Reklama
Ruszyła akcja „Crucem Tuam”.
Dane są optymistyczne: w ubiegłym roku mogło wrócić z zagranicy 176 tys. Polaków, najwięcej od początku fali migracji. Może to być – ale nie musi – stała tendencja.
Mówi Marcin Prętki, mieszkaniec Bostonu we wschodniej Anglii, rodem z Gorzowa Wielkopolskiego.
Mówi ks. Sebastian Stawierej, chrystusowiec.
... co znaczy, że nigdy nie umiera, ale trwa w Bogu. Wyjaśniamy piątą z sześciu prawd wiary.
W centrum nadziei narodzin i w centrum obawy przed śmiercią znajduje się ten sam Chrystus.
Dlaczego Cypr i Grecja stały się celem pielgrzymki Franciszka? To pierwsze pytanie, które zada sobie ten, kto choćby trochę śledzi działalność papieża. Przecież krajów pragnących gościć Ojca Świętego jest znacznie więcej.
Od kilku lat grupa zaangażowanych osób społecznie prowadzi na Podlasiu hospicjum domowe. Budują też pierwsze wiejskie hospicjum stacjonarne. Ich celem jest uruchomienie go na wiosnę 2022 r.
Kiedy przyjeżdżają do Neapolu, chcą się ze mną spotkać, pozdrowić mnie, a nawet dotknąć, jakbym była częścią o. Dolindo, a to sprawia, że czuję się mała, bardzo mała – mówi w rozmowie z Niedzielą Grazia Ruotolo, bratanica o. Dolindo.
Wydaje się, że w Europie zinstytucjonalizowanej staliśmy się materialistami i nie potrafimy już dzielić się dobrami duchowymi.
Czy w wyniku spadku powołań i frekwencji na Mszach św. polski Kościół się rozpadnie?
O współczesnym społecznym katolicyzmie i liberalizmie z historykiem prof. Janem Żarynem rozmawia Mateusz Wyrwich.
Czuję się jakoś szczególnie naznaczony jego osobą, poza tym jest to postać skrojona na miarę kina – mówi o św. Bracie Albercie Witold Ludwig, scenarzysta i reżyser filmu Nędzarz i madame, w rozmowie z Julią Saganiak.
W Polsce zrobiono wszystko, by ceny paliw były jednymi z najniższych w Europie – zapewnia Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
Adwent to świetny czas na małe rezygnacje, poskramianie apetytu, czas myślenia, jak obdarować kogoś, nie siebie.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podsumowało efekty polityki senioralnej obecnego rządu.
Obniżona wrażliwość organizmu na działanie insuliny to bardzo niebezpieczna choroba, która prowadzi często do cukrzycy typu 2.
Jak skutecznie pozbyć się objawów przeziębienia naturalnymi sposobami? Dobrą sławą od wieków cieszy się stosowanie w tym celu miodu.
Naczelna Izba Lekarska i Rzecznik Praw Pacjenta promują 10 zasad dotyczących zdrowego trybu życia. O wspólnej inicjatywie lekarzy i przedstawiciela pacjentów z dr. n. med. Jackiem Kozakiewiczem rozmawia Anna Wyszyńska.
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 3, 10-18)
Dialog świętej z sędzią przed jej śmiercią męczeńską nazywany jest arcydziełem nauki moralnej.
Po raz 19. w Pierśćcu odbył się Regionalny Dzień Skupienia Apostolstwa Dobrej Śmierci.
Wszystko dla narodu – wszystko przez lud. Ksiądz Stanisław Stojałowski w walce o chrześcijańską i narodową tożsamość ludu polskiego, to tytuł konferencji popularno-naukowej, która odbyła się w siedzibie bielskiego oddziału Archiwum Państwowego.
Modlitwa będzie dla nas najważniejsza w dziele synodalnym. Ona ma rozpoczynać każdy namysł, każdą refleksję i spotkanie.
Wyjście z dziećmi na poranne Roraty o godz. 6.30 jest sporym wysiłkiem.
Jej obecny proboszcz ks. Gabriel Maciejewski 27 lat temu został skierowany do tej wspólnoty w Częstochowie z misją wybudowania kościoła na miejscu prowizorycznego baraku.
Ksiądz Henryk Niemiec przez długi czas nie wiedział, że jest spokrewniony z ks. Ludwikiem Gietyngierem, pierwszym błogosławionym archidiecezji częstochowskiej, męczennikiem z Dachau.
W ramach diecezjalnego etapu XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja bp Piotr Sawczuk powołał Diecezjalny Zespół Kontaktowy.
W święto kolejarza odbyła się podniosła uroczystość upamiętniająca Jana Maletkę, kolejarza zamordowanego przez strażników niemieckich za udzieloną pomoc Żydom jadącym do Obozu Zagłady Treblinka II.
Rolnicy z diecezji drohiczyńskiej, siedleckiej i białostockiej zrzeszeni w Polskim Związku Zawodowym Rolników (PZZR), zakupili quada w prezencie dla Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej im. gen. dyw. Henryka Minkiewicza z siedzibą w Białymstoku.
Spotkania w parafii Stopnica zaczęli rok temu. W uroczystość Chrystusa Króla złożyli przyrzeczenia przed bp. Janem Piotrowskim i stali się członkami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Stołówka Charytatywna, Stacja Opieki i Środowiskowy Dom Seniora rozpoczęły swą działalność w 1996 r., na bazie budynków dawnego szpitala w Miechowie.
Weekendowe rekolekcje w Skorzeszycach dla grupy ponad sześćdziesięciu kandydatów do bierzmowania z parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach okazały się wyjątkowym czasem. Młodzież już pyta o następny wyjazd.
W Wadowicach gościł Andrew Comiskey – założyciel międzynarodowej wspólnoty Strumienie Życia. Amerykanin wraz z członkami 6 polskich oddziałów współprowadził program uzdrowienia zranień w sferze emocjonalnej i seksualnej.
W dniach 26-28 listopada w Nowym Targu odbyły się XXXV Podhalańskie Dni Trzeźwości. W tym roku realizowane były pod hasłem „W trosce o trzeźwość”.
Mieszany Chór Mariański przy parafii Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Krakowie świętuje w tym roku jubileusz 70-lecia artystycznej działalności.
Już po raz 8. ulicami Lublina przeszedł Orszak św. Mikołaja.
W kościele św. Jozafata Kuncewicza odbyły się uroczystości z okazji 425. rocznicy podpisania Unii Brzeskiej.
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” po raz 26. organizuje Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Każdego roku do pocysterskiego opactwa przybywają tysiące pielgrzymów i turystów, aby zachwycać się pięknem Europejskiej Perły Baroku i nabierać duchowej mocy.
Między Fundacją Europejska Perła Baroku a Politechniką Wrocławską została podpisana umowa o współpracy. Obie strony widzą w tym szereg korzyści.
W każdą sobotę odbywają się zajęcia na Podyplomowych Studiach Teologiczno-Katechetycznych w Legnicy. Są one prowadzone we współpracy z Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu.
Już od pięciu wieków mieszkańcy Srebrnej i okolic uciekają się pod obronę Maryi, czerpiąc wciąż nowe łaski z Jej obecności w cudownym wizerunku z ołtarza głównego.
Przedstawiciele czterech bratnich Kościołów zapalili świece ekumenicznego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Samotne macierzyństwo to misja specjalna i bardzo wymagająca, dlatego niezbędne jest jej wsparcie – opowiada s. Emanuela Łuczak, pełniąca służbę w Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi.
Bł. ks. Bronisław Markiewicz - duchowy orędownik i przewodnik.
W archikatedrze przemyskiej bp Stanisław Jamrozek pobłogosławił 80 nowych ceremoniarzy archidiecezji przemyskiej. Uroczystość była zwieńczeniem rocznej formacji.
„Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” – to hasło tegorocznego Diecezjalnego ŚDM. Młodzi, chcąc konsekwentnie realizować to wezwanie, zgromadzili się w Przemyślu, by w duchu radości i modlitwy przeżywać swoje święto.
Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi rozpoczęło świętowanie 200. rocznicy urodzin swojego założyciela św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
Jest zgoda na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jacka Krawczyka.
List pasterski bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej na Adwent 2021 (fragmenty).
W Instytucie Teologicznym odbył się finał XIX edycji Diecezjalnej Olimpiady Wiedzy Liturgicznej.
Zespół Szkół nr 1 został objęty patronatem Wojskowej Akademii Technicznej.
