Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Cenna lekcja

W centrum cmentarza została odprawiona Msza św. za tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny

MFS/Niedziela

W centrum cmentarza została odprawiona Msza św. za tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny

Wołam do wszystkich rodaków, bohaterskich obrońców ojczyzny, by zapewnić was, że marzenia, z którymi szliście do walki o niepodległość, dziś realizujemy my, wasi spadkobiercy – słowa Apelu Poległych wybrzmiały na wojennym cmentarzu nr 308.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W listopadowy dzień na oddalony od wioski cmentarz zmierzali mieszkańcy Muchówki. Jedni starali się dojechać polną drogą jak najbliżej wojennej nekropolii. Inni wybrali spacer pośród złoconych jesiennymi barwami pól i lasów Pogórza Wiśnickiego.

Modlitwa

To jeden z największych cmentarzy w okręgu bocheńskim z czasów I wojny światowej. Pochowano na nim żołnierzy, którzy zginęli w listopadzie i grudniu 1914 r. w czasie operacji limanowsko-łapanowskiej. W 56 grobach zbiorowych i 19 pojedynczych spoczywają ciała 96 żołnierzy z armii austro-węgierskiej, 291 – z armii niemieckiej i 606 – z armii rosyjskiej. Do wspólnej modlitwy na wojennym cmentarzu zaprosił mieszkańców Muchówki proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, ks. Paweł Bartula, który wspólnie z sercaninem ks. Jerzym Wilkiem odprawił w tym miejscu Mszę św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy dotarłam na cmentarz, przy polowym ołtarzu trwały ostatnie przygotowania. Krzesła zajmowały starsze osoby. Dzieci wymachiwały biało-czerwonymi chorągiewkami. Po jednej stronie ołtarza ustawili się przedstawiciele stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego ZGP p. panc. Południe, po przeciwnej – stowarzyszenia Kawalerii Ochotniczej im. Krakowskiej Brygady Kawalerii w barwach 5. Dywizjonu Artylerii Konnej. Przestrzeń pogrążonego zazwyczaj w ciszy cmentarza wypełniły modlitwy, muzyka i słowa pieśni religijnych oraz patriotycznych.

Reklama

– Pragniemy podziękować Panu Bogu za wolną Polskę – powiedział ks. Bartula, rozpoczynając Eucharystię. I dodał: – Będziemy też prosić Boga, by przyjął tych wszystkich, którzy walczyli za naszą ojczyznę i oddali za nią życie. Zachęcał, abyśmy się modlili o Boże błogosławieństwo dla ojczyzny, o pokój, zgodę, jedność. I apelował: – Módlmy się w intencji polskich żołnierzy broniących naszej granicy z Białorusią!

Nauka

Z kolei w homilii proboszcz zachęcał do odkrycia i wprowadzania w życie cnót. – Sprawiedliwość, roztropność, wstrzemięźliwość i męstwo to cnoty, które odgrywały ważną rolę w życiu naszych bohaterów narodowych – przypomniał ks. Paweł i zapewniał, że ci ludzie tak jak my mieli słabości, jednak potrafili je pokonać. – Ich przykład życia ukazuje nam drogę rozwoju i to, że warto trwać przy Bogu, korzystać z łask, którymi nas obdarza – przekonywał i zachęcał: – Warto trwać przy wartościach, które tworzą naszą tożsamość!

Po Mszy św. zebrani uczestniczyli w spotkaniu patriotycznym przygotowanym przez stowarzyszenie historyczno-eksploracyjne. Reprezentujący je młodzi ludzie nawiązali do historii Polski, przypomnieli list Józefa Piłsudskiego pisany do żołnierzy, odczytali Apel Poległych, złożyli przy pomniku kwiaty, zapalili znicz. Na zakończenie spotkania wybrzmiała Cisza, która w tym miejscu zyskała szczególną oprawę.

– Przed wojną chodziliśmy z panią Muchową na ten cmentarz, aby dbać o groby – wspomina najstarsza mieszkanka Muchówki, 96-letnia Helena Fortuna. Dodaje: – Kiedyś przyjechał do szkoły niemiecki oficer, który szukał grobu swego ojca. Gdy go zaprowadziliśmy na cmentarz, był zaskoczony, że jest on tak zadbany.

Myślę, że dobrze się stało, iż proboszcz zaprosił na wojenną nekropolię parafian, zwłaszcza tych najmłodszych. To dla nich cenna lekcja religii i historii!

Podziel się:

Oceń:

2021-11-23 07:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: Msza żałobna w intencji śp. kard. Henryka Gulbinowicza

Screen

- Nadzieja jest tylko w imieniu Jezus. To dzięki ofierze Chrystusa Bóg może nam okazać Miłosierdzie – mówił bp Andrzej Siemieniewski w homilii podczas Mszy św. żałobnej w intencji zmarłego kard. Henryka Gulbinowicza. Kaznodzieja przypomniał, że w ostatnich dniach usłyszeliśmy wiele na temat życia kardynała. Dziś jednak, jak podkreślił, jest czas modlitwy i mówienia do Boga. Eucharystii w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu przewodniczył abp. Józef Kupny. Modlitwa miała charakter prywatny.

Więcej ...

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której modlił się o. Pio

Relikwiarz św. Gemmy Galgani w kościele na wrocławskich
Partynicach

Agata Pieszko

Relikwiarz św. Gemmy Galgani w kościele na wrocławskich Partynicach

Pierwszą świętą, która zmarła i została kanonizowana w XX wieku, była Gemma Galgani. Święty Ojciec Pio wyznał kiedyś, że codziennie modlił się za jej wstawiennictwem, ucząc się od niej pokory i umiejętności przyjmowania cierpienia. I nie był to jedyny święty, który zafascynował się ufnym podejściem do życia i cierpienia tej młodziutkiej włoskiej dziewczyny. Święty papież Paweł VI powiedział o niej: „Córka męki i zmartwychwstania, umiłowana córka Kościoła, który sama czule miłowała”.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem: Niedziela Palmowa

2025-04-12 10:00
Abp Wacław Depo

BP KEP

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Wiara

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Pierwsza debata prezydencka za nami. Jak odpowiadali...

Wiadomości

Pierwsza debata prezydencka za nami. Jak odpowiadali...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...