Reklama

Prasa zagraniczna

Kradną Boże Narodzenie

Komisja Europejska opracowała dokument zawierający instrukcję komunikacji wewnętrznej – chodzi o to, co i jak należy mówić. Znalazły się w nim sugestie odradzające unijnym urzędnikom używania sformułowania „Boże Narodzenie” oraz chrześcijańskich imion. Rzekomo ma to zapobiegać dyskryminacji, bo „nie każdy w Europie jest chrześcijaninem”. Do dokumentu dotarł włoski dziennik Il Giornale. Elaborat skrytykował watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, a Helena Dalli – komisarz ds. równości, pod wpływem krytyki, częściowo odcięła się od niego. Stwierdziła, że wymaga on jeszcze pracy.

SETTIMANA
Wybór biskupów

Kolejny kontrowersyjny temat podjęto w ramach niemieckiej drogi synodalnej. Chodzi o kwestię wyboru biskupów. Prawo elekcji hierarchów jest swobodnym uprawnieniem papieża. Tylko w niektórych przypadkach, związanych z historycznie ugruntowanymi zwyczajami, zapisanymi m.in. w umowach o charakterze międzynarodowym, Ojciec Święty przedstawia np. listę swoich kandydatów, spośród których „ciało” danego Kościoła, np. kapituła, wybiera jednego kandydata, i jego papież zatwierdza. W Niemczech tymczasem podnoszą się głosy, że większy wpływ na wybór powinien mieć laikat. Tyle że – jak twierdzą kanoniści – na gruncie obowiązującego prawa nie da się tego zrobić. Watykan jest raczej niechętny tym zwyczajowym odstępstwom od powszechnej procedury. Być może nawet chciałby je zmienić, ale zmiana prawa międzynarodowego jest ryzykowna, „rusza się” je w ostateczności. Niemcy jednak się nie poddają i powtarzają, że prawo kanoniczne także nie jest niezmienne, a historia pokazuje, iż sposoby wyłaniania biskupów się zmieniały.

SiR
Wspomnienia rzecznika

Książki byłych rzeczników prasowych najważniejszych ludzi na świecie wywołują wiele emocji. Czytelnicy rzucają się na nie, chcąc poznać kulisy władzy. Publikacja byłego rzecznika prasowego Watykanu, który przez trzy dziesięciolecia służył św. Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi, wymyka się z tego schematu. Nie dlatego, że jest nieszczera lub że została napisana przez zakonnika. Ojciec Federico Lombardi tłumaczy to przede wszystkim szczerością postaci, którym służył. Słowa, które głosili trzej papieże, zgadzają się z ich życiem. Nie uprawiali polityki, lecz głosili Ewangelię. To także sprawiało, że materia przekazu rzecznika była godna chwały. Miał mówić o miłości, służbie drugiemu człowiekowi, solidarności i współczuciu. Jak to było służyć – to słowa używane w książce najczęściej – trzem papieżom? Ich osobowości były różne, konstelacje – także, ale misja ta sama, dlatego w Watykanie nie ma zwyczaju, aby nowy papież przychodził ze swoim rzecznikiem.

Reklama

AsiaNews.it
Rosja i wolność

Dziś Rosja jest liderem wolnego świata – stwierdził obchodzący 75. urodziny patriarcha Cyryl. Zdaniem lidera patriarchatu moskiewskiego, owo liderowanie Rosji polega na tym, że jest wolna od wpływów zewnętrznych, a jeśli Bóg zechce, jej droga będzie pełna sukcesów. Jest to typowa laurka dla Władimira Putina, który też zresztą komplementował Cyryla za jego sukcesy ewangelizacyjne i odznaczył go Orderem św. Andrzeja.

SiR
Zaszczepcie się!

Biskupi z zachodu Europy coraz częściej apelują do wiernych o to, by zaszczepili się przeciw COVID-19. Wypowiedzi mają związek z czwartą falą pandemii, która przybiera na sile i zbiera coraz więcej ofiar. Wraz z tym wzrastają napięcia w społeczeństwach, a manifestacje przeciwko szczepieniom stają się coraz gwałtowniejsze. W ostatnim czasie szczególnie często głos zabierali biskupi z Niemiec i Austrii, która jako pierwsza w Europie wprowadziła powszechny obowiązek szczepień. Biskupi podkreślają, że szczepienia to obowiązek moralny, wyraz solidarności i miłości bliźniego. Zwracają się do przeciwników szczepień z argumentem, że odmawiając przyjęcia wakcyny, narażają zarówno tych, którzy nie mogą jej przyjąć ze względów zdrowotnych, jak i najmłodszych obywateli, dla których jeszcze nie ma szczepionki. Coraz częściej punkty szczepień znajdują się w katedrach. Pierwszym z nich była wiedeńska katedra św. Szczepana. Podobne powstały w Paderborn i Osnabrück.

2021-12-07 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Więcej ...

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Wiara

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...