Prawie 17 litrów krwi zebrano w trakcie XII edycji programu ,,Energię mamy we krwi”, zorganizowanej przez Eneę w Elektrowni Połaniec.
Biskup Grzegorz Kaszak wprowadził relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu.
Biskup Grzegorz Kaszak wręczył penitencjarzowi diecezjalnemu ks. kan. Pawłowi Nowakowi dekret Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, ustanawiający go Misjonarzem Miłosierdzia.
Jagoda z przedszkola „Radosna Wyspa” w Sosnowcu przygotowała dekoracje świąteczne dla podopiecznych Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła.
W połowie listopada bp Marek Mendyk został wybrany krajowym asystentem jednego z najbardziej znanych ruchów katolickich w Polsce. W pierwszych dniach grudnia spotkał się z jego prezesem.
Ich pierwsi przedstawiciele ze 163. batalionu lekkiej piechoty 16. Dolnośląskiej Brygady WOT złożyli na Placu Magistrackim przysięgę.
Od kilku tygodni w poniedziałkowe popołudnia w auli Kurii Biskupiej w Świdnicy odbywają się szkolenia dziennikarskie.
Trzecia niedziela Adwentu nazywana jest niedzielą radości lub niedzielą Gaudete.
Podczas tegorocznego Adwentu już po raz dziewiąty odbywa się akcja „Paczuszka dla Maluszka”.
Powstanie Rybokart datuje się na połowę XV wieku. Jako dawna siedziba magnackich, niemieckich rodów oprócz pałacu i kościoła, posiada kilka innych zabytków.
Co najbardziej lubicie w waszej parafii? – pytam małe parafianki, które wraz z rodzicami były na Mszy św., a potem rzuciły się na łakocie przygotowane na wspólną agapę. – Ciasteczka! I roraty! – odpowiadają zgodnie.
Wprowadzenie stanu wojennego 40 lat temu wywołało wielkie zamieszanie nie tylko w kręgach ludzi „Solidarności”, ale także w każdym polskim domu. Miałam wtedy 13 lat i w ten grudniowy poranek obudziły mnie rozmowy rodziców, że rozpoczęła się wojna.
Od dziesięcioleci obserwujemy proces od marginalizacji aż do wrogości wobec religii. Zanim dojdzie do ataków, najpierw dochodzi do przyzwolenia na nie wśród społeczeństwa.
O tym, czy warszawskie Carmelitanum jest tyko dla karmelitów, jak owocnie pomilczeć i czy kryzys w życiu duchowym może być czymś dobrym, z o. Wojciechem Ciakiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Jedyna w Polsce i Europie parafia Matki Bożej Królowej Meksyku znajduje się w Laskach. Warto tu zajrzeć z okazji wspomnienia NMP z Guadalupe, ale i wtedy, gdy trudności dotykają nasze rodziny lub pragniemy potomstwa.
Ewangelizację rozumieją jako niesienie pocieszenia światu. Chcą ożywiać relację z Bogiem i dzielić się radością Ewangelii. Wspólnota działająca w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie angażuje się w dzieła nowej ewangelizacji, jak również posługuje modlitwą wstawienniczą.
Burmistrz Julian Żygadło odebrał statuetkę laureata rankingu gmin.
Włącz się w pomaganie z Caritas
Jesienią tego roku otwarte zostało Milickie Centrum Wsparcia „Capitol”. Znajduje się tam Ośrodek Wczesnej Interwencji.
W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju gościli członkowie Zakonu Rycerzy Kolumba.
W kościele Chrystusa Króla w Biłgoraju po raz pierwszy w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodych.
W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata Katolickie Radio Zamość odwiedziło parafię św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej.
W Rokitnie i Grodowcu odbyły się Adwentowe Wieczory Młodych.
O stanie wojennym w regionie, postulatach Solidarności i dzisiejszych próbach zadośćuczynienia pokrzywdzonym opowiada Marek Budniak.
Podczas najbliższych ferii zimowych Ruch Światło-Życie zaprasza na rekolekcje przygotowujące do posługi liturgicznej, muzycznej lub ewangelizacyjnej w Kościele. Już dziś warto pomyśleć, na jaką oazę pojechać.
Reklama
Wiara
Wiara
Kościół
Wiara
Wiara
Europa
Wiadomości
Kościół
Wiara