Reklama

Kościół

Będzie się działo

pixabay.com

Kanonizacja bł. Karola de Foucauld, beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i 9 towarzyszek, sióstr elżbietanek, 400-lecie Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz możliwa pod koniec 2022 r. wizyta Ojca Świętego w Kanadzie – to tylko niektóre z wydarzeń, które czekają nas w Kościele w 2022 r.

Wygląda na to, że w Kościele najbliższy rok będzie stał pod znakiem misji. Na najbliższy czas przypada bowiem 400-lecie istnienia Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, 200-lecie Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz 100. rocznica podniesienia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci do rangi dzieł papieskich.

Z tej racji również w Kościele w Polsce planowane są różne wydarzenia. W dniach 6-9 lutego ma się odbyć sympozjum „400 lat Kongregacji Ewangelizacji Narodów” oraz spotkanie Stowarzyszenia Misjologów Polskich połączone z Zebraniem Statutowym Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Kilka miesięcy później (3-4 czerwca) odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę połączona z II Ogólnopolskim Kongresem Różańcowym. W program pielgrzymki wpisany jest oczywiście jubileusz 200-lecia powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Papież w Kanadzie?

Na możliwość wizyty Ojca Świętego w Kanadzie pod koniec 2022 r. wskazał m.in. przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Kanady (CCCB) – bp Raymond Poisson. Hierarcha nie podał konkretnej daty, ale mówił o możliwości takiej wizyty w drugiej połowie bieżącego roku. Zdaniem dziennikarzy, mogłaby ona mieć miejsce 30 września. Na tę datę przypada bowiem Narodowy Dzień Prawdy i Pojednania.

Rodzina i Europa

W tym roku odbędzie się w Rzymie X Światowe Spotkanie Rodzin z Ojcem Świętym (22-26 czerwca). Jego tematem będzie miłość rodzinna jako powołanie i droga do świętości. W tym samym czasie, zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami Stolicy Apostolskiej, zaplanowano spotkania rodzin we wszystkich diecezjach na świecie. Mają one przebiegać w różnych formach.

Watykan ogłosił również program III Europejskich Katolickich Dni Społecznych, które zaplanowano na 17-20 marca w Bratysławie, stolicy Słowacji. Ich organizatorami są Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz Konferencja Biskupów Słowacji. Spotkanie ma przebiegać pod hasłem: „Europa po pandemii: nowy początek”. Według informacji organizatorów, na obrady do Bratysławy przybędzie ok. 300 delegatów kościelnych, by wspólnie dyskutować na temat sprawiedliwości społecznej.

Reklama

Do wydarzeń wymagających odnotowania należy kanonizacja bł. Karola de Foucauld, która odbędzie 15 maja 2022 r., jak również w duchu ekumenicznym warta odnotowania jest informacja, że 22 marca 2022 r. w katedrze św. Piotra w Genewie zostanie odprawiona pierwsza od czasów reformacji w XVI wieku katolicka Msza św.

Kościół w Polsce

Rok 2022 jest bardzo ważny również dla Kościoła w naszym kraju. Otóż 11 czerwca we Wrocławiu odbędzie się beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i 9 jej towarzyszek, sióstr elżbietanek pochodzenia niemieckiego, które wobec inwazji wojsk sowieckich pod koniec II wojny światowej na terenie Dolnego Śląska nie zdecydowały się na ucieczkę, lecz zostały przy osobach, którymi się opiekowały. Wszystkie zginęły z rąk żołnierzy radzieckich, broniąc czystości własnej i innych osób.

Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie z pewnością 20. rocznica Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach. Obchody zostały zaplanowane na 14 sierpnia. W tym roku przypada również 200. rocznica urodzin abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-95), dlatego w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, którego był założycielem, już rozpoczęto rok poświęcony jego osobie. Był on metropolitą warszawskim, ale był też pisarzem ascetycznym, autorem cennych pamiętników i wygnańcem – przez 20 lat pozostawał na wygnaniu w głębi Rosji.

Duszpasterstwo w Kościele w Polsce naznaczone będzie trwającym synodem pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” oraz realizacją programu duszpasterskiego na rok 2022/23. Tematem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce jest: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

2021-12-27 12:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: dotarła dokumentacja o cudzie za przyczyną bł. Jana Pawła II

Barbara Jelonek

Więcej ...

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Więcej ...

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29
Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu