Reklama

Niedziela Lubelska

Niezłomny biskup

Na ołtarzu męczennika krewni bł. bp. Władysława Gorala złożyli kwiaty

Katarzyna Artymiak

Na ołtarzu męczennika krewni bł. bp. Władysława Gorala złożyli kwiaty

Stowarzyszenie „Anthill” we współpracy z Biurem Programu Niepodległa oraz archidiecezją lubelską realizuje projekt upamiętniający bł. bp. Władysława Gorala.

Inauguracja projektu miała miejsce 20 września w archikatedrze lubelskiej oraz w Wieży Trynitarskiej, gdzie prezentowana była wystawa poświęcona lubelskiemu męczennikowi czasów II wojny światowej pt. Teraz przyszedł czas... Błogosławiony biskup Władysław Goral, cichy męczennik Kościoła i Ojczyzny. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Baba, który celebrował ją w ornacie i z pastorałem bp. Gorala z dnia jego konsekracji. – Jak płomień świecy zapala się jeden od drugiego, tak święci zapalają w nas płomień Bożej miłości – powiedział ksiądz biskup. Przed Eucharystią rys biograficzny błogosławionego pasterza przedstawił ks. Józef Maciąg. Uroczystość zgromadziła wiernych, w tym członków rodziny bł. bp. Gorala, której przedstawiciele złożyli kwiaty na ołtarzu męczennika.

Droga do świętości

Reklama

W krótkim rysie biograficznym lubelskiego męczennika, wyniesionego na ołtarze 13 czerwca 1999 r. przez Jana Pawła II w gronie 108. męczenników II wojny światowej, została ukazana niezwykła siła i niezłomność biskupa, którą czerpał z wiary. Pomimo kilkuletniego więzienia w samotności, bez kontaktu ze światem zewnętrznym i bez możliwości sprawowania sakramentów, nie stracił pogody ducha i życzliwości do drugiego człowieka.

Władysław Goral był niezwykle zdolnym człowiekiem. Przyszedł na świat 1 maja 1898 r. w Stoczku na Lubelszczyźnie, w rodzinie chłopskiej. Z domu wyniósł ogromną wiarę. W 1916 r. wstąpił do seminarium duchownego w Lublinie, a po 4 latach został skierowany na studia do Rzymu. Tam otrzymał święcenia kapłańskie i obronił doktorat z filozofii. W 1926 r. powrócił do Lublina i rozpoczął wykłady w seminarium. Był zatroskany o młodzież, o robotników. Z jego inicjatywy powstał dom księży emerytów. W 1938 r. został mianowany biskupem pomocniczym lubelskim. Święcenia przyjął 9 października 1938 r. w katedrze lubelskiej. Po wybuchu II wojny światowej, 17 listopada 1939 r., został aresztowany przez Niemców razem z kilkunastoma kapłanami w kurii biskupiej, w ramach akcji Sonderaktion Lublin, wymierzonej w polską inteligencję. Więźniów osadzono w ciężkim więzieniu na zamku lubelskim. Po interwencji Stolicy Apostolskiej, kara śmierci, na którą zostali skazani, została zamieniona na dożywotnie więzienie. Biskup Władysław Goral i kapłani zostali przewiezieni do obozu w Sachsenhausen. Tam biskup przebywał w całkowitym odosobnieniu, w betonowej celi, przez 5 lat. Jedynym kontaktem ze światem, na jaki mu pozwolono, były listy, które musiał pisać po niemiecku i które poddawano mocnej cenzurze. Zmarł wczesną wiosną 1945 r., na krótko przed wyzwoleniem obozu. Dokładne okoliczności jego śmierci nie są znane.

Pamięć o błogosławionym

Wystawa prezentowana w Wieży Trynitarskiej ma wędrowny charakter i będzie pokazywana w wielu parafiach naszej archidiecezji. – Chcemy zachować pamięć o błogosławionym, który pochodzi z Lubelszczyzny, a jego działalność duszpasterska rozsiewała się po całym Lublinie. To bardzo ważne, żeby wspomnienie było zachowane dla przyszłych pokoleń. Chcemy dać możliwość poznania błogosławionego wiernym z całej Lubelszczyzny – podkreślają autorzy projektu ze Stowarzyszenia „Anthill”. Wystawa powstała we współpracy z rodziną bł. bp. Władysława Gorala, a także z ks. Mariuszem Nakoniecznym, proboszczem parafii dedykowanej lubelskiemu męczennikowi. Zawiera trzy działy: posługę biskupią, czasy obozowe i rodzinę. Można na wystawie zapoznać się z treścią listów więziennych, a także zobaczyć zachowane zdjęcia.

2021-10-05 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poniosła najwyższą ofiarę

Niedziela podlaska 45/2021, str. VII

Upamiętniono bohaterską mieszkankę Węgrowa

AB, podlasie24.pl

Upamiętniono bohaterską mieszkankę Węgrowa

Leokadia Piątkowska, mieszkanka Węgrowa zamordowana przez Niemców w styczniu 1944 r. za ukrywanie Żydów, została uhonorowana tablicą pamiątkową przy Rondzie Węgrowskich Sprawiedliwych.

Więcej ...

#TrzymajSięMaryi: Opiekunka Boga. A jak Bogu jest pod twoją opieką?

2022-05-22 21:00

Adobe.Stock

Postójmy z Maryją przy garnkach, popatrzmy, jak rozwiesza pranie, zmywa podłogę – w domu, do którego Jezus wrócił z Nią i Józefem, „i był im poddany”. Niech ten obraz się w nas „rozrośnie” i wyda owoce.

Więcej ...

Kanada: liczne wyzwania organizatorów papieskiej pielgrzymki

2022-05-25 16:15

Radio Luz El Salvador/facebook

Na złożoność wyzwań, przed jakimi stoją organizatorzy planowanej w dniach 24-29 lipca pielgrzymki Ojca Świętego do Kanady wskazuje Charles Le Bourgeois z Radio-Canada. Wynika to między innymi ze stanu zdrowia 85-letniego papieża, który od kilku tygodni porusza się na wózku inwalidzkim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Kościół

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Kościół

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu

Kultura

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"