Reklama

Niedziela Małopolska

Módlmy się za oczekujące pary

Izabela Salata

Archiwum

Izabela Salata

W tym roku po raz pierwszy Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” zaprasza parafie i wspólnoty do zaangażowania się w Dzień Modlitw o Dar Potomstwa. O akcji modlitewnej zaplanowanej na 5 grudnia opowiada Izabela Salata, wiceprezes stowarzyszenia i instruktor modelu Creightona.

Anna Bandura: Ok. 20% małżeństw boryka się z niepłodnością. Często nie wiemy nawet, że w naszym środowisku są pary, które od miesięcy czy lat starają się o potomstwo. Znaleźliście sposób, aby choć częściowo zaradzić ich cierpieniu…

Izabela Salata: Dzień Modlitw o Dar Potomstwa ma być formą zaangażowania wszystkich ludzi wierzących w modlitwę za pary doświadczające problemów z płodnością. Chcemy uwrażliwić Kościół na tę kwestię. Tak często w świątyniach zanosimy do Boga prośby za dzieci, młodzież, chorych, a tak rzadko pojawiają się intencje za małżonków pragnących potomstwa… Nasza inicjatywa spotkała się z dużą przychylnością abp. Marka Jędraszewskiego, który zaprasza do tej modlitwy wszystkich archidiecezjan.

Dlaczego wybraliście dzień 5 grudnia?

To jest druga niedziela Adwentu – czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. To też szczególny okres dla par, które pragną, aby w ich rodzinach pojawiło się dziecko. Nasza tęsknota za Dziecięciem sprawia, że łatwiej nam towarzyszyć w ich tęsknocie.

Reklama

W jaki sposób parafie mogą się włączyć w modlitwę o dar potomstwa?

Razem z Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zapraszamy do zorganizowania 5 grudnia obchodów w swoim kościele. W tym celu do wszystkich parafii w archidiecezji został wysłany komplet materiałów: plakat promujący wydarzenie, ulotki dla parafian i materiały do prowadzenia Mszy św. – wstęp, punkty do kazania oraz modlitwa powszechna. Można je również znaleźć na naszej stronie: abrahamisara.pl.

Zapraszamy także do uczestnictwa w Dniu Modlitw o Dar Potomstwa w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach. W ramach obchodów centralnych odbędzie się o godz. 12.30 Msza św. pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego, naszego pierwszego duszpasterza, któremu wiele zawdzięczamy. Z kolei o godz. 14.45 świadectwem długiego oczekiwania na rodzicielstwo podzielą się Karolina i Grzegorz, którzy obecnie cieszą się trójką dzieci. Na koniec usłyszymy komentarz psycholog Aleksandry Siódmak, pracującej z parami borykającymi się z problemem niepłodności.

Posiada Pani 10-letnie doświadczenie pracy z małżonkami. Czego najbardziej potrzebują pary z tęsknotą oczekujące na dar nowego życia?

Z okazji dnia modlitw stworzyliśmy ulotkę (również dostępną na stronie abrahamisara.pl – przyp. red.), w której zapraszamy rodziny i przyjaciół par niepłodnych do wsparcia ich. Zachęcamy do rozmowy. Oni potrzebują wysłuchania – bez oceny, przerywania, z empatią. Szczególnie dotyczy to młodych małżeństw, które najciężej znoszą problemy z płodnością. One nie zdążyły jeszcze zaakceptować tego stanu, oswoić się z nim. Nadchodzą święta, spotkania z dzietnym rodzeństwem, życzenia wigilijne, czasem niezręczne pytania... To niełatwy czas dla tych, którzy oczekują, starajmy się ich zrozumieć i wspierać.

Reklama

Trzeba pamiętać, że trudności z poczęciem w większości przypadków są sprawą niezawinioną. Przedłużające się oczekiwanie na dziecko wiąże się z cierpieniem i osamotnieniem, więc może najważniejszą formą pomocy będzie modlitwa. W naszej ulotce umieściliśmy słowa: „Panie Boże, nade wszystko nie dozwól, aby zamknęli się w smutku i bólu. Przymnóż im wiary i ufności ku Tobie”. Czasem nasze błaganie w ich intencji będzie tym, co da największe owoce.

Izabela Salata żona, mama 4 dzieci, od lat udziela profesjonalnej pomocy niepłodnym małżeństwom

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Wesela” dębnowskie

Anna i Dariusz Porazikowie

Aneta Dobropolska

Anna i Dariusz Porazikowie

Poradnictwo Rodzinne w Dębnie we współpracy z kapłanami z obu dębnowskich parafii – Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Matki Bożej Fatimskiej – zorganizowało już po raz 5. „Dzień Zakochanych Małżeństw i Narzeczonych”. Tuż po liturgicznym wspomnieniu św. Walentego, patrona zakochanych, w obu kościołach odbyły się Msze św. z uroczystym odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.

Więcej ...

Św. Andrzej Apostoł

Niedziela podlaska 47/2001

Luca Giordano, Męczeństwo św. Andrzeja

pl.wikipedia.org

Luca Giordano, Męczeństwo św. Andrzeja

Więcej ...

Zaproszenie na kolędowanie z Janem Pawłem II

2021-11-30 22:24

plakat organizatorów

To będzie barwne widowisko bożonarodzeniowe, składające się z najpiękniejszych kolęd oraz pastorałek, przeplatanych tańcami regionalnymi i narodowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Wiadomości

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Unia Europejska radzi, by

Europa

Unia Europejska radzi, by "Boże Narodzenie" zastąpić...

Dziś mija ponad 750 lat od rozpoczęcia najdłuższego...

Kościół

Dziś mija ponad 750 lat od rozpoczęcia najdłuższego...

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Polska

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

Niedziela Częstochowska

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w...

Kościół

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w...

Filip - kościelny z Instagrama

Wiara

Filip - kościelny z Instagrama

Watykan: nowi święci i błogosławieni

Franciszek

Watykan: nowi święci i błogosławieni