Reklama

Ojciec Święty Jan Paweł II

Do Polaków o ojczyźnie (2)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1983 r. Ojciec Święty przyjął doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wówczas przypomniał w swym przemówieniu słowa, które wygłosił w 1980 r. w siedzibie ONZ ds. Oświaty, Nauki i Kultury, UNESCO. Słowa te podkreślają wagę kultury w życiu narodu i zachowaniu przezeń suwerenności. Ojciec Święty w obecności przedstawicieli różnych narodów dał świadectwo swojej polskości i podkreślił, czym jest dla Polaków Ojczyzna i jej wolność. "Jestem synem narodu, który przetrzymał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć - a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród - nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg... Istnieje podstawowa suwerenność społeczeństwa, która wyraża się w kulturze narodu". Kultura narodu określa jego tożsamość i umacnia wolność. Należy boleć nad tym, że dziś tak często nasza kultura narodowa jest pomniejszana, zapominana i lekceważona w środkach masowego przekazu, czy niektórych podręcznikach szkolnych.
W kulturę polskiego narodu głęboko wpisana jest wiara chrześcijańska, która pozostaje ściśle związana z dziejami naszego narodu i jego duchowym dorobkiem. Na placu Zwycięstwa w 1979 r. Ojciec Święty wypowiedział znamienne słowa: "Nie można (...) bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski - przede wszystkim jako dziejów ludzi, którzy przeszli i przechodzą przez tę ziemię. (...) Otóż nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego - tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty, która tak głęboko stanowi o mnie, o każdym z nas - bez Chrystusa. Jeślibyśmy odrzucili ten klucz dla zrozumienia naszego narodu, narazilibyśmy się na zasadnicze nieporozumienie". Wiara w Chrystusa uczy człowieka godności; uczy, że człowiek jest świętością i kimś wielkim; przypomina, że jesteśmy stworzeni na obraz Boży i odkupieni przez Chrystusa. Naturalna i nadprzyrodzona godność człowieka jest podstawą jego praw i nie da się pogodzić z przedmiotowym traktowaniem osoby ludzkiej, charakterystycznym dla wszelkich totalitaryzmów. O podmiotowości każdego człowieka mówił Ojciec Święty podczas spotkania z władzami państwowymi w 1983 r. Państwo, ekonomia, polityka państwa powinna być ukierunkowana na dobro człowieka. Państwo winno służyć człowiekowi, a jego racją bytu jest troska o suwerenność społeczeństwa, narodu i Ojczyzny.
Wolność narodu zasadza się na wolności poszczególnego człowieka. Naród jest wspólnotą osób. Jeśli poszczególni ludzie będą cenili sobie właściwie pojętą wolność i jej pragnęli, to i naród będzie wzrastał w wolności. Wolność wymaga jednak dojrzałości i trzeba do niej wychowywać człowieka i społeczeństwo. W Kielcach w 1991 r. Papież powiedział: "Tak, trzeba wychowania do wolności, trzeba dojrzałej wolności. Tylko na takiej może się opierać społeczeństwo, naród, wszystkie dziedziny jego życia, ale nie można stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a właściwie go zniewala i znieprawia. Z tego trzeba zrobić rachunek sumienia u progu III Rzeczypospolitej!". Człowiek czasami nie chce być wolny. Ulegając pokusie wygody i dobrobytu jest gotów zapomnieć o ideałach, Ojczyźnie i osobistej godności. Przypomina się tutaj bajka Krasickiego o ptaszkach w klatce: Czemu płaczesz? Staremu mówił czyżyk młody. Przecież masz w klatce lepsze niż w polu wygody. Tyś w niej zrodzon, rzekł stary, przeto ci wybaczę. Jam był wolny, dziś w klatce i dlatego płaczę. Może tutaj właśnie leży przyczyna dramatu naszego narodu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Prezydent skierował projekt ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom

2024-05-02 15:56

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom - poinformowało w czwartek BBN. Zgodnie z prezydencką propozycją m.in. miałoby powstać Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady