Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: międzynarodowa konferencja o muzyce wydobywanej z klasztornych archiwów

BOŻENA SZTAJNER

Kilkudziesięciu naukowców z kraju i zagranicy uczestniczyło w zakończonej dziś na Jasnej Górze czterodniowej konferencji na temat działań muzycznych w klasztorach od średniowiecza do czasów współczesnych. Spotkanie wpisało się w obchody Roku Życia Konsekrowanego, a odbyło się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. W konferencji wzięli udział historycy Kościoła, liturgiści, historycy sztuki i muzykolodzy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzyka tworzona na potrzeby liturgii i rozbrzmiewająca w kościołach oraz klasztorach przez wieki była dominującym nurtem europejskiej kultury – podkreślił prof. Remigiusz Pośpiech muzykolog, przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów, wykładowca Uniwersytetów Opolskiego i Wrocławskiego.

Dodał, że mimo prób negacji chrześcijańskich źródeł kultury europejskiej, muzyka, która powstawała w klasztorach, dała podwaliny pod rozwój europejskiej kultury muzycznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Muzyka w klasztorach to także instrumenty muzyczne, źródła muzyczne – to wszystko uświadamia nam, jak ważne były zakony w życiu społeczeństwa, i to w każdej epoce - mówił naukowiec. Jego zdaniem przeżywany obecnie Rok Życia Konsekrowanego jest doskonałą okazją do tego, by sobie to na nowo uświadomić.

"Gdyby nie wspólnoty klasztorne, gdyby nie muzyka religijna, gdyby nie liturgia nie byłoby wielu najwybitniejszych dzieł kompozytorów, rozwój kultury muzycznej byłby na pewno o wiele bardziej skromny" - ocenił prof. Pośpiech. Podkreślił przy tym, że przez całe wieki, co najmniej do XVII, XVIII wieku, to właśnie środowiska kościelne, w tym klasztorne, były głównymi ośrodkami pielęgnowania i rozwoju muzyki.

Reklama

Zdaniem prof. Czesława Grajewskiego z UKSW jasnogórska konferencja była też wydarzeniem jednoczącym środowisko zajmujące się muzyką sakralną. - Cieszę się, że ta sesja wypadła w Częstochowie w klasztorze na Jasnej Górze, bo to w Polsce najbardziej odpowiednie miejsce dla takiego tematu - mówił profesor. Podkreślił, że potrzebne jest dziś rzetelne opracowanie historii muzyki sakralnej i przede wszystkim ukazanie jej znaczenia w kulturalnym krajobrazie Polski.

„Kilkadziesiąt lat ustroju totalitarnego nie sprzyjało podejmowaniu badań nad muzyką sakralną, dostęp do źródeł był utrudniony, poza tym niechętnie widziano też naukowców, którzy się tą problematyką interesowali, niemniej te badania cały czas były prowadzone na KUL czy UKSW, a faktycznie dopiero po przełomie 1989 roku prowadzone są już swobodnie, możemy nawiązywać do ustaleń nauki zachodniej” - przypomniał prof. Grajewski.

W ramach konferencji odbył się też się koncert „Chorał gregoriański ze średniowiecznych zbiorów jasnogórskich”.

„Jasna Góra jest tym szczególnym miejscem gdzie liturgia i muzyka była zawsze najbardziej dowartościowana– mówił o. Nikodem Kilnar. Duszpasterz muzyków kościelnych i prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska. wskazał na znaczeni jasnogórskiego archiwum, które przechowuje ponad 3 tys. kompozycji sakralnych, które są sukcesywnie odkrywane, przepisywane i nagrywane w ramach znakomitej serii Musica Claromontana.

Czterodniowe obrady odbyły się w trzech sekcjach: Źródła (polskie i europejskie); Muzyka w klasztorach (m.in. prawodawstwo oraz zwyczaje zakonne w klasztorach męskich i żeńskich, rzymsko-katolickich, unickich i bizantyńskich); Instrumenty, wykonawcy, twórcy (m.in. działalność kapel klasztornych, ich repertuar, członkowie oraz instrumentarium, teoretycy i kompozytorzy zakonni).

Honorowy patronat nad sympozjum objęli: przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski oraz przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Współorganizatorami byli: Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii, oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, Instytut Historyczny i Katedra Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego, Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów, Stowarzyszenie „Kapela Jasnogórska” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater”.

Czterodniowa sesja muzykologiczna „Klasztor i muzyka od średniowiecza do czasów współczesnych” wpisała się w 25. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater

Podziel się:

Oceń:

2015-05-08 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: paulini wypatrują pielgrzymów

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze dzisiejszym wejściem pieszej pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego rozpocznie się tzw. pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy, związany ze wspomnieniem NMP z Góry Karmel. Dwie duże diecezjalne kompanie: przemyska i poznańska, dotrą jutro. -Towarzyszą nam radość i nadzieja - mówi rzecznik jasnogórskiego sanktuarium o. Michał Bortnik i wyjaśnia, że „cieszymy się, że po dwuletniej przerwie jest nadzieja na powrót do pielgrzymowania, jakie znamy sprzed pandemii”.

Więcej ...

Bracia Międzyrzeccy

Śmierć Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski obraz umieszczony w kościele opactwa Kamedułów w Bieniszewie

Albertus teolog/pl.wikipedia.org

Śmierć Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski obraz umieszczony w kościele opactwa Kamedułów w Bieniszewie

Bracia Międzyrzeccy żyli, pracowali i głosili słowo Boże na ziemiach, które geograficznie usytuowane są w Europie, lecz o określeniu Świętych mianem Europejczyków decyduje w równej mierze ich szczególna postawa.

Więcej ...

Kard. Eijk: Musimy przekazywać katolicką etykę seksualną młodemu pokoleniu

2024-11-13 20:20

- Naszym dzisiejszym zadaniem jest pełne głoszenie wiary katolickiej, w tym jej nauczania o moralności małżeńskiej i etyce seksualnej, i przekazywanie jej młodszym pokoleniom - mówił w Krakowie holenderski kardynał Willem J. Eijk. Zdaniem arcybiskupa Utrechtu zatarcie we współczesnej kulturze pojęć mężczyzny i kobiety znacznie skomplikuje głoszenie wiary chrześcijańskiej w nadchodzących latach. Prymas Niderlandów jest gościem III Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny, który w dniach 13-15 listopada odbywa się w Krakowie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wspomnienie męczeństwa Pierwszych Męczenników Polskich

Święci i błogosławieni

Wspomnienie męczeństwa Pierwszych Męczenników Polskich

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Kościół

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Wiara

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Wszedł na pomnik w Warszawie. Został obezwładniony przez...

Wiadomości

Wszedł na pomnik w Warszawie. Został obezwładniony przez...