Reklama

Niedziela w Warszawie

Kościół z otwartą bramą

Wierni z parafii św. Klemensa w Nadarzynie co miesiąc organizują pielgrzymki

Archiwum Wojciech Kotoński

Wierni z parafii św. Klemensa w Nadarzynie co miesiąc organizują pielgrzymki

Zadbany teren wokół świątyni, z parkiem i placem zabaw dla dzieci, zaprasza swoich, ale też i gości, którzy chcą spotkać się ze sprawującym tu opiekę św. Klemensem.

Urok tych terenów przyciągnął niejednego warszawiaka do osiedlenia się nad Zimną Wodą. A istniejąca z przerwami od XV wieku parafia św. Klemensa Papieża i Męczennika w Nadarzynie wita wszystkich neogotycką świątynią z 1806 r.

Oddolne inicjatywy

Wśród wiernych nie brakuje młodych rodzin, jak i seniorów. Stąd różne potrzeby duszpasterskie. – Wychodzimy naprzeciw oddolnym inicjatywom wiernych. Była potrzeba udostępnienia parafialnej salki na naukę języka angielskiego dla dzieci. A że mamy dość spory teren wokół kościoła, stworzyliśmy także plac zabaw i park, gdzie mogą przychodzić rodzice z dziećmi. Brama jest cały czas otwarta – mówi ks. Andrzej Wieczorek, proboszcz parafii.

Cenną inicjatywą duchową, podjętą przez wiernych, jest comiesięczna, całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu z I czwartku na I piątek miesiąca. Duszpasterskim novum jest wspólnota dzieci „Rycerze Maryi”, która zrodziła się z ich licznego uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych. Parafia współpracuje z gminą, z GOPS-em, realizując wspólne inicjatywy na rzecz mieszkańców Nadarzyna, jak np. parafialna świetlica dla dzieci.

Jedną z prężnie działających grup jest Parafialny Zespół Caritas. Dwa razy w tygodniu czynny jest punkt, w którym potrzebujący otrzymają pomoc materialną. Wolontariusze wspierają ubogich, chorych, pamiętają o seniorach. Pośredniczą także w przekazywaniu pomocy dla chrześcijan w Syrii.

Odpowiedzialną za prace Caritas jest Stefania Łęcka, emerytowana nauczycielka. – Wspiera mnie wielu wolontariuszy, z którymi wspólnie realizujemy różne inicjatywy. W czasie pandemii utrzymywaliśmy kontakty zdalne z naszymi podopiecznymi, wzajemnie podtrzymując się na duchu – opowiada.

Pani Stefania podkreśla, że to dzięki życzliwej społeczności i otwartości darczyńców mogą nieść pomoc potrzebującym. Kiedy przeżywany był Dzień Ubogiego i Dzień Seniora, parafialny Caritas zorganizował „Dzień dzielenia się dobrem”, na którym rozdano ponad 250 upominków.

Reklama

Budowanie wspólnoty

Nadarzyńska parafia jest dla wielu jak parasol ochronny Pana Boga. Przez udział we wspólnocie, we wspólnej Liturgii tworzą się relacje, nikt nie jest anonimowy. A jak podkreśla Wojciech Kotoński, który wraz z żoną od 30 lat mieszka w Nadarzynie, tylko znając potrzeby drugiego, możemy mu konkretnie pomóc.

– Kiedyś mówiło się, że wieża strażacka i kościelna były centrum integracji społeczności lokalnej. Dzisiaj, gdy ktoś nowy przyjeżdża do Nadarzyna to pierwsze kroki kieruje do kościoła – podkreśla pan Wojciech. Będąc od 27 lat nadzwyczajnym szafarzem Komunii św., podkreśla wartość codziennego uczestnictwa w Eucharystii, we wspólnocie parafialnej.

Fenomenem budującym i umacniającym wspólnotę są, zdaniem naszego rozmówcy, comiesięczne pielgrzymki autokarowe. Wśród nich coroczna pielgrzymka na Jasną Górę w ostatnią sobotę przed Wigilią – „Opłatek u Matki”. Uczestnicy biorą udział we Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu a następnie w spotkaniu opłatkowym w Domu Pielgrzyma.

2021-12-28 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rodzina kuźnią talentów

Animacje dla dzieci

Ewa Kamińska

Animacje dla dzieci

Badania wskazują, że każdy człowiek ma przynajmniej pięć talentów.

Więcej ...

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

Więcej ...

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela Łódzka

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...