Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Modlitwa za pierwszego Pasterza

Minęła 13. rocznica śmierci pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego, salezjanina. W bazylice katedralnej odprawiono w jego intencji Mszę św. koncelebrowaną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Przy ołtarzu Pańskim stanęli także m.in. kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. kan. Mariusz Karaś oraz wiceoficjał Sądu Biskupiego ks. Krystian Kucharczyk. We wspólnej modlitwie uczestniczyli również pracownicy wydziałów kurialnych, a także wierni parafii katedralnej w Sosnowcu.

W homilii podczas Mszy św. za śp. bp. Adama Śmigielskiego w katedrze Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak przypomniał szczególną rolę Różańca w życiu śp. bp. Adama. – Czas tworzenia się i scalania nowo powstałej diecezji sosnowieckiej nie był łatwy, a trudności, które stały przed bp. Adamem Śmigielskim były wielkie. I co robił biskup Adam? Jak podają żyjący świadkowie – chwytał za różaniec. On potrafił w ciągu dnia odmówić wszystkie części Różańca świętego. Głęboko wierzył w to, że Matka Boża poprzez Różaniec przyjdzie z pomocą, wesprze, pocieszy i doda sił – mówił w homilii bp Grzegorz Kaszak.

Biskup Adam Śmigielski urodził się 24 grudnia 1933 r. w Przemyślu. W latach 1951-53 studiował filozofię w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, a od 1951 do 1953 r. teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. Tam też otrzymał święcenia kapłańskie 30 czerwca 1957 r. Dwa lata wcześniej złożył śluby wieczyste w Towarzystwie Salezjańskim. Po obronie doktoratu w 1979 r. był wykładowcą Pisma Świętego. Pracował także jako: rektor Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego i przełożony wspólnoty salezjańskiej w Krakowie (1975-81), dyrektor Zakładu pw. św. Jana Bosko w Oświęcimiu (1982-86), inspektor (prowincjał) Inspektorii Salezjańskiej św. Jana Bosko we Wrocławiu (1986-92). Pierwszym biskupem sosnowieckim Adam Śmigielski został mianowany 25 marca 1992 r., a sakrę biskupią przyjął w 30 maja 1992 r. w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z rąk kard. Józefa Glempa, prymasa Polski. Zawołanie biskupie bp. Adama Śmigielskiego brzmiało: „Da mihi animas” („Daj mi dusze”). Pierwszy biskup sosnowiecki zmarł 7 października 2008 r. Został pochowany w grobowcu przy bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Biskupem sosnowieckim był szesnaście lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2021-10-12 12:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Bolesna

Jarosław Tarnowski

Wielkie współczucie dla cierpień Maryi zaowocowało w przeszłości dwukrotnym wspominaniem Jej boleści. W starej diecezji kolońskiej już w 1423 r. obchodzono „Współcierpienie Maryi dla zadośćuczynienia za gwałty, jakich dokonywali na kościołach katolickich huszyci”. To lokalne święto zwane później świętem Siedmiu Boleści Matki Bożej, obchodzono początkowo w piątek po trzeciej Niedzieli Wielkanocnej. W roku 1727 papież Benedykt XIII rozszerzył je na cały Kościół i przeniósł na piątek przed Niedzielą Palmową. Natomiast wrześniowe święto wywodzące się od zakonu serwitów (o którym za chwilę) zostało na początku XIX stulecia rozszerzone na cały Kościół przez papieża Piusa VII, a w sto lat później oficjalnie wprowadzono święto Matki Bożej Bolesnej na 15 września w całym Kościele powszechnym.

Więcej ...

Być dla kogoś światłem

2026-01-13 14:30

Niedziela Ogólnopolska 3/2026, str. 20

Adobe Stock

Więcej ...

Świadectwo: Philip Mulryne. Był graczem Manchesteru United, a dziś jest księdzem

2026-01-17 20:03
Philip Mulryne

Zrzut ekranu YT

Philip Mulryne

Ponad 30 lat temu Philip Mulryne zaczynał zawodniczą karierę w Manchesterze United, ocierając się o seniorską kadrę. Później był ważnym ogniwem Norwich City, zanotował też 27 występów w barwach reprezentacji Irlandii Północnej. Kontuzja pokrzyżowała jego sportowe plany, choć nie to zdecydowało o jego dalszych losach. W pewnym momencie życia poczuł po prostu powołanie do służby Bogu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Książki Polaka dotarły do samego Mela Gibsona. Dostał...

Aspekty

Książki Polaka dotarły do samego Mela Gibsona. Dostał...

Leon XIV powraca do publicznego obmywania stóp w Wielki...

Kościół

Leon XIV powraca do publicznego obmywania stóp w Wielki...

Kompromitacja Europy na Grenlandii

Wiadomości

Kompromitacja Europy na Grenlandii

Ojciec pustyni

Wiara

Ojciec pustyni

Komunikat diecezji włocławskiej w związku z...

Kościół

Komunikat diecezji włocławskiej w związku z...

Odpust zupełny w Roku Świętego Franciszka

Kościół

Odpust zupełny w Roku Świętego Franciszka

Świadectwo: Cud w Kanadzie

Wiara

Świadectwo: Cud w Kanadzie

To nie był pierwszy raz. Świadectwo uczniów z Kielna

Kościół

To nie był pierwszy raz. Świadectwo uczniów z Kielna

Archidiecezja gnieźnieńska: zmiany personalne 2026

Kościół

Archidiecezja gnieźnieńska: zmiany personalne 2026