Rozpoczęcie uroczystości miało miejsce na Jasnej Górze 21 listopada br. Do Częstochowy przybyły siostry z domów zakonnych z całej Polski. Razem z siostrami modlili się kapłani, młodzież, a także czciciele św. Zygmunta. W uroczystym rozpoczęciu obchodów 200. rocznicy jego urodzin brał udział także bp Andrzej Przybylski, który wygłosił konferencję, a o północy odprawił Eucharystię. W głoszonym słowie biskup wyjaśnił, dlaczego św. Zygmunt Szczęsny Feliński jest nam dzisiaj potrzebny.
Zawsze, gdy siostry Rodziny Maryi przeżywają ważne i uroczyste chwile, czynią to u stóp Pani Jasnogórskiej, Patronki zgromadzenia. Dlatego też w tym jakże ważnym dla zgromadzenia momencie rocznicy urodzin założyciela, a także w przededniu Kapituły Generalnej, siostry zgromadziły się na Jasnej Górze, by razem z Maryją uwielbiać Boga i dziękować Mu za wszelkie otrzymane łaski, a przede wszystkim za dar świętego założyciela, który 164 lata temu powołał do życia Zgromadzenie Zakonne Rodziny Maryi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Program obchodów jubileuszu jest bardzo bogaty. Przez cały rok będą miały miejsce różne wydarzenia: spotkania, prelekcje, konkursy, występy teatralne itp. Główne uroczystości odbędą się w Domu Generalnym 27 grudnia 2021 r. i w katedrze warszawskiej 17 września 2022 r. W innych diecezjach, na terenie których znajdują się wspólnoty sióstr, odprawione będą w katedrach Msze św. dziękczynne. W programie jest przewidziane także modlitewne dziękczynienie w diecezji rzeszowskiej. 26 marca 2022 r. uroczystą Eucharystię odprawi ordynariusz diecezji bp. Jan Wątroba.
Na terenie diecezji rzeszowskiej Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi mają cztery placówki: Rzeszów – Wyższe Seminarium Duchowne, Rzeszów – Dom Księży Seniorów, Rzeszów – Budziwój i Krasne. Jest jeszcze jedno bardzo ważne wydarzenie w diecezji rzeszowskiej związane ze św. Zygmuntem. To cud uzdrowienia mieszkanki diecezji rzeszowskiej p. Dagmary, który został uznany przed beatyfikacją świętego.
Święty Zygmunt, który urodził się 1 listopada 1822 r. w Wojutynie na Wołyniu przeszedł do historii jako wzór człowieka o niezachwianym sumieniu i heroicznych cnotach, może być także w naszych czasach wzorem właściwego pojmowania spraw Bożych i ludzkich. Jego postawa moralna, a także stałe doskonalenie duchowe w trudnych, nieraz dramatycznych warunkach, są wyraźnym potwierdzeniem ciągle istniejącej potrzeby uświęcania życia poprzez właściwe pojmowanie i podejmowanie zadań, które Bóg wyznaczył człowiekowi.