Reklama

Prasa zagraniczna

Chrześcijanie na celowniku

W Indiach wielki niepokój wzbudziło trzynaście ataków na chrześcijan, do których doszło w pierwszą niedzielę października. Może to wskazywać na zorganizowaną i zsynchronizowaną akcję hinduskich nacjonalistów i stanowić zapowiedź czegoś gorszego. Ataki miały miejsce praktycznie na całym subkontynencie, w stanach: Uttarakhand, Haryana, Uttar Pradesh, Chhattisgarh, Madhya Pradesh i Delhi. Napastnicy przerywali nabożeństwa, grozili, niszczyli wyposażenie miejsc kultu. Na szczęście żaden chrześcijanin nie zginął.

SETTIMANA
Kapłani świętomarcińscy

Młodzi Francuzi, którzy odczuwają powołanie do kapłaństwa, częściej wybierają drogę dojścia do celu w mocno konserwatywnej Wspólnocie św. Marcina niż w „lżejszych” diecezjalnych seminariach duchownych. W tym roku święcenia kapłańskie we wspólnocie przyjęło 26 diakonów, a w całej Francji – 130, co stanowi 20% wszystkich duchownych konsekrowanych w 2021 r. nad Sekwaną. Ten „projekt” rozpoczął przed prawie półwiekiem o. Jean-François Guérin. Kluczem do sukcesu są tu wierność Kościołowi i jego tradycji oraz wspólnota seminaryjna, a później – także kapłańska. Wspólnotę cechuje szacunek do liturgii; praktykuje ona śpiew gregoriański i często stosuje łacinę. Do tego dochodzi gruntowna formacja duchowa i intelektualna. Skąd rekrutują się kandydaci? Raczej z wielkich miast niż małych miasteczek. Częściej z rodzin inteligenckich niż robotniczych.

umbria24
Wielki jubileusz

Reklama

Włosi szykują się do obchodów 800. rocznicy śmierci św. Franciszka z Asyżu. Włoski rząd właśnie obiecał, że sfinansuje przygotowania do wielkich obchodów, które będą miały miejsce w 2026 r. Wcześniejsze lata – począwszy od 2022 r. – będą poświęcone na przygotowania do celebracji upamiętniającej tego jednego z największych obywateli Półwyspu Apenińskiego, dumę Włochów, który po dziś dzień inspiruje na całym świecie miliony ludzi starających się podążać za jego duchem.

Koncepcją obchodów zajmie się piętnastoosobowy komitet wyłoniony spośród ludzi kultury, sztuki i duchowości. Praca w nim ma być zaszczytem, a nie okazją do poprawienia stanu konta, więc nikt nie może pobierać wynagrodzenia. Dopuszczalne jest tylko rozliczenie kosztów pracy. Naturalnie, w programie obchodów jubileuszu znajdą się wydarzenia duchowe, ale będą też kulturalne – z czego cieszy się duża rodzina franciszkańska na całym świecie.

Domani
Droga synodalna a polityka

Czy wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech mogą być wskazówką do przewidywania końcowych efektów tzw. drogi synodalnej? Zobaczymy. Faktem jest, że spora część ludzi Kościoła w Niemczech coraz głośniej mówi Rzymowi: nie. Tak jest np. w kwestii błogosławienia związków par homoseksualnych – ponad 2 tys. niemieckich księży przyznaje, że już błogosławiło takie pary, a 200 teologów podpisało apel o teologiczne poszukiwania ich liturgicznej formy.

La Repubblica
Car

Reklama

Rosyjskiego prezydenta Władimira Putina nazywa się czasem carem – przede wszystkim z uwagi na absolutną władzę, którą skupił w swoich rękach, ale również z powodu bezwzględności, z jaką tę władzę sprawuje. Putin, oczywiście, nie pochodzi z rodziny carskiej i oficjalnie jest prezydentem wybranym w demokratycznych wyborach, długoletniość rządów zapewnił sobie jednak przez korektę rosyjskiej konstytucji.

W Rosji od pewnego czasu mieszka spadkobierca zamordowanej w 1918 r. rodziny carskiej Romanowów – urodzony w Madrycie Jerzy Michajłowicz Romanow. Wielki książę zawarł właśnie związek małżeński z Włoszką, córką dyplomaty – Rebeccą Bettarini. Uroczystość miała miejsce w Sankt Petersburgu, mieście, które było stolicą carskiej Rosji. Wielki książę musiał najpierw uzyskać zgodę na ślub od swojej matki, która formalnie jest głową rosyjskiej rodziny carskiej. Bettarini z kolei w 2020 r. przeszła na prawosławie. Carem Rosji Jerzy Romanow raczej nie zostanie, bo w Moskwie car jest jeden.

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziś Gala wręczenia medali zasłużonym w dziele misyjnym

2021-10-21 10:59

Krzysztof Świertok/BPJG

Radio Jasna Góra znalazło się w zaszczytnym gronie wyróżnionych w tym roku medalem dla zasłużonych w dziele misyjnym Kościoła. Medal przyznawany przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji nadawany jest w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. Gala jego wręczenia odbędzie się o godz. 12.00 na Jasnej Górze.

Więcej ...

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

2021-10-19 08:55

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko zmienił swoje imię dopiero w wieku 23 lat. Jego świętość widoczna była w zwykłej codzienności. Ludzie lgnęli do niego, dawał im nadzieję w czasie kiedy najbardziej tego potrzebowali.

Więcej ...

„Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy” - 95. Światowy Dzień Misyjny

2021-10-21 20:04
Abp Giovanni Pietro Dal Toso

Vatican News

Abp Giovanni Pietro Dal Toso

W najbliższą niedzielę w Kościele obchodzony będzie 95. Światowy Dzień Misyjny. W tym roku odbędzie się on pod hasłem: „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. Będzie on nawiązywać do licznych rocznic związanych ze światem misji, zwłaszcza do 200. rocznicy powstania Papieskich Dzieł Misyjnych. W Polsce Dzień ten obchodzony jest jako Niedziela Misyjna, która rozpoczyna Tydzień Misyjny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa:

Kościół

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa: "Mam...

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Kościół

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Dwa miliony Polaków codziennie odmawia różaniec

Wiara

Dwa miliony Polaków codziennie odmawia różaniec

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie...

Kościół

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie...

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Wiara

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Mamy papieża! – 43. rocznica wyboru kard. Wojtyły

Polska

Mamy papieża! – 43. rocznica wyboru kard. Wojtyły

Czy grzesznicy wejdą do nieba? Oto, co Jezus powiedział...

Wiara

Czy grzesznicy wejdą do nieba? Oto, co Jezus powiedział...