Reklama

Gdańsk

Nie siłą, lecz ciszą

SOS Jestem w ciąży to główny, ale wcale nie jedyny projekt Fundacji „Spotkajmy się pod Jerycho”. Ekipa podejmuje różne działania, które łączy jeden cel: otoczenie troską życia.

Fundacja „Spotkajmy się pod Jerycho” powstała w maju 2018 r. Jej działania są skierowane do ogółu społeczeństwa, a szczególnie do osób dotkniętych życiowymi kryzysami. Powody tych trudności mogą być różne, ale fundacja zawsze szuka rozwiązań opartych na wartościach chrześcijańskich. Cechą charakterystyczną jej działania jest przyglądanie się problemowi w ciszy. Problemowi, który utożsamiany jest z biblijnym miastem Jerycho. Było to miasto, które Bóg nakazał Jozuemu zdobyć, ale nie siłą oręża. Jozue i jego wojsko na rozkaz Jahwe przez 6 dni obchodzili je w zupełnej ciszy. Członkowie fundacji widzą analogię między miastem, które oddzieliło się murem od Boga, a ludzkim sercem, również z różnych powodów oddalonym od swojego Stwórcy. Otoczenie takiego serca i jego problemów modlitwą może sprawić, że przed człowiekiem otworzą się nowe perspektywy.

Niezwykły kapłan

Postacią, która zainspirowała działania fundacji, jest nieżyjący już ks. Kazimierz Krucz. W wieku 70 lat przyszedł na pustą polanę w Gdańsku-Matemblewie, gdzie na zaniedbanym wzgórzu znajdowały się XVII-wieczna figura Matki Bożej Brzemiennej i kościół pod Jej wezwaniem. To właśnie tutaj ks. Krucz, mimo podeszłego wieku, podjął się budowy Domu Samotnej Matki. Pomocy zaczęły tu szukać kobiety z całej Polski. Znajdowały dom, ciepło, wyżywienie, poczucie bezpieczeństwa. Wsparcie udzielane było od razu. Kiedy Dom Samotnej Matki był jeszcze w budowie, kobiety znajdowały schronienie w okolicznych prywatnych domach. Dzisiaj jednym z projektów Fundacji „Spotkajmy się pod Jerycho” jest album Spełnione pragnienia, opowiadający historię ks. Kazimierza Krucza. Zarówno prezentacja książki, jak i wystawa, a także same przygotowania przyciągnęły tłumy – nie tylko osób pamiętających ks. Kazimierza, ale też ich dzieci.

Powstało również stypendium jego imienia, z którego korzystają dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Oszkowicach – rodzinnej miejscowości zmarłego kapłana. Fundacja w swojej działalności wzoruje się na postawie ks. Krucza, który nie zważając na trudności i formalności, przychodził z pomocą, zanim potrzebująca osoba zdobyła wszystkie wymagane dokumenty. Inne projekty fundacji rodzą się z potrzeby chwili, na bieżąco. Wśród nich była bożonarodzeniowa akcja skierowana do dzieci na Ukrainie, które żyją na linii frontu.

Reklama

Po chrześcijańsku

Ekipa fundacji nie ukrywa, że kieruje się w działaniu wartościami chrześcijańskimi, co zresztą jest oczywiste, skoro działa przy gdańskim sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, ale osoby trafiające tu pod opiekę niekoniecznie są związane z Kościołem – bywa, że są to ludzie poszukujący, zagubieni, którzy nie spotkali w swoim życiu żywego Boga. Fundacja udziela wsparcia bez względu na światopogląd, nie narzuca też nikomu swoich przekonań. Jak podkreślają jej członkowie – choć są tymi, którzy chcą działać w ciszy – ich dzieło mówi za nich i się rozrasta. Stała ekipa liczy ok. trzydziestu osób, do tego dochodzi prawie tyle samo stałych współpracowników. Co więcej, niektóre z osób, które przyszły po pomoc, dzisiaj same są w fundacji wolontariuszami.

Ku przyszłości

Najnowszym pomysłem jest kampania edukacyjno-informacyjna. Co miesiąc zapraszani będą eksperci. Mają oni poruszać gorące tematy, mówić o sprawach wymagających trudnych odpowiedzi, jak chociażby zagrożenie życia kobiety w ciąży. Ten temat będzie omawiany już w styczniu, a gościem będzie m.in. ks. Jan Uchwat, bioetyk, który przedstawi nauczanie Kościoła dotyczące sytuacji granicznych. Kampania wystartowała 11 grudnia ub.r., a towarzyszył jej 30-minutowy film Weronika – świadectwo mamy, która urodziła dziecko z wadą letalną. Dziewczynka miała umrzeć w momencie odcięcia pępowiny, jednak żyła jeszcze 2 godziny. Film opowiada o tym niezwykłym darze dla dziecka i jego rodziców.

2021-12-28 11:16

Wybrane dla Ciebie

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Więcej ...

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29
Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu