Reklama
Przekazywać wiarę, głosić Ewangelię, wychowywać w wierze... Słuszne to i sprawiedliwe, ale pytanie, które dziś zadaje sobie wielu świadomych katolików, nie brzmi: czy? – bo to oczywiste, ale – jak?
Katecheta nie może uczyć religii w sposób moralizatorski, bo to odpycha młodych. Musi za to mieć odwagę włożyć kij w mrowisko.
Nie uważam, że jakakolwiek instytucja, szkoła czy przedszkole katolickie załatwią za rodziców kwestie związane z wiarą.
A wy jak przekonujecie wasze dzieci, że Pan Jezus w Komunii jest najlepszy?
Czytelnik pyta: Co w sytuacji, kiedy ktoś popełnił grzech przeciwko Duchowi Świętemu, a nie jest tego świadomy?
Każdy potrzebuje Boga, Jego miłości i pokoju, a Chrystus może przyjść ze swoim darem mimo zamkniętych drzwi.
Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 4, 12-23 lub krótsza perykopa Mt 4, 12-17).
Narodzenie z wody i Ducha, na które wskazuje Jezus, to nic innego jak uczestnictwo w wydarzeniu zbawczym Jezusa Chrystusa.
Sformułowanie św. Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian, któremu chcemy się przyjrzeć, znajduje się na początku jego pisma (por. 1, 17).
Tak wiele słów słyszymy i wypowiadamy każdego dnia – zarówno wielkich i ważnych, jak i małych i karłowatych. Jedne są głęboko przemyślane, inne wypowiadane pod wpływem emocji.
Był mistrzem życia duchowego, który dla Jezusa zrezygnował z wielkich pieniędzy i kariery.
Ambasador Polski w Watykanie Adam Kwiatkowski o spotkaniu z Franciszkiem.
Zmarł kard. George Pell, australijski hierarcha, jeden z najważniejszych ludzi w Watykanie, który mocno cierpiał za Kościół i prawdę.
Dzięki nim świat jest lepszy i bardziej radosny. Czytelnicy opowiadają o swoich babciach i dziadkach.
Rozpoczyna się repolonizacja jednej z najważniejszych spółek dla polskich kolei.
Profesor pedagogiki z Torunia, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego oraz prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego – to tylko przykłady naukowców, którzy w ostatnich latach zostali zaatakowani przez środowiska LGBT. Ich celem jest ograniczenie dyskusji akademickiej na temat m.in. homoseksualizmu.
Przez wiele lat rejon ten był czarną plamą na mapie obronności Polski. Dzięki powołaniu 1. Dywizji Piechoty Legionów jednostki wojskowe będą stacjonować m.in. w Łomży, Grajewie, Kolnie i Siemiatyczach.
Chorobę można podejrzewać u osób z nawracającymi bólami brzucha, które najczęściej pojawiają się po posiłkach, zwłaszcza u osób nadużywających alkoholu.
Na jakich zasadach, według nowych przepisów, ma być orzekany przepadek pojazdu w razie stwierdzenia, że kierowca był nietrzeźwy?
Ukazująca się nakładem wydawnictwa Biały Kruk książka "Wojna i dziedzictwo Historia najnowsza" to kolejne niezwykłe dzieło prof. Andrzeja Nowaka, z którym powinien się zapoznać każdy, komu bliskie są losy naszej Ojczyzny.
Zacznij nowy rok od dobrej lektury.
...w mieleckim kościele Trójcy Przenajświętszej znajduje się jedyny w Polsce pomnik śp. Marianny Popiełuszko, matki bł. ks. Jerzego Popiełuszki?
Od szóstego roku życia zawsze mówiłem, że będę księdzem. Chociaż... zamiłowanie do ziół pojawiło się niemal równolegle – wspomina o. Tomasz Tęgowski.
Potrzebują bezpieczeństwa, wsparcia, uwagi, a czasem opieki – przekonuje Maria Kulig z Piwnicznej-Zdroju.
Czynią szczególne dobro, a pomoc, którą otaczają ludzi, zasługuje na najwyższy szacunek i uznanie. W ich misji mieści się bardzo wiele różnorodnych zadań i jeden nadrzędny cel – uśmiech dziecka.
O. Arkadiusz Bąk OFMConv. został laureatem Nagrody im. św. Maksymiliana Kolbego.
Berni Berenger z Kamerunu wcielił się w rolę jednego z Trzech Króli podczas Orszaku Trzech Króli w Bielsku-Białej. Afrykańską pieśnią zaśpiewaną Jezusowi wzbudził owacje uczestników ulicznych jasełek w stolicy Podbeskidzia.
Poznajemy plany i pasje nowej diakonii, będącej częścią Diakonii Wyzwolenia, którą tworzą osoby związane z Ruchem Światło-Życie.
Jestem zadowolony z dojrzałości naszej młodzieży i poważnego potraktowania sakramentu bierzmowania – zaznacza ks. Andrzej Pękalski.
80 lat temu, 26 stycznia 1943 r. zmarł Antoni Jacek Zimniak, pierwszy biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej.
Trochę żałuję, że ludzie nie decydują się wykrzyczeć swojego bólu i żalu, korzystając z naszej kolędowej obecności – zwierza się ks. Łukasz Połacik.
Odszedł wielki teolog i niezwykle skromny, pokorny człowiek, należący do narodu niemieckiego, ale powołany przez Chrystusa na sługę i pełniący w Kościele powszechnym przez 7 lat Urząd Piotrowy – powiedział bp Piotr Sawczuk w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. celebrowanej 5 stycznia w drohiczyńskiej katedrze w intencji śp. papieża emeryta Benedykta XVI.
Uroczysta celebra sprawowana pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka była głównym punktem obchodów 300-lecia poświęcenia kościoła Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie, który od 5 czerwca 1991 r. pełni funkcję katedry.
Orszaki Trzech Króli po raz kolejny zagościły na terenie diecezji drohiczyńskiej. Można je było zobaczyć m.in. w Bielsku Podlaskim, Brańsku, Ciechanowcu, Kosowie Lackim, Łochowie, Łysowie, Siemiatyczach i Węgrowie. Biskup Piotr odwiedził w tym roku Sokołów Podlaski.
To niezwykłe przedsięwzięcie artystyczne z udziałem ponad 30 osób, w tym całych rodzin niosące ewangeliczny przekaz. W niedzielę 22 stycznia w sali teatralnej w podziemiach kościoła św. Jadwigi Królowej będzie można zobaczyć je osobiście. Wydarzeniu przyświeca też konkretny cel.
Czym żyje parafia Grzymałków? Tutejsza Szkoła Podstawowa niedawno otrzymała imię Jadwigi Mikody i przyjęła sztandar. Kim ona była i do czego inspiruje młode pokolenie?
Paczki dla lwowskich przedszkolaków – taki był cel udziału wolontariuszy z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach w kiermaszu bożonarodzeniowym, zorganizowanym przez Muzeum Wsi Kieleckiej, tradycyjnie wokół Dworku Laszczyków.
Babcia i dziadek to ostoja rodziny – każdym się interesują, o każdego się martwią, każdemu pomogą, a nade wszystko za każdego się modlą – podkreśla Iwona Buchowiec.
Jestem zawsze zadowolona – uśmiechając się, stwierdza Bogumiła Leśniak, stuletnia mieszkanka Myślenic.
Spoczywa na was zadanie głębokiej modlitwy, abyście nią umocnieni mogli z mocą wiary głosić ludziom Jezusa Chrystusa – powiedział metropolita krakowski.
Arcybiskup Stanisław Budzik wydał edykt w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego kapucyna br. Kaliksta Mariana Kłoczki.
Dziękuję, że zanieśliście radość Bożego Narodzenia do wielu rodzin. Przez uczestnictwo w akcji kolędników misyjnych staliście się głosicielami Ewangelii i zwiastunami radości – powiedział abp Stanisław Budzik do małych misjonarzy.
Na lubelskiej ziemi wielokulturowość to tradycja i współczesność.
„Niech prowadzi nas gwiazda” – takie hasło towarzyszyło tegorocznym orszakom. W Legnicy w wydarzeniu uczestniczyło blisko 2 tys. osób.
W kilkunastu miejscowościach diecezji przeszły Orszaki Trzech Króli.
7 stycznia w parafii Matki Bożej Królowej Polski odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji legnickiej.
O tym, jak czytać słowo Boże, z ks. Damianem Stacherą, studentem Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie, rozmawia ks. Paweł Gabara.
Wierni z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczęli uroczyste obchody 90-lecia powstania parafialnej wspólnoty
Jest w nich taka moc, że w wielu ludziach wywołują nie tylko wspomnienia, ale również łzy – powiedział Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.
W bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemyślu odbył się koncert kolęd polsko-ukraińskiego zespołu Taraka.
Do tej pory mieszkańcy Moundry musieli chodzić po wodę do sąsiedniej wioski oddalonej o 2 km. Radość ich jest więc ogromna, a wdzięczność jeszcze większa – pisze misjonarz ks. Edward Ryfa, który posługuje w Czadzie.
Dziś światu są potrzebni młodzi święci, którzy są pięknym przykładem tego, że Ewangelia nie jest przestarzała – powiedział o zmarłym przed ośmiu laty Grzegorzu Mroczce ks. Daniel Trojnar, moderator Ruchu Światło-Życie.
1 stycznia jest obchodzony w Kościele jako Światowy Dzień Pokoju. Jest to także uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
W niedzielne popołudnie, kiedy ks. Andrzej Garbarz, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, poszukiwał wśród kolegów książek do pracy naukowej, nikt nie spodziewał się, że następnego dnia – 12 grudnia br. odejdzie do Domu Ojca.
22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim wybuchło Powstanie Styczniowe. Było to najdłuższe polskie powstanie narodowe – trwało do jesieni 1864 r.
Wojna w Ukrainie trwa już prawie rok. Mieszkańcy naszego regionu ciągle śpieszą z pomocą przekazując różnego rodzaju dary. Tym razem z Tarnobrzega na Ukrainę pojechały kuchenki gazowe oraz lampki LED.
Biblio, Ojczyzno moja… wołał przed laty w jednej ze swoich książek nawrócony z judaizmu pisarz Roman Brandstaetter. Czy w odniesieniu do słów pisarza, dla nas Biblia rzeczywiście jest ojczyzną?
Utytułowane tenisistki stołowe KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg rozpoczynają kolejny rok ze wsparciem Enei.
Tegorocznym Orszakom Trzech Króli towarzyszyły słowa: „Niech prowadzi nas gwiazda”.
Romualda Korusa, artystę i autora wystroju kilku kościołów w diecezji sosnowieckiej, a prywatnie swojego tatę, wspomina Dorota Korus.
Czeladzka Rada Rycerzy Kolumba nr 15523 im. kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia obchodziła jubileusz dziesięciolecia istnienia.
W świdnickim Centrum Edukacji Katolickiej 12 stycznia wyłoniono zwycięzców drugiego etapu XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej, którzy będą reprezentować diecezję świdnicką w finale ogólnopolskim.
Kolędy to skarb naszego dziedzictwa kulturowego. Wiedzą o tym ci, którzy nie tylko śpiewają kolędy w domach, ale i organizują kolędowe koncerty.
W poprzednim numerze bp Ignacy Dec wspominał kilkukrotne spotkania z papieżem Benedyktem XVI. Dziś pierwszy biskup świdnicki na łamach Niedzieli Świdnickiej wraca pamięcią do dwóch spotkań przed wyborem ks. kard. Ratzingera na papieża.
Setki kolorowych koron, sztandarów i strojów ubarwiło dzień Objawienia Pańskiego. Ulicami Wolina po raz 12. przeszedł Orszak Trzech Króli.
W Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym miało miejsce świąteczne spotkanie wspólnoty Kościoła Domowego, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie.
O swoich pierwszych artystycznych krokach, nagrodzie od kard. Karola Wojtyły i trudnym życiu w świecie show-businessu, opowiada Izabela Trojanowska, która była gościem goleniowskiej Rampy Kultura.
Od kilku lat na terenie diecezji toruńskiej w okresie Bożego Narodzenia powstają liczne grupy Kolędników Misyjnych. Są to grupy dzieci i młodzieży, których entuzjazm wiary rozgrzewa serca zarówno ich rówieśników, jak i dorosłych.
Skąd biorą radość mimo ekstremalnie trudnych warunków życia? Dlaczego ich liturgia jest pełna tańca i śpiewu? Dlaczego są tak życzliwi? Na te pytania odpowiadają misjonarze, którzy oddali serca parafianom w dalekich krajach i chcą zarazić innych tą miłością
Barwne Orszaki Trzech Króli znów przemierzyły ulice diecezji toruńskiej. Do redakcji napływały zdjęcia z wielu miejscowości, w których wierni licznie uczestniczyli w orszakach.
O duszpasterskiej kontynuacji, codziennych wyzwaniach i duchowej więzi z poprzednikiem z bp. Romualdem Kamińskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Niepełnosprawni ze stolicy i okolic mogą liczyć na wsparcie ze strony Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.
Pałac Kultury i Nauki od dziesiątek lat budzi kontrowersje wśród warszawiaków. Ale ta olbrzymia budowla, stojąca w samym sercu stolicy Polski, jest ważna nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Mocny głos w sprawie przyszłości „PEKiN” zabrali samorządowcy z Mazowsza.
KSM Archidiecezji Wrocławskiej oraz sympatycy i przyjaciele przygotowali VIII Koncert Kolęd i Pastorałek. Z kolei w Zawoni do wspólnego kolędowania zaprosił ks. Jacek Tomaszewski.
Zostawmy przeszłość w rękach Bożego miłosierdzia, przyszłość w rękach Jego Opatrzności. Teraźniejszość jest w naszych rękach zjednoczonych z rękami Boga – mówił o. Maksymilian Stępień, paulin.
Towarzyszą dzieciom, opiekują się nimi, mówi się nawet, że mają więcej cierpliwości niż mama i tata. Czasem to z nimi dzieci spędzają większą część swojego dzieciństwa, zwłaszcza kiedy rodzice dużo pracują.
W środę, 4 stycznia, odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom rejonu jaworowskiego na Ukrainie.
Trzej Królowie po raz IX na Rynku Wielkim w Zamościu oddali pokłon Nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus.
W sylwestrowy wieczór na rynku w Goraju odbyło się tradycyjne widowisko znane jako „Diabełki gorajskie”, którym mieszkańcy pożegnali stary i powitali Nowy Rok.
Zakończono badania konserwatorskie we wnętrzu gotyckiego kościoła w Przybymierzu.
Stowarzyszenie Ojcostwo Powołaniem zaprasza 11 lutego do parafii Miłosierdzia Bożego na Ferie z Tatą.
W naszej diecezji przygotowanie do pełnienia posługi akolity i lektora w zgromadzeniu liturgicznym jest organizowane w formie dwuletnich kursów.
Reklama
Wiadomości
Wiara
Niedziela Świdnicka
Wiara
Kościół
Kościół
Wiara
Kościół
Kościół