Reklama

Niedziela 45/2022

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Krzyk o człowieczeństwo

Ks. Jarosław Grabowski

„Drogi do pokoju istnieją. Chodzi o to, by je dostrzec, wskazać, otworzyć i nimi pójść”. Marco Impagliazzo

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława SzymusikBP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

treści wiary
12-13

Pytania o czyściec

Wincenty Łaszewski

Jak wygląda czyściec? To niewłaściwie postawione pytanie, bo on „nie wygląda”! Czyściec znajduje się w rzeczywistości pozazmysłowej – czytaj: dla nas niedostępnej.

wspomnienie
14

Mądry i życzliwy

O. Bazyli Degórski

22 października zmarł o. Edward Władysław Kaczyński, dominikanin, rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza w Rzymie. Jego nietuzinkową postać wspomina przyjaciel.

liturgia tygodnia
15-18

Uduchowione życie zmartwychwstałych

Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 20, 27-38 lub krótsza perykopa: Łk 20, 27. 34-38)

Abyśmy byli wybawieni od ludzi przewrotnych i złych

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Cierpliwość Chrystusa

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Co daje nam modlitwa w trudnych sytuacjach?

Ks. Mariusz Frukacz

Gdy w naszym życiu pojawiają się trudne sytuacje, czasem sami próbujemy stawić im czoła. Niekiedy szukamy dobrych rad u innych ludzi. Zdarza się również, że za trudną sytuację obwiniamy Pana Boga.

Patron polskiej niepodległości

Ks. Mariusz Frukacz

Był najpierw żołnierzem, potem biskupem.

moim zdaniem
19

Charyzmatofobia

Bp Andrzej Przybylski

Lekarstwem na lęk przed charyzmatami jest rozeznawanie i towarzyszenie, a nie uciekanie i odrzucenie.

PATRONEM CYKLU WIELCY KAPŁANI JEST LINK4
20-21

To jest zwycięzca!

Grzegorz Gadacz

Kilka dni temu minęła 200. rocznica urodzin Zygmunta Szczęsnego Felińskiego – człowieka, który mimo całej serii klęsk i upokorzeń stał się wzorem polskiego kapłana i patrioty.

życie kościoła
22-25

Wołanie o pokój z Koloseum

Massimiliano Signifredi

Dziś dociera do nas nie tylko ogłuszający zgiełk wojny. Ze świata, zranionego zbyt wieloma konfliktami, podnosi się wołanie o pokój, które staje się krzykiem.

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

zwyczajni niezwyczajni
26-27

Proboszczowie przez duże „P”

Agnieszka Dziarmaga Katarzyna Dobrowolska

Czy istnieje przepis na idealnego proboszcza? Ilu parafian, tyle recept. Jest jednak coś, co sprawia, że ludzie stoją murem za swoim proboszczem, są z nim solidarni i gotowi do współpracy. Współodpowiedzialność, więzi rodzinne – to też udaje się wypracować w parafiach.

historia
28-29

Polskie drogi do wolności

Jan Żaryn

W sierpniu 1914 r. rozpoczęła się I wojna światowa, w trakcie której Polacy podjęli, zakończoną zwycięstwem, zbrojną i dyplomatyczną walkę o niepodległość.

punkt widzenia
30-32

Zbrojenie to koszt niepodległości

Artur Stelmasiak

Koniec końca historii – to określenie obecnej sytuacji na świecie, a zwłaszcza w Europie Środkowej. Wojna w Ukrainie sprawiła, że wszyscy zbroją się na potęgę, a zakupy dla polskiego wojska przyprawiają o zawrót głowy.

Co czeka Włochy?

Włodzimierz Rędzioch

To, co się dzieje w ostatnich miesiącach we Włoszech, przypomina sytuację w Polsce w 2015 r., kiedy to środowiska, które przegrały wybory prezydenckie i parlamentarne, zaczęły lansować ideę „opozycji totalnej”.

moim zdaniem
33

Spotkałem go w drodze do Emaus

Piotr Grzybowski

Tak to właśnie z nami jest, że trudno nam uwierzyć...

Prasa zagraniczna
34

Prasa zagraniczna

P.R.

nasza rozmowa
36-37

Jak przetrwać wojnę

Rozmawia: Tadeusz M. Krasnawski

Wydarzenia, które obecnie mają miejsce na Ukrainie, otworzyły nam oczy na dramat wojny. Uświadomiły nam także wynikające z niej zagrożenia. O to, jak się przygotować na stan kryzysowy lub ewentualną wojnę, pytamy eksperta Jacka Pałkiewicza.

Gratias Domine
38-41

Ziemia karmi i zapewnia nam bezpieczeństwo

Artur Stelmasiak

Zniszczenie i ciągłe zanieczyszczanie ziemi mogłoby wpłynąć na obniżenie bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Na szczęście ziemię ojczystą mamy nieskażoną, bo polskie rolnictwo nigdy nie było tak intensywne jak na zachodzie Europy.

Skarby ukryte w polskiej ziemi

Piotr Filipczyk

Stoimy u progu kolejnej wielkiej rewolucji przemysłowej. Choć inwazja Rosji na Ukrainę unaoczniła nieskuteczność polityki energetycznej Unii Europejskiej, to zmian, które zaczęły się dokonywać, już nic nie cofnie. Na szczęście polska nauka i przemysł zaczęły się do nich przygotowywać już wcześniej.

sprawy rodzinne
42-43

To styl życia

Katarzyna Krawcewicz

Czy skrót NPR coś ci mówi? A wiesz, że pod tą nazwą kryje się znacznie więcej, niż może się wydawać?

listy
44

Chcą korespondować

Szansa od historii

Aleksandra

moim zdaniem
45

Jesionki

Elżbieta Nowak

Nie piszą o nich w kolorowej prasie, nie pokazują ich w telewizji, najwyżej ktoś się pośmieje, że noszą niemodne i nieciekawe bereciki.

w centrum uwagi
46-47

Pomysł na Borne

Wojciech Dudkiewicz

Pomysłów na Borne Sulinowo było sporo, ale wszystkie upadły. Powstało zwykłe miasto z niezwykłą historią w tle, o której wielu chciało zapomnieć.

dobre rady
48-49

Co z tą kawą?

Anna Wyszyńska

Jeszcze niedawno kawa miała złą opinię. Stawiano ją w jednym szeregu z innymi używkami i ostrzegano przed jej spożyciem.

Zdrowy optymizm

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

Sześć wskazówek, które pomogą ci myśleć pozytywnie.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

dobre rady
50

Gdy ojciec nie płaci na dziecko...

Bożena Kwiecińska, prawnik

Ojciec mojego dziecka wyjechał z kraju. Nie wiem, gdzie jest, unika kontaktu. W jaki sposób mam uzyskać alimenty?

nasze sprawy
51

Razem po sukces

Biuro Prasowe ARiMR

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 17 listopada ruszy nabór wniosków na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

niedziela z kulturą
53-65

Skład win i wódek

W.D.

Na falach wielkiej rzeki

W.D.

W pigułce i w formie

J.K.

Wzruszające echo... Stamtąd

Joanna Szczerbińska

Poezja, dziś nieco zapomniana i pomijana, pozostaje chyba najpiękniejszą formą słowa pisanego. O słuszności tej tezy przekonuje nas nowy tomik wierszy Justyny Chłap-Nowakowej, który właśnie ukazuje się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

Program telewizyjny

Muzyczne delicje

Piotr Iwicki

Muzyczne życie nie znosi próżni. Co prawda do Bożego Narodzenia pozostały prawie 2 miesiące, ale muzyczne wydarzenia toczą się swoim tempem.

Krzyżówka

Z czyśćca na wesele

Tomasz Łabonarski

W kolejnej odsłonie naszego cyklu zapraszamy Państwa na dwa spektakle: Bezdech i Wesele. Skrajnie różne od siebie, ale oba traktujące o sprawach bliskich nam wszystkim. Część spektakli emitowanych w listopadzie można obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.

moim zdaniem
66

Przykład koreański

Witold Gadowski

Polska nie ruszy do przodu, dopóki nie dorobi się niepodległych, utalentowanych, wysublimowanych elit kulturalnych i gospodarczych.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Śladami ks. Mondrego

Rozmawia: ks. Mariusz Frukacz

„Jeszcze Polska tutaj nie zginęła” – to tytuł wystawy poświęconej 100-leciu istnienia Związku Polaków w Niemczech, której autorem jest Piotr Łach, prezes Stowarzyszenia „Semper Fidelis Polonia”.

Z historią i ze smakiem

Łukasz Piotrowski

W 361 r. założył pierwszy klasztor w Galii – w Liguge. Dziesięć lat później, mimo jego sprzeciwu, lud wybrał go hierarchą Tours. Kim był biskup, który początkowo nie chciał być biskupem?

Świątynia wśród familoków

Opracowała Iga Cierniak

W zabytkowej części Katowic – Nikiszowcu parafia św. Anny obchodziła podwójny jubileusz.

Cmentarz siedmiu wyznań

Opracowała Iga Cierniak

Suwalska nekropolia przy ulicach Bakałarzewskiej i Zarzecze jest wyjątkowa. Cmentarz jest największym świadectwem wielokulturowej przeszłości miasta.

W nich siła i moc!

Oprac. na podstawie eKAI Iga Cierniak

W Polsce jest ponad 10 tys. parafii. W ok. jednej trzeciej z tych wspólnot znajdują się parafialne zespoły Caritas. Znamy zwycięzców konkursu „Aktywna Parafia” 2022.

Damy i kawalerowie

Izabela Fac

Delegacja lazarytów z Polski liczyła siedemnaście osób; na jej czele stał biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, a wśród reprezentantów byli członkowie zakonu z: Bydgoszczy, Krosna, Przemyśla, Rzeszowa, ze Strzelec Opolskich, z Zamościa oraz Warszawy.

Anioł tańczy zumbę

Opracowała Iga Cierniak

Katolicka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kartuzach wraz z Kartuskim Centrum Kultury po raz kolejny zorganizowały dla najmłodszych Bal Wszystkich Świętych.

Za wiarę i prawdę

Opracowała Iga Cierniak

Ksiądz Jerzy Popiełuszko doskonale odnajdywał się wśród prostych ludzi – powiedział w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników bp Krzysztof Włodarczyk.

Zwyczajni niezwykli

Opracowała Iga Cierniak

Znamy laureatów tegorocznej nagrody Hyacinthus Opoliensis.

Niedziela podlaska

Dziękujemy Miłosiernemu

Bożena Zdzieborska

Istotą nabożeństwa czterdziestogodzinnego jest adoracja Najświętszego Sakramentu. W naszym kościele przez trzy dni od piątku do niedzieli wierni mogli dziękować i wypraszać łaski od Jezusa Miłosiernego.

Kto może być misjonarzem?

Barbara Oleksiuk

Słowa hymnu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci radośnie rozbrzmiały w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, gdzie pod hasłem „Będziecie moimi świadkami” zgromadziło się ok. 150 dzieci z okazji I Diecezjalnego Kongresu Misyjnego Dzieci.

Z różańcem w ręku

Renata Przewoźnik

Czuwania modlitewne to dla członków Kół Żywego Różańca ważne cykliczne wydarzenia. W tym roku odbywały się w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach oraz w Sanktuarium Maryjnym w Miedznie.

Niedziela kielecka

Największe wyzwanie dla teologii

Katarzyna Dobrowolska

Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, najstarsza uczelnia w mieście, zainaugurowało uroczyście kolejny roku akademicki 2022/2023.

Parafia żyje wiarą i miłością

Władysław Burzawa

Jesteśmy ludźmi wierzącymi. My stanowimy Kościół, który scalany jest mocą Ducha Świętego, i musimy zabiegać o naszą wiarę. Kościół jest o tyle silny, o ile jego członkowie są ludźmi głębokiej i mocnej wiary – mówił bp Kazimierz Gurda w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach, dziękując za 385-lecie jej istnienia.

Źródło kapłańskiej nadziei

Agnieszka Dziarmaga

Po umocnienie, siłę, nadzieję i jedność księża naszej diecezji przybyli do bazyliki w Miechowie, aby uczestniczyć w dorocznej pielgrzymce kapłanów diecezji kieleckiej do sanktuarium Grobu Bożego.

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...