Reklama

Niedziela 36/2021

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Braterstwo

Ks. Jarosław Grabowski

„Braterstwo nie czyni wierzących bardziej naiwnymi, przeciwnie – ono sprawia, że stajemy się bardziej przenikliwi i dalekowzroczni”. Andrea Riccardi

na bieżąco
5

Na ostatniej prostej

ŁK

W siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie miała miejsce 30 sierpnia konferencja prasowa dotycząca ostatnich przygotowań do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej.

Obserwator
6-7

Obserwator

nasz komentarz
8

Więcej rozumu w polityce

Ks. Janusz Królikowski

Nie boję się o Kościół – przetrwał już różne totalitaryzmy, które go karały i piłowały. Boję się o zwyczajnych ludzi: po raz kolejny będą poddani totalitarnym formom władzy, która za nic ma myślącego inaczej.

Z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

Dobiega końca tegoroczne piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę. Ostatnia grupa pątników przybędzie na wrześniowe święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Po ubiegłorocznym sezonie, gdy pandemiczne ograniczenia były bardzo restrykcyjne, widać wielkie ożywienie i pragnienie, by fenomen „rekolekcji w drodze” nie tylko podtrzymać, ale go rozwijać. Do Częstochowy dotarło w sumie aż 220 pieszych grup. Uczestniczyło w nich ponad 80,5 tys. osób

gorący temat
10-11

Na ratunek Afgańczykom

M.K.

W niedzielę 5 września w Kościele w Polsce będzie obchodzony Dzień Solidarności z Afgańczykami. Z tej racji z apelem o modlitwę i pomoc materialną zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

nasza rozmowa
12-15

Kościół jest dla wszystkich

Rozmawia ks. Jarosław Grabowski

Jeśli ktoś nie miłuje albo wręcz nienawidzi, to już przegrał. Obawiam się tego, by Kościół nie zamknął się w tzw. swojej bańce – mówi kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z Niedzielą.

temat numeru
16-19

To osoby – nie liczby

Margita Kotas

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, obchodzony 10 września, jest doskonałym pretekstem do pochylenia się nad tym problemem. Choć statystyki od ubiegłego roku wskazują na spadek liczby dokonywanych samobójstw, skala zjawiska nie może przestać nas niepokoić. Również z moralnego punktu widzenia.

Oddać życie, zabrać życie

Ks. Andrzej Cieślik

Choć samobójstwo zawsze jest złem i sprzeciwieniem się Bożemu prawu, Kościół o żadnym człowieku nigdy nie powiedział, że z pewnością jest potępiony na wieki.

Pogrzeb samobójcy

Ks. Michał Wieczorek

Prawo określa wyjątki, kogo należy pozbawić pogrzebu, i w tej grupie nie ma samobójców.

treści wiary
20-21

Czego uczy nas kongres eucharystyczny?

Ks. Jarosław Grabowski

„Mam wielką nadzieję, że ten kongres umocni wiarę i będzie konkretnym znakiem dla tych, którzy są poza Kościołem” – powiedział ks. Kornél Fábry, sekretarz generalny komitetu organizacyjnego 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w Budapeszcie w dniach 5-12 września. Czym jest kongres eucharystyczny? Na czym polega trwała obecność Chrystusa w Eucharystii?

świadek wiary
22

Wielki człowiek wiary

Włodzimierz Rędzioch

Dziesięć lat temu, 3 września 2011 r. odszedł do Pana kard. Andrzej Maria Deskur, bliski przyjaciel Jana Pawła II i jego zaufany współpracownik

moim zdaniem
23

Dziurawa wiara

Bp Andrzej Przybylski

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele

życie kościoła
24-27

Maryjny wrześniowy tydzień

Wincenty Łaszewski

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem

Kapłański portfel

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Niedawno politycy otrzymali po raz pierwszy wyższe pensje, które zostały wprowadzone rozporządzeniem prezydenta. Przeczytałem również ostatnio, że średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw była w lipcu o 8,7% wyższa niż rok wcześniej.

Ona wskaże drogę

Anna Bandura

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

zapraszamy
29

Duchowa rewitalizacja

Irosław Pyrkoś

prasa zagraniczna
30

Prasa zagraniczna

PR

Niedziela z kulturą
31-42

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

...ponad połowę powierzchni Watykanu zajmują ogrody? Najmniejsze państwo świata rozciąga się na obszarze 0,44 km2, z czego aż 0,23 km2 przypada na zespół ogrodowy, co czyni z Watykanu jeden z najbardziej urokliwych i zielonych krajów

Świat bez jeży?!

j.k.

Nogi na cokole

w.d.

Reporterska biografia

j.k.

Szalony oficer

w.d.

Program telewizyjny

Matce Bożej się spodobał

Urszula Klawiter

Muzyka i kapłaństwo to dwa powołania, które współbrzmią, gdy się je połączy na chwałę Bogu – twierdził ks. Stanisław Ormiński. To jemu zawdzięczamy najpopularniejszą melodię Apelu Jasnogórskiego

Krzyżówka

punkt widzenia
46-47

Wieś na mocnych fundamentach

Artur Stelmasiak

Proekologiczne gospodarstwa rodzinne, w przeciwieństwie do wyspecjalizowanych, dominujących nad środowiskiem gospodarstw przemysłowych, są bardziej elastyczne i łatwiej dostosowują się do potrzeb rynku – mówi Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi

48

Zakładnicy Łukaszenki

Artur Stelmasiak

Po akcji na białoruskiej granicy zarówno w Moskwie, jak i w Mińsku wiedzą, że mogą liczyć na polską opozycję i niektóre media. Litewska klasa polityczna jest o wiele bardziej dojrzała.

moim zdaniem
49

Półmetek!?

Piotr Grzybowski

Mamy niepodległe państwo i demokratycznie wybrane władze, a trzecie pokolenie Polaków wchodzi w dorosłość, nie znając okrucieństwa wojny

sprawy rodzinne
50-51

Idą po nasze dzieci

Tomasz Strużanowski

Widzą to rodzice, nauczyciele, wychowawcy. Na naszych oczach „rodzi się” nowy człowiek. Kim są jego deprawatorzy, jak działają i co możemy zrobić, by im przeszkodzić?

moim zdaniem
52

Sęp od Hubala

Elżbieta Nowak

warto wiedzieć
53

Rozwijaj pasje i żyj zdrowo!

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym, w którym sam zdecydujesz, jaką nagrodę chcesz otrzymać!

dobre rady
54-57

Owoce aronii

Ojciec Henryk

Obecnie są uważane za jedne z najzdrowszych owoców na świecie. Wykorzystajmy więc przełom sierpnia i września, aby przygotować odżywczy i leczniczy sok, dżem lub nalewkę.

Sok z aronii bez cukru

Przepis Karoliny Szostkiewicz-Jaros

Ziołowe kuracje na oczy

Oprac. J. M.

Sadzimy we wrześniu

Oprac. J. M.

Czarnuszka siewna

Ewa Nowak

Biomet i zdrowie

AKW

Biometeorologia, która zajmuje się wpływem warunków atmosferycznych na nasze zdrowie i samopoczucie, nie jest nową dziedziną

Gdzie i jak zgłosić wyłudzenie pieniędzy

Bożena Kwiecińska, prawnik

Panowie podający się za ekspertów od gazu po kontroli stwierdzili, że mój junkers jest niesprawny i trzeba go wymienić. Zaproponowali mi zakup nowego pieca w korzystnej cenie. Zgodziłam się i dałam zaliczkę za pokwitowaniem. Do dziś nie mam ani junkersa, ani pieniędzy, a firma widniejąca na pokwitowaniu nie istnieje.

listy
59

Gdzie jesteś, kulturo?

Aleksandra

Chcą korespondować

podróżnik
60-61

Trokiele wiarą słynące

Andrzej Datko

Zasięg oddziaływania sanktuarium w Trokielach stale się powiększa. W 2005 r. specjalne pozdrowienie dla pielgrzymów przysłał sam Benedykt XVI

historia
62-63

Od leśnej ścieżki do autostrady

Ireneusz Korpyś

Zaledwie 100 lat temu powstała pierwsza na świecie autostrada, rozpoczynając rewolucję komunikacyjną. Z tej racji przyjrzyjmy się temu, po jakich drogach podróżowali nasi przodkowie.

świat pod lupą
64-65

Na wojnę z metanem

Krzysztof Walaszczyk

Emisja metanu do atmosfery przyśpiesza efekt cieplarniany znacznie bardziej, niż dotąd sądziliśmy – twierdzą naukowcy. Czy jesteśmy jeszcze w stanie zatrzymać ten proces?

moim zdaniem
66

Czy to są „czasy ostateczne”?

Witold Gadowski

Zanim z przekonaniem zaczniemy wieszczyć o nadchodzącym końcu czasów, warto porozmawiać ze Stwórcą serio i zobaczyć Jego ciepły, delikatny uśmiech.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Uzdrowienie głuchoniemego

Effatha

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Zapowiedź o przejrzeniu niewidomych i otwarciu uszu głuchym ukazuje czasy eschatologiczne nadejścia Mesjasza. Nasze zmysły pozostają niejako na uwięzi, jeżeli nie ma w nas Chrystusowego poznania. Bez Chrystusa zmysły mogą nas wprowadzić w niepewność, a nawet przerażenie.

Wybrani, aby odziedziczyć królestwo

Ks. Tomasz Siemieniec

W czytanym dziś fragmencie Listu św. Jakuba pojawia się stwierdzenie, że Bóg wybrał ubogich tego świata na bogatych w wierze i na dziedziców królestwa przyobiecanego tym, którzy Go miłują (por. Jk 2, 5). W wypowiedzi tej szczególnie interesujące wydają się dwie prawdy.

Opanowanie

Ks. Mariusz Frukacz

Często w pracy słyszę, że muszę trzymać nerwy na wodzy i dążyć do samodoskonalenia się. Czy opanowanie to tylko panowanie nad sobą?

Święty niewolnik niewolników

Marian Banasik

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Modlitwa trzech narodów

Monika Jaworska

W imię Boga Trójjedynego przychodzimy z państw sąsiadujących ze sobą, by w naszych bardzo podobnych językach modlić się i oddawać Bogu cześć – powiedział bp Roman Pindel na Trójstyku.

Charytatywne kolarstwo

Mariusz Rzymek

Brat Mirosław Myszka z pallotyńskiej parafii św. Andrzeja Boboli spod Szyndzielni wraz z bielszczaninem Grzegorzem Ścigą przejechali trasę 5. etapu 78. edycji Tour de Pologne.

Zabawa z salezjańskim szykiem

Mariusz Rzymek

Po raz 14. ruszył w Oświęcimiu Małopolski Festiwal Jackowe Granie. Przygotowane przez salezjanów świętowanie trwało od 14 do 17 sierpnia.

Niedziela częstochowska

Nowy Stary Rynek

Marian Florek

Po wieloletnich pracach wykopaliskowych i po kilku sezonach prac budowlanych Stary Rynek otrzymał należną mu oprawę.

Patrzeć jak Maryja

Maciej Orman

Matka Najświętsza chce nas dzisiaj nauczyć patrzenia – powiedział bp Andrzej Przybylski podczas uroczystości odpustowej w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie.

Wszystko żyje z gospodarza

Marian Florek

W parafii św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy 29 sierpnia pod przewodnictwem wsi Dubidze odbyły się gminno-parafialne dożynki.

Niedziela podlaska

Niecodzienne spotkanie

Ks. Piotr Jarosiewicz

W dniach od 21 sierpnia do 1 września symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikona Salus Populi Romani pielgrzymują po diecezjach naszej ojczyzny. Dotarły także do Drohiczyna.

Rowerem do tronu Matki

Ks. Bartosz Ojdana

Po uroczystej Eucharystii o godz. 11.30 w Miedznie 22 sierpnia na pielgrzymi szlak wyruszyła I Drohiczyńska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Grupa liczyła 43 osoby.

Relacje, które pozwalają trwać w czasie

Ks. Krzysztof Mielnicki

Rozpoczynając kolejny rok szkolny, w tym też katechetyczny, naszą uwagę kierujemy w stronę dzieci i młodzieży.

Niedziela kielecka

Droga krzyżowa wśród modrzewi

A.D.

Gdy pytam ks. Tomasza Biskupa, obecnego proboszcza, skąd zrodził się pomysł zbudowania tu kalwarii, odpowiada: „Od Ducha Świętego”.

Nie było pierwszego dzwonka

Katarzyna Dobrowolska

W sierpniu 1939 r. Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek objęło szkołę im. św. Jadwigi Królowej i rozpoczęło przygotowania do pracy szkolnej.

Kapłani represjonowani

Katarzyna Dobrowolska

Duszpasterze posługujący w wioskach i małych miasteczkach diecezji kieleckiej zapłacili wysoką cenę za przywiązanie do polskości i działalność patriotyczną w czasie okupacji.

Niedziela małopolska

Nowy rok służby

Monika Ziółkowska

Ostatnia sobota wakacji tradycyjnie zgromadziła na kalwaryjskim wzgórzu młodych ludzi. Radosnych, pełnych entuzjazmu wiary i wdzięcznych za kolejny rok formacji w Ruchu Światło-Życie.

Wiele dobrego się tu dzieje

Maria Fortuna-Sudor

To Matka Boża Powiślańska, której kult jest na całym Powiślu bardzo mocno zakorzeniony – podkreśla ks. Janusz Oćwieja, lazarysta – kustosz sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Odporyszowie.

W otulinie lasu

Anna Bandura

Płoki to położona na wzniesieniu (453 m n.p.m.) wioska, o której nikt by nie wiedział, gdyby nie sanktuarium. Matka Boża jest sercem tego miejsca – mówi ks. kan. Piotr Miszczyk o sanktuarium Matki Bożej Patronki Robotników w Płokach.

Niedziela lubelska

Słowo, muzyka, modlitwa

BUK

W wakacyjne środy kościół Świętej Rodziny rozbrzmiewał muzyką.

Zawsze ku górze

Urszula Buglewicz

Kościół bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie został uroczyście poświęcony Bogu.

Wołanie o miłość

BUK

W ramach pielgrzymki symboli Światowych Dni Młodzieży przez Polskę, krzyż i ikona Matki Bożej dotarły do naszej diecezji.

Niedziela legnicka

Relikwie św. Jana Pawła II

Ks. Marek Kluwak

18 sierpnia kard. Stanisław Dziwisz przekazał relikwie św. Jana Pawła II dla parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana.

Pokrzeszowskie reminiscencje

Ks. Waldemar Wesołowski

Odpust krzeszowski daje okazję do spotkań różnych ludzi i wyzwala wiele inicjatyw. Oto kilka przykładów.

Zbudują kościół św. Józefa w skali 1:25

Marek Perzyński

Kościół św. Józefa w Krzeszowie ginie nieco przy stojącej w pobliżu ogromnej bazylice maryjnej.

Niedziela łódzka

Otworzyć się na światło Ewangelii

Marcin Bugaj

Arcybiskup Grzegorz Ryś zaprasza wszystkich do otwarcia się na doświadczenie ewangelizacji.

Nowi pasterze

Marcin Bugaj

Z początkiem sierpnia pracę w Łodzi rozpoczęli dominikanie. Nie chodzi jednak o zakonników z ulicy Zielonej, ale o braci, którzy objęli parafię Podwyższenia Krzyża Świętego.

Przyjdź Królestwo Twoje

Mateusz Opaliński

Przez 18 lat przewodził diecezji łódzkiej. 3 sierpnia 2021 r. mija już 25 lat od jego śmierci.

Niedziela przemyska

Peregrynacja symboli ŚDM

Ks. Robert Ryba

Do Jarosławia dotarły symbole Światowych Dni Młodzieży. Było to jedyne miejsce w naszej archidiecezji, w którym pojawiły się krzyż i ikona Matki Bożej.

40-lecie parafii Chrystusa Króla

Stanisław Gęsiorski

Wspólnota parafialna Chrystusa Króla w Sanoku obchodziła jubileusz 40. rocznicy istnienia parafii.

Akademia Caritas Dzieciom

Ks. Paweł Konieczny zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej

W Zespole Pałacowo-Zamkowym w Zarzeczu miała miejsce inauguracja nowego ogólnopolskiego projektu Caritas pod nazwą Akademia Caritas Dzieciom.

Niedziela rzeszowska

Modlitwa o pokój

Alina Ziętek-Salwik

W Kolbuszowej odbyła się kolejna edycja Festiwalu Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych”, który jest tutaj organizowany od 6 lat.

Naprawdę wielki!

Mirek Osip-Pokrywka

Teatr Wielki we Lwowie zamyka od strony północnej urbanistyczną perspektywę Wałów Hetmańskich – obecnego Prospektu Swobody.

Festiwalowe lato

Z dr. hab. Markiem Stefańskim, dyrektorem Podkarpackiego Festiwalu Organowego rozmawia ks. Rafał Przędzik.

Niedziela sandomierska

Korony dla Królowej

Ks. Wojciech Kania

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem świętuje jubileusz 30-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej. Dokładnie w rocznicę tego wydarzenia ukoronowany został drugi wizerunek Maryi.

Effatha

Ks. Wojciech Kania

Niedzielna Ewangelia jest bardzo plastyczna. Z łatwością możemy wyobrazić sobie człowieka głuchoniemego, który zostaje przyprowadzony do Jezusa, by Ten go uzdrowił. Myślę, że każdy z nas powinien w tym człowieku zobaczyć siebie.

Artystyczne warsztaty

Ks. Wojciech Kania

W tarnobrzeskim Zespole Szkół Specjalnych zorganizowana została druga edycja projektu „W tyglu kultury i tradycji lasowiackiej”.

Niedziela sosnowiecka

Wielki jubileusz 100-lecia

Piotr Lorenc

100-lecie Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus świętowano w Sosnowcu, gdzie zostało ono powołane do istnienia.

Na imieniny Matki

Ks. Tomasz Zmarzły

W drugim członie 30. Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki z Będzina pątnicy dotarli na Jasną Górę w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Z gorliwością służyć Bogu

Piotr Lorenc

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przewodniczył sosnowieckim uroczystościom 100. rocznicy powstania Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Niedziela świdnicka

W duchu wynagrodzenia

Ks. Mirosław Benedyk

W ząbkowickim kościele św. Anny wierni z diecezji systematycznie gromadzą się pod przewodnictwem ks. kan. Krzysztofa Herbuta, aby oddać cześć Jezusowi Eucharystycznemu.

Góralu, czy ci nie żal

Ks. Mirosław Benedyk

Nigdy nie uskarżał się, że ma zbyt wiele pracy, z radością, dobrym humorem i entuzjazmem podejmował nowe wyzwania. Przez 23 lata stał na czele parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach. Dziś cieszy się zasłużoną emeryturą.

Wałbrzyski kościół dostrzeżony przez filmowców

Krystyna Smerd

Do świątyni św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny na Sobięcinie na jeden dzień zawitała międzynarodowa ekipa filmowa realizująca zdjęcia do serialu historyczno-obyczajowego dla telewizji holenderskiej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Zaproszenie

Redakcja KnOiB

11 września odbędzie się Trzecia Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci do sanktuarium Dzieci Fatimskich, na os. Kasztanowym.

Hoppenwalde – Pasewalk

Ks. Grzegorz Jankowiak

Przekraczając przejście graniczne w Lubieszynie, dostajemy się wprost na rozległy obszar parafii Hoppenwalde – Pasewalk (1640 km2).

Jak odnaleźć dziecko?

Joanna Rokicka

Czy my rodzice, nauczyciele i pedagodzy rozumiemy jeszcze świat dziecka i nastolatka? Katechetka SP 14 im. Danuty Szyksznian w Szczecinie radzi, w jaki sposób pomóc dzieciom w powrocie do nauki stacjonarnej.

Niedziela toruńska

Do św. Rocha

Kamila Wilczyńska

Zazwyczaj trasy pątników prowadzą do miejsc kultu maryjnego, z Jasną Górą na czele, jednak pielgrzymi z Gostkowa wybrali się do Brzezinka, by uczcić św. Rocha.

Odnaleźć źródło

Renata Czerwińska

Za liceum Ojców Franciszkanów w Toruniu płynie strumyk, drzewa dają miły cień, a na sporych rozmiarów łące można rozłożyć dwa duże namioty. W tak pięknym miejscu odbył się dzień skupienia z franciszkaninem o. Józefem Witko.

Nasza Królowa

Ewa Melerska

Potrzeba nam dzisiaj królowania Maryi nad naszymi chrześcijańskimi rodzinami, w czasach, w których szatan chce zniszczyć prawdziwy obraz człowieka i rodziny – mówił bp Józef Szamocki do mieszkańców toruńskiego Podgórza.

Niedziela warszawska

Wiedzieli, co jest najważniejsze

Z prof. Wiesławem Janem Wysockim rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O bohaterskich warszawskich duchownych czasów okupacji, ich gotowości oddania życia Bogu i Polsce oraz dramatycznych losach po wojnie z prof. Wiesławem Janem Wysockim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Wierzył w moc słowa

Łukasz Krzysztofka

Kardynał Stefan Wyszyński był człowiekiem wielkiej kultury i taktu. Starał się w każdym znaleźć coś dobrego i przez pryzmat pozytywnych cech mówić o człowieku.

W Ramionach Ojca

Monika M. Zając

Wspólnota w Kościele i dla Kościoła, miejsce, w którym formacja i służba są jak dwa skrzydła unoszące na spotkanie z Ojcem. Od 10 lat taką przestrzeń udaje się budować w sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

Niedziela wrocławska

Zmiana u salezjanek

S. Dorota Grzywacz, salezjanka

W prowincji wrocławskiej Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki nastąpiła zmiana na stanowisku przełożonej prowincjalnej.

Flesz

Przygotował ks. Tobiasz Matkowski

Od XVIII wieku rozróżnia się tzw. misje zewnętrzne ad extra, skierowane do pogan i niekatolików, oraz misje wewnętrzne ad intra, polegające na głoszeniu Słowa Bożego do członków Kościoła.

Maryja w tajemnicy Kościoła

Marzena Cyfert

Była z nami tam podczas kresowych, czerwonych od łun pożarów nocy, kiedy bandy nas mordowały. Była tu, kiedy w 1945 r. przywieziono nas jako repatriantów na Ziemie Zachodnie. I jest z nami tu i teraz, zawsze – mówiła o Matce Bożej Czerwonogrodzkiej Maria Jarecka z parafii w Lubszy.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Pieszo do Pani Krasnobrodzkiej

Ks. Krzysztof Hawro

21 sierpnia do Krasnobrodu przybyła piesza pielgrzymka organizowana przez Stowarzyszenie Klub Abstynenta Wiarus z Zamościa.

Pod płaszczem Maryi

Joanna Ferens

Uroczystości z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Święta Wojska Polskiego i 101. rocznicy „Cudu nad Wisłą” odbyły się w kościele Trójcy Przenajświętszej i Wniebowzięcia NMP.

Serce związane z Lubaczowem

Adam Łazar

Rok temu, 5 września, w klinice w Krakowie w wieku 94 lat zmarł kard. Marian Jaworski. Dziś wspominamy jego osobę i związki z Lubaczowem.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Paradyskie Dni Duszpasterskie

Ks. Adrian Put

W Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu odbyło się spotkanie duchownych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Liczy się dobre wejście

Katarzyna Krawcewicz

Dobre wejście w co? Choćby w nowy rok formacyjny. Jest plan, jest energia, jest działanie – i tego trzyma się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Nobilitacja i zaszczyt

Kamil Krasowski

Biskup Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze ustanowił nowych akolitów do posługi w diecezji.

Reklama

Najpopularniejsze

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Wiara

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Wiara

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Nowy dekret o liturgii: lud Boży bliżej liturgii...

Kościół

Nowy dekret o liturgii: lud Boży bliżej liturgii...

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa:

Kościół

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa: "Mam...

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie...

Kościół

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie...

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Kościół

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Czy grzesznicy wejdą do nieba? Oto, co Jezus powiedział...

Wiara

Czy grzesznicy wejdą do nieba? Oto, co Jezus powiedział...

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?