Reklama

Niedziela Lubelska

LUBLIN

Znak jedności

Abp Stanisław Budzik i abp Eugeniusz Popowicz

Greckokatolickie Seminarium Duchowne w Lublinie

Abp Stanisław Budzik i abp Eugeniusz Popowicz

W kościele św. Jozafata Kuncewicza odbyły się uroczystości z okazji 425. rocznicy podpisania Unii Brzeskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty jest znakiem dla czasów, w których żyje, i czasów które po nim następują. Św. Jozafat Kuncewicz był znakiem dla trudnych czasów rozłamu; zakochany w jedności Kościoła pracował nad tym, aby tę naderwaną jedność przywrócić. Jest też znakiem dla naszych czasów, bo tak ważna jest jedność rozdartego świata, poczynając od rodzin, wspólnot, krajów. Mamy w nim patrona i orędownika jedności – powiedział abp Stanisław Budzik podczas Boskiej Liturgii. 28 listopada Metropolita Lubelski sprawował ją wraz z abp. Eugeniuszem Popowiczem, metropolitą przemysko-warszawskim obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. W Eucharystii udział wzięli m.in. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, konsul generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk oraz dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Krzysztof Stanowski. Wśród uczestników liturgii znaleźli się m.in. wierni greckokatolickiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z proboszczem ks. mitratem Stefanem Batruchem oraz alumni greckokatolickiego seminarium duchownego w Lublinie. – Niech nasze Kościoły będą znakiem jedności dla całego świata – zaapelował abp Budzik.

W homilii ks. Stefan Batruch przywołał historię kościoła przy ul. Zielonej, wzniesionego przez grecką diasporę w XVII wieku, a z czasem przekazanego diecezji lubelskiej. Tu, w świątyni dedykowanej św. Jozafatowi Kuncewiczowi i pod opieką patrona jedności, w latach 80. XX wieku odradzała się wspólnota greckokatolicka. Jak przypomniał, w 1596 r. w Brześciu zawarto unię kościelną pomiędzy Kościołem katolickim i Cerkwią prawosławną. Część wyznawców prawosławia uznała papieża za głowę Kościoła i przyjęła dogmaty katolickie, zachowując bizantyjski ryt liturgiczny. Gorącym orędownikiem jedności między Kościołami bizantyjskim i łacińskim był św. Jozafat, który podkreślał, że obydwa Kościoły mają tę samą godność i ten sam obowiązek głoszenia Ewangelii w łączności z Rzymem, a odrębność liturgiczna, etniczna czy kulturowa podkreśla jedynie powszechny charakter Kościoła. Stojąc na straży rodzimego dziedzictwa i jedności z Rzymem, oddał życie. „Łowca dusz i ewangeliczny rybak” wierzył, że spuścizna kijowska i rzymska mogą się wzajemnie ubogacać. Mimo upływu czasu i złożonej sytuacji społecznej to pragnienie przetrwało i owocuje w kolejnych pokoleniach katolików obrządku bizantyjskiego.

Podczas uroczystości ambasador Ukrainy wręczył Order Księcia Jarosława Mądrego V stopnia ks. Stefanowi Batruchowi za jego znaczący wkład w polsko-ukraińską współpracę. – Bardzo za to dziękuję. Wyrażam też wdzięczność Polakom za to, że w Ukraińcach widzą braci w potrzebie. Wielu z nich opuściło swoją ojczyznę, uciekając przed wojną i nędzą. Tutaj odnaleźli swój nowy dom – powiedział abp Popowicz. /buk

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2021-12-07 11:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: pierwsza rocznica beatyfikacji męczenników z Pariacoto

O. Zbigniew Strzałkowski  i o. Michał Tomaszek

niedziela.pl

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek

W bazylice franciszkanów w Krakowie kard. Angelo Amato, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przewodniczył Mszy św. dziękczynnej, za beatyfikację o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

Więcej ...

Nowenna do św. Szarbela

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Więcej ...

Papież modli się za ofiary katastrofy lotniczej w Bangladeszu

2025-07-22 18:12

Vatican Media

Leon XIV w opublikowanym telegramie wyraził głęboki smutek i duchową bliskość wobec rodzin ofiar tragicznej katastrofy lotniczej, do której doszło w stolicy Bangladeszu, Dhace. W wyniku tragicznego zdarzenia z udziałem wojskowego samolotu, który rozbił się w pobliżu szkoły Milestone, życie straciło wielu uczniów, a dziesiątki zostało rannych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Wiara

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Śladem świętej z Magdali

Święci i błogosławieni

Śladem świętej z Magdali

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat