówki na 3 dni. Zażywać 2 razy dziennie – dorośli po łyżce stołowej, dzieci po łyżeczce od herbaty. Kuracja winna trwać 2 miesiące.
Syrop ten zawiera witaminy i minerały regenerujące organizm. Poprawia samopoczucie, a osoby osłabione chorobami uodparnia na infekcje i stres. Zalecany jest osobom starszym po zawale i udarze oraz z objawami uogólnionej miażdżycy. Obniża ciśnienie krwi i zawartość frakcji LDL cholesterolu. Poprawia ostrość widzenia, zapobiega zmęczeniu oczu”.