Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Relikwie Prymasa Tysiąclecia w Wolbromiu

Powinniśmy brać przykład z życia bł. Stefana Wyszyńskiego

Mikołaj Wójtowicz

Powinniśmy brać przykład z życia bł. Stefana Wyszyńskiego

Biskup Grzegorz Kaszak wprowadził relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości wprowadzenia relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego odbyły się w pierwszą niedzielę Adwentu. Jak zauważył ks. Włodzimierz Wiecha, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu, powinniśmy brać przykład z życia świętych. Podkreślił, że zwłaszcza w działalności i posłudze bł. kard. Stefana Wyszyńskiego znajdziemy wiele inspiracji do rozwiązywania problemów życia codziennego.

W homilii bp Kaszak zaakcentował mądrość, rozwagę i wizję pracy duszpasterskiej Błogosławionego. – Żył w bardzo trudnych czasach, wiele wycierpiał, wiemy że by internowany, a mimo to nie dał się złamać. Mało tego, w okresie komunistycznych represji wobec Kościoła katolickiego w Polsce i społeczeństwa bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu – powiedział hierarcha. Przypomniał historię z wojny polsko-bolszewickiej i działania podejmowane przez Stefana Wyszyńskiego, wówczas jeszcze kleryka. – Chodził wtedy od domu do domu i rozdawał obrazki z Matką Bożą, wskazując: „to jest Ta, która cię obroni. Matka Boża, nasza pomoc”. Na Nią zawsze możemy liczyć, niezależnie od tego, jak wielkie będzie niebezpieczeństwo. Potem w szczególny sposób obrał sobie Matkę Bożą Częstochowską, naszą Panią i Hetmankę i pozostał temu wyborowi do końca życia wierny – powiedział Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Przypomniał również, że podczas internowania kard. Stefan Wyszyński opracował program odnowy życia religijnego w Polsce, zawarty w idei Jasnogórskich Ślubów Narodu. Przygotował także założenia Wielkiej Nowenny przed obchodami 1000-lecia Chrztu Polski.

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu, obok wprowadzonych 28 listopada relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego, posiadała także relikwie św. Rafała Kalinowskiego, św. Jana Pawła II oraz bł. Jerzego Popiełuszki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2021-12-07 11:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Relikwie pierwszych polskich misjonarzy-męczenników w prezencie dla Was

Franciszkanie

Relikwie błogosławionych pierwszych polskich misjonarzy-męczenników w prezencie dla Was!

Więcej ...

Atak islamistów na kościół, 4 zabitych; zdemolowano katolicką parafię

2025-09-09 09:19

Adobe Stock

Islamiści z Boko Haram zaatakowali trzy wioski w północnym Kamerunie. 4 osoby zginęły, wielu jest rannych. Zdemolowano również katolicką parafię w Ouzal. Dżihadyści przybyli z sąsiedniej Nigerii. Przypuszcza się, że jest to samo ugrupowanie, które 5 września w wiosce Darul Jana w stanie Borno zabiło co najmniej 60 osób.

Więcej ...

Aukcja aparatu fotograficznego należącego do papieża Franciszka

2025-09-10 11:07
Aparat papieża Franciszka zostanie wystawiony na aukcji. Zdjęcie poglądowe

Adobe Stock

Aparat papieża Franciszka zostanie wystawiony na aukcji. Zdjęcie poglądowe

W Wiedniu zostanie 22 listopada wystawiony na aukcji wyjątkowy przedmiot: aparat Leica M-A, wyprodukowany specjalnie dla papieża Franciszka. Poinformował o tym dom aukcyjny Leica Photographica Auction. Biały aparat z wygrawerowanym kluczem św. Piotra został przekazany papieżowi w 2024 roku przez producenta aparatów fotograficznych. Franciszek postanowił wystawić aparat na aukcji, a dochód przeznaczyć na pomoc potrzebującym. Dochód zostanie przekazany organizacji charytatywnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Polsat News: Dron uderzył w dom mieszkalny na...

Wiadomości

Polsat News: Dron uderzył w dom mieszkalny na...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

W dzisiejszej Ewangelii Jezus błogosławi nasze kruche...

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii Jezus błogosławi nasze kruche...

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Polska

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Po informacjach medialnych ws. ks. Chmielewskiego...

Wiadomości

Po informacjach medialnych ws. ks. Chmielewskiego...

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Kościół

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Kanonizacja bł. Acutisa i bł. Frassatiego....

Kościół

Kanonizacja bł. Acutisa i bł. Frassatiego....

Nawet 100 proc. rezygnacji z tzw. edukacji zdrowotnej

Wiadomości

Nawet 100 proc. rezygnacji z tzw. edukacji zdrowotnej