Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 46/2021, str. 9

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórskie wołanie

By nie było wśród nas „ludzi niewidzialnych” – to intencja wielu pielgrzymek, inicjatyw modlitewnych i bardzo konkretnych dzieł pomocy najuboższym na Jasnej Górze. Szczególny apel, by chrześcijanie nie tracili zmysłu miłosierdzia, towarzyszy obchodom Światowego Dnia Ubogich. Przy Jasnej Górze działa punkt charytatywny, w którym wydawane są podstawowe produkty żywnościowe i który w ciągu roku inicjuje różne akcje pomocowe. Caritas Polska od lat organizuje pielgrzymki osób bezdomnych. Spotkania te są przede wszystkim zwróceniem uwagi na bezdomność jako najbardziej dramatyczną odmianę ubóstwa. Jasna Góra to również od lat stałe miejsce modlitwy przedstawicieli Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w intencji najbiedniejszych.

Osoby w kryzysie bezdomności pielgrzymują na Jasną Górę także pieszo. Pomagają np.w czasie pieszej pielgrzymki świata osób słabych i ubogich organizowanej przez Międzynarodowy Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”. Sławek przyszedł na Jasną Górę po raz pierwszy. – Długo żyłem z dala od Kościoła, od Boga; teraz jestem w trakcie nawracania się, to taka forma pokuty, ale też wielka radość – przyznał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od prawie 30 lat na Jasnej Górze działa punkt charytatywny – nawet w czasie pandemii paulini, choć z ograniczeniami, nie zaprzestali tu swojej posługi. To wydawanie chleba i innej żywności, ubrań czy środków czystości. Do ich zakupu, obok zakonnych pieniędzy, mnisi przeznaczają też te składane przez pielgrzymów do specjalnych skarbonek.

Śp. o. Konstancjusz Kunz – „przeor sześćsetlecia”

Swoim zakonnym życiem rozsławiał Maryję i Jej szczególne miejsce – Jasną Górę. 29 października w wieku 87 lat zmarł o. Konstancjusz Kunz, paulin. Był przeorem Jasnej Góry w latach 1978-84. To on organizował obchody 600-lecia fundacji klasztoru w 1982 r. Był inicjatorem wielu dzieł, przede wszystkim: odnowienia ołtarza głównego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, powstania Muzeum 600-lecia, Arsenału, wydawania czasopisma Jasna Góra. Wśród licznych inicjatyw, które zachowały się już jako „pomniki historii”, były: przygotowanie I Pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę oraz Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, zlecenie pracy nad wykonaniem monstrancji 600-lecia, sprowadzenie gobelinów do Sali Papieskiej. Przez wiele lat był zaangażowany w trud rozwijania założonego przez siebie wydawnictwa Zakonu Ojców Paulinów Paulinianum, które dzięki niemu stało się narzędziem apostolstwa w szerzeniu kultu Jasnogórskiej Bogarodzicy oraz propagowaniu znaczenia Jasnogórskiego Sanktuarium Narodu nie tylko w Polsce, ale i w USA. Był autorem modlitewników, m.in. jasnogórskiego – Wielbi dusza moja Pana.

Reklama

Jasnogórska nekropolia

Paulińska krypta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, krypty w bazylice pod ołtarzem głównym i w prezbiterium, kaplice nagrobne w bocznych nawach „dużego kościoła”, kaplica Pamięci Narodu – to tylko niektóre miejsca wchodzące w skład tzw. jasnogórskiej nekropolii. Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi mają teraz wyjątkową okazję, by nawiedzić znajdujące się w podziemiach Kaplicy Cudownego Obrazu miejsce pochówku zakonników. Spoczywają tam m.in.: o. Pius Przeździecki, niezłomny wobec władz carskich, aż trzykrotnie przez te władze usuwany z Jasnej Góry; o. Piotr Markiewicz, wybitny kaznodzieja i społecznik; o. Alojzy Wrzalik, który był generałem Zakonu Ojców Paulinów w najtrudniejszym dla Polaków czasie komunistycznych prześladowań lat 50. XX wieku i który stanął w obronie uwięzionego prymasa Wyszyńskiego.

Przez cały listopad krypta jest udostępniona wiernym.

Jasnogórski flesz

• 15-18 listopada – pielgrzymka i rekolekcje Unii Apostolskiej Kapłanów Najświętszego Serca Jezusa; rekolekcje Konferencji Episkopatu Polski.

• 18-19 listopada – zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

• 19 listopada – nabożeństwo w intencji beatyfikacji ks. Dolinda Ruotola; nocne czuwanie modlitewne Rodziny Oriońskiej; ogólnopolska pielgrzymka wiernych tradycji łacińskiej.

Reklama

• 20 listopada – pielgrzymka klubów inteligencji katolickiej; koncert w hołdzie bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

• 21 listopada – pielgrzymka górników; Msza św. w intencji ofiar wypadków, zmarłych dobroczyńców MIVA Polska i Krajowego Duszpasterstwa Kierowców.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-11-09 08:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 9

Twitter@JasnaGóraNews

Więcej ...

Jak uwierzyć w siebie, zaufać i nie bać się zmian?

2024-04-16 14:41

Mat.prasowy

Edycja Świętego Pawła wraz z Duszpasterstwem Akademickim Emaus zaprasza na spotkanie autorskie z p. Ireną Neumueler - autorką książki “Gotowe na zmiany”, które odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia w Duszpasterstwie Akademickim Emaus (ul. Kilińskiego 132, Częstochowa) o godzinie 19:00.

Więcej ...

Bp Milewski: przemiana serca uzdrawia ciało

2024-04-16 19:09

nowaewangelizacja.com.pl

- Przemianie ludzkiego serca często towarzyszy uzdrowienie fizyczne. Pokarmem, który może najlepiej nasycić naszą duszę, jest sam Jezus Chrystus, który zmartwychwstał i który jest obecny w Eucharystii - powiedział bp Mirosław Milewski w parafii Wieczfnia Kościelna, w diecezji płockiej. W dniu wizytacji pasterskiej udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Kościół

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny