Reklama

Porady

Kuracje na suchy kaszel

Niedziela Ogólnopolska 3/2022, str. 47

Adobe Stock

Kaszel można skutecznie leczyć w domowych warunkach przez podawanie choremu miodu, inhalacje miodem oraz aplikowanie środków napotnych.

Do leczenia suchego kaszlu, który pozostaje np. po grypie lub występuje przy nieżycie dróg oddechowych, stosuje się kuracