Reklama

Niedziela 36/2021

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Braterstwo

Ks. Jarosław Grabowski

„Braterstwo nie czyni wierzących bardziej naiwnymi, przeciwnie – ono sprawia, że stajemy się bardziej przenikliwi i dalekowzroczni”. Andrea Riccardi

na bieżąco
5

Na ostatniej prostej

ŁK

W siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie miała miejsce 30 sierpnia konferencja prasowa dotycząca ostatnich przygotowań do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej.

Obserwator
6-7

Obserwator

nasz komentarz
8

Więcej rozumu w polityce

Ks. Janusz Królikowski

Nie boję się o Kościół – przetrwał już różne totalitaryzmy, które go karały i piłowały. Boję się o zwyczajnych ludzi: po raz kolejny będą poddani totalitarnym formom władzy, która za nic ma myślącego inaczej.

Z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

Dobiega końca tegoroczne piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę. Ostatnia grupa pątników przybędzie na wrześniowe święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Po ubiegłorocznym sezonie, gdy pandemiczne ograniczenia były bardzo restrykcyjne, widać wielkie ożywienie i pragnienie, by fenomen „rekolekcji w drodze” nie tylko podtrzymać, ale go rozwijać. Do Częstochowy dotarło w sumie aż 220 pieszych grup. Uczestniczyło w nich ponad 80,5 tys. osób

gorący temat
10-11

Na ratunek Afgańczykom

M.K.

W niedzielę 5 września w Kościele w Polsce będzie obchodzony Dzień Solidarności z Afgańczykami. Z tej racji z apelem o modlitwę i pomoc materialną zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

nasza rozmowa
12-15

Kościół jest dla wszystkich

Rozmawia ks. Jarosław Grabowski

Jeśli ktoś nie miłuje albo wręcz nienawidzi, to już przegrał. Obawiam się tego, by Kościół nie zamknął się w tzw. swojej bańce – mówi kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z Niedzielą.

treści wiary
20-21

Czego uczy nas kongres eucharystyczny?

Ks. Jarosław Grabowski

„Mam wielką nadzieję, że ten kongres umocni wiarę i będzie konkretnym znakiem dla tych, którzy są poza Kościołem” – powiedział ks. Kornél Fábry, sekretarz generalny komitetu organizacyjnego 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w Budapeszcie w dniach 5-12 września. Czym jest kongres eucharystyczny? Na czym polega trwała obecność Chrystusa w Eucharystii?

świadek wiary
22

Wielki człowiek wiary

Włodzimierz Rędzioch

Dziesięć lat temu, 3 września 2011 r. odszedł do Pana kard. Andrzej Maria Deskur, bliski przyjaciel Jana Pawła II i jego zaufany współpracownik

moim zdaniem
23

Dziurawa wiara

Bp Andrzej Przybylski

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele

życie kościoła
24-27

Maryjny wrześniowy tydzień

Wincenty Łaszewski

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem

Kapłański portfel

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Niedawno politycy otrzymali po raz pierwszy wyższe pensje, które zostały wprowadzone rozporządzeniem prezydenta. Przeczytałem również ostatnio, że średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw była w lipcu o 8,7% wyższa niż rok wcześniej.

Ona wskaże drogę

Anna Bandura

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

zapraszamy
29

Duchowa rewitalizacja

Irosław Pyrkoś

prasa zagraniczna
30

Prasa zagraniczna

PR

niedziela z kulturą
31-41

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

...ponad połowę powierzchni Watykanu zajmują ogrody? Najmniejsze państwo świata rozciąga się na obszarze 0,44 km2, z czego aż 0,23 km2 przypada na zespół ogrodowy, co czyni z Watykanu jeden z najbardziej urokliwych i zielonych krajów

Świat bez jeży?!

j.k.

Nogi na cokole

w.d.

Reporterska biografia

j.k.

Szalony oficer

w.d.

Matce Bożej się spodobał

Urszula Klawiter

Muzyka i kapłaństwo to dwa powołania, które współbrzmią, gdy się je połączy na chwałę Bogu – twierdził ks. Stanisław Ormiński. To jemu zawdzięczamy najpopularniejszą melodię Apelu Jasnogórskiego

punkt widzenia
46-47

Wieś na mocnych fundamentach

Artur Stelmasiak

Proekologiczne gospodarstwa rodzinne, w przeciwieństwie do wyspecjalizowanych, dominujących nad środowiskiem gospodarstw przemysłowych, są bardziej elastyczne i łatwiej dostosowują się do potrzeb rynku – mówi Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi

48

Zakładnicy Łukaszenki

Artur Stelmasiak

Po akcji na białoruskiej granicy zarówno w Moskwie, jak i w Mińsku wiedzą, że mogą liczyć na polską opozycję i niektóre media. Litewska klasa polityczna jest o wiele bardziej dojrzała.

moim zdaniem
49

Półmetek!?

Piotr Grzybowski

Mamy niepodległe państwo i demokratycznie wybrane władze, a trzecie pokolenie Polaków wchodzi w dorosłość, nie znając okrucieństwa wojny

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-51

Idą po nasze dzieci

Tomasz Strużanowski

Widzą to rodzice, nauczyciele, wychowawcy. Na naszych oczach „rodzi się” nowy człowiek. Kim są jego deprawatorzy, jak działają i co możemy zrobić, by im przeszkodzić?

moim zdaniem
52

Sęp od Hubala

Elżbieta Nowak

warto wiedzieć
53

Rozwijaj pasje i żyj zdrowo!

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym, w którym sam zdecydujesz, jaką nagrodę chcesz otrzymać!

dobre rady
54

Owoce aronii

Ojciec Henryk

Obecnie są uważane za jedne z najzdrowszych owoców na świecie. Wykorzystajmy więc przełom sierpnia i września, aby przygotować odżywczy i leczniczy sok, dżem lub nalewkę.

Sok z aronii bez cukru

Przepis Karoliny Szostkiewicz-Jaros

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

dobre rady
55-57

Ziołowe kuracje na oczy

Oprac. J. M.

Sadzimy we wrześniu

Oprac. J. M.

Czarnuszka siewna

Ewa Nowak

Biomet i zdrowie

AKW

Biometeorologia, która zajmuje się wpływem warunków atmosferycznych na nasze zdrowie i samopoczucie, nie jest nową dziedziną

Gdzie i jak zgłosić wyłudzenie pieniędzy

Bożena Kwiecińska, prawnik

Panowie podający się za ekspertów od gazu po kontroli stwierdzili, że mój junkers jest niesprawny i trzeba go wymienić. Zaproponowali mi zakup nowego pieca w korzystnej cenie. Zgodziłam się i dałam zaliczkę za pokwitowaniem. Do dziś nie mam ani junkersa, ani pieniędzy, a firma widniejąca na pokwitowaniu nie istnieje.

listy
59

Gdzie jesteś, kulturo?

Aleksandra

Chcą korespondować

podróżnik
60-61

Trokiele wiarą słynące

Andrzej Datko

Zasięg oddziaływania sanktuarium w Trokielach stale się powiększa. W 2005 r. specjalne pozdrowienie dla pielgrzymów przysłał sam Benedykt XVI

historia
62-63

Od leśnej ścieżki do autostrady

Ireneusz Korpyś

Zaledwie 100 lat temu powstała pierwsza na świecie autostrada, rozpoczynając rewolucję komunikacyjną. Z tej racji przyjrzyjmy się temu, po jakich drogach podróżowali nasi przodkowie.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

świat pod lupą
64-65

Na wojnę z metanem

Krzysztof Walaszczyk

Emisja metanu do atmosfery przyśpiesza efekt cieplarniany znacznie bardziej, niż dotąd sądziliśmy – twierdzą naukowcy. Czy jesteśmy jeszcze w stanie zatrzymać ten proces?

moim zdaniem
66

Czy to są „czasy ostateczne”?

Witold Gadowski

Zanim z przekonaniem zaczniemy wieszczyć o nadchodzącym końcu czasów, warto porozmawiać ze Stwórcą serio i zobaczyć Jego ciepły, delikatny uśmiech.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela świdnicka

W duchu wynagrodzenia

Ks. Mirosław Benedyk

W ząbkowickim kościele św. Anny wierni z diecezji systematycznie gromadzą się pod przewodnictwem ks. kan. Krzysztofa Herbuta, aby oddać cześć Jezusowi Eucharystycznemu.

Góralu, czy ci nie żal

Ks. Mirosław Benedyk

Nigdy nie uskarżał się, że ma zbyt wiele pracy, z radością, dobrym humorem i entuzjazmem podejmował nowe wyzwania. Przez 23 lata stał na czele parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach. Dziś cieszy się zasłużoną emeryturą.

Wałbrzyski kościół dostrzeżony przez filmowców

Krystyna Smerd

Do świątyni św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny na Sobięcinie na jeden dzień zawitała międzynarodowa ekipa filmowa realizująca zdjęcia do serialu historyczno-obyczajowego dla telewizji holenderskiej.

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...