Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Nie wszyscy są za drogą synodalną

W Niemczech narasta krytyka drogi synodalnej. Coraz odważniej występuje przeciwko niej część biskupów. W ostatnim czasie odezwali się również świeccy przeciwnicy tego, co się dzieje w Kościele u naszych zachodnich sąsiadów. Na pierwszej noworocznej audiencji ogólnej przedstawiciele laikatu z Niemiec, reprezentujący inicjatywę „Nowy Początek”, przedstawili Franciszkowi krytyczne uwagi na temat drogi synodalnej. Zarzucają jej upolitycznienie. Manifest, który do tej pory podpisało 6 tys. osób, podkreśla, że każda reforma musi się odbywać w jedności z Kościołem powszechnym.

The Pillar
Niereprezentowana

Już dawno nie było takiej sytuacji, żeby Afryka nie miała na czele którejś z dykasterii watykańskich swojego przedstawiciela. Do niedawna Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów szefował kard. Robert Sarah z Gwinei, a Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kierował kard. Peter Turkson z Ghany. Po przejściu kard. Saraha na emeryturę i po zakończeniu kadencji przez kard. Turksona na szczycie Kościoła nie ma żadnego przedstawiciela Czarnego Lądu. Komentatorzy zwracają uwagę, że gdyby przy nominacjach kościelnych obowiązywały parytety, to Afryka, z której pochodzi co piąty katolik, musiałaby być wyraźniej reprezentowana. Ponadto jest ona jedynym kontynentem, na którym przybywa katolików. To raczej nie z powodu sukcesów ewangelizacyjnych, ale przez to, że tylko w Afryce nadal rodzi się dużo dzieci, a przyrost naturalny dwukrotnie przekracza prostą zastępowalność pokoleniową. Demografowie przewidują, że za 30 lat afrykańscy katolicy będą stanowili trzecią część Kościoła na całym globie.

Il Gazzettino
Nie było cudów

W Medjugorie, 40 lat po pierwszych rzekomych objawieniach Matki Bożej, nie ma żadnych potwierdzonych cudów – pisze w swojej najnowszej książce Processo a Medjugorje David Murgia. Nie jest to jednak dowód na to, że Medjugorie nie jest miejscem, które wybrał Bóg, aby objawić swoją Matkę – świadczy o tym 25 mln pielgrzymów, którzy przez 40 lat zdążyli nawiedzić to miejsce w towarzystwie 150 tys. duchowych opiekunów, kapłanów. Do Watykanu trafiło w tym czasie tylko 10 informacji o wydarzeniach, które miały znamiona nadprzyrodzonych. Do gruntowniejszych badań zakwalifikowano połowę z nich, pozostałe uznano za niewiarygodne. Z tych, które poddano dogłębnej analizie, żadnego nie uznano za pewnie niewytłumaczalne, oczywiście, z uwzględnieniem obecnego stanu wiedzy medycznej. Książka włoskiego dziennikarza zawiera wiele niepublikowanych wcześniej dokumentów kościelnych i świeckich. Omawia on m.in. raporty służb specjalnych, które również przypatrują się takim miejscom jak Medjugorie.

Reklama

INDEPENDENT
Nie zamykajcie kościołów!

Kardynał Vincent Nichols zaapelował do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, żeby w razie kolejnej fali pandemii nie zamykał świątyń. Argumentował, że nigdzie nie potwierdzono, aby były one miejscem szczególnego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podkreślił, że chodzący do kościołów Brytyjczycy są odpowiedzialni i potrafią zachować reguły sanitarne, a kapłani tak organizują celebracje, że zagrożenie jest zminimalizowane. Brytyjski premier nie odpowiedział jednak na list kardynała.

SPIRITUAL FRONT OF UKRAINE
Inwazja

Patriarchat moskiewski wstrząsnął całym światem prawosławia, wprowadzając podległe sobie struktury na terenie patriarchatu aleksandryjskiego. Trzeba wiedzieć, że poszczególne patriarchaty mają ściśle określone terytorialnie jurysdykcje i żaden z nich do tej pory nie próbował wchodzić na teren innego. Teraz stało się inaczej. Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w końcu ubiegłego roku podjął decyzję o utworzeniu egzarchatu – podległej sobie struktury obejmującej osiem krajów afrykańskich. Afryka była do tej pory terenem kanonicznym patriarchatu aleksandryjskiego. Do egzarchatu moskiewskiego przystąpiło 102 duchownych. Rosjanie tłumaczą, że uszanowali jedynie wolę kapłanów, ale wszyscy wiedzą, że chodzi o coś innego – patriarcha aleksandryjski Teodor II stoi po stronie patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I w jego sporze z patriarchatem w Moskwie w sprawie autokefalii dla Cerkwi na Ukrainie. To po prostu zwykła zemsta.

2022-01-11 08:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Więcej ...

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Więcej ...

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36
Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Sto czterdzieści jeden

Niedziela Częstochowska

Sto czterdzieści jeden

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...