Reklama

Niedziela Małopolska

Dla starszych i młodszych

Dyrektor muzeum ks. Jacek Kurzydło oprowadza po wystawie abp. Marka Jędraszewskiego

MFS/Niedziela

Dyrektor muzeum ks. Jacek Kurzydło oprowadza po wystawie abp. Marka Jędraszewskiego

Stroje turystyczne, sprzęt biwakowy, kajak ks. Karola Wojtyły – to przykładowe eksponaty prezentowane aktualnie w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.

W uroczystym otwarciu wystawy czasowej pt. Co ja z Wami mam? Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły 2 września uczestniczyli m.in.: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, kapłani, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, przedstawiciele władz samorządowych, przyjaciele muzeum.

Idea wystawy

Jak poinformował ks. Jacek Kurzydło, dyrektor muzeum oraz pomysłodawca wystawy, jej idea zrodziła się z niesamowitego wrażenia, jakie wywołało przeglądanie albumu pamiątkowego, który zawiera wspomnienia z wypraw z lat 1953-78. To właśnie zdjęcia z tego albumu, zestawione z osobistymi przedmiotami, których ksiądz, a potem bp Karol Wojtyła używał podczas wypraw turystycznych, przybliżają tamte chwile i ich niepowtarzalność. – Przygotowana ekspozycja ma sprowokować odpowiedzi na pytania: czy potrafię mądrze spędzać swój czas wolny, jakie zajmuje w nim miejsce inny człowiek i czy jest tam przestrzeń na doświadczenia duchowe – zaznaczył ks. Jacek Kurzydło.

Reklama

Uczestniczący w wernisażu abp Marek Jędraszewski stwierdził, że duszpasterstwo turystyczne, które przybliża nam wystawa, realizowało się przez kontakt ze światem natury. – Młodzi ludzie wyjeżdżali z ks. Karolem Wojtyłą, żeby poznawać Polskę, ale też uczyć się Boga, patrząc na piękny i cudowny świat, a także uczyć się przyjaźni – stwierdził metropolita krakowski i zauważył: – Przyszły papież podkreślał wagę spotkań międzyludzkich. Zaznaczał, że Bóg przemawia, jest obecny w dziełach natury i w duszy każdego człowieka.

Eksponaty

Wystawa prezentuje eksponaty i zdjęcia związane tematycznie z wędrówkami górskimi, wyprawami narciarskimi i spływami kajakowymi. W pierwszej sali w centralnym miejscu znajduje się zabytkowy album, w oparciu o który powstał scenariusz wystawy. Na wyświetlanych nad gablotą zdjęciach można oglądać poszczególne strony cennej publikacji. Zwiedzający zobaczy także m.in. stroje turystyczne, narty, na których jeździł w różnych etapach życia przyszły papież, czy aparat fotograficzny. To nim została zrobiona większość prezentowanych zdjęć. Jest też zaaranżowany na plecakach ołtarz, są autentyczne paramenty liturgiczne używane przez ks. Karola Wojtyłę, oraz ornat – w nim duszpasterz odprawiał w plenerze Msze św. Przyciąga uwagę poddany konserwacji kajak, w którym pływał przyszły papież. Zwiedzający mogą także obejrzeć film zawierający wspomnienia reprezentantów środowiska tworzącego to szczególne duszpasterstwo.

Myślę, że warto się wybrać do muzeum przy ul. Kanoniczej w Krakowie. Dla osób starszych, pamiętających tamte czasy, to będzie okazja do snucia wspomnień i refleksji związanych z poruszanymi tematami. Na pewno warto zaplanować zwiedzanie wystawy z młodzieżą – powinniśmy im pokazać, jakim człowiekiem, kapłanem był Karol Wojtyła, który został papieżem – to zadanie dla rodziców, wychowawców i katechetów.

Wystawę, która powstała m.in. dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach projektu „Wspieranie działań muzealnych 2021”, można zwiedzać (w godz. otwarcia muzeum) do 23 grudnia.

2021-09-07 11:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ocalić przed zapomnieniem

Założyciel i kustosz muzeum ks. Antoni Tworek  zaprasza  do obejrzenia zabytkowych zbiorów

Anna Bandura

Założyciel i kustosz muzeum ks. Antoni Tworek zaprasza do obejrzenia zabytkowych zbiorów

21 lat temu powstało pierwsze i dotąd jedyne w Polsce muzeum bożogrobców.

Więcej ...

Neurolog: najmłodszy pacjent z udarem po przebyciu COVID-19 miał kilkanaście miesięcy

2021-12-03 11:30

SilentObserver / Foter / CC BY

SARS-CoV-2 ma działanie prozakrzepowe, dlatego udary niedokrwienne mózgu po przebyciu COVID-19 zdarzają się również u dzieci. Nasz najmłodszy pacjent z udarem miał kilkanaście miesięcy, dwoje kolejnych - 2 i 3 lata - mówi neurolog dr Łukasz Przysło z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Więcej ...

#AdwentowyGambit odc. 7 - Z ziemi włoskiej do Polski

2021-12-04 05:30

s. Agnieszka Bednarczyk FMA

Zapraszamy do obejrzenia siódmego odcinka "Adwentowego Gambitu". Począwszy od 28 listopada, kiedy to przypada I Niedziela Adwentu, aż do 24 grudnia na godz. 6:00 na kanale YouTube „Niedziela Wrocławska” każdego dnia dodawany będzie jeden odcinek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Zdrowie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Kościół

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Wiadomości

Jestem do dyspozycji Pana Boga

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Polska

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

Wiara

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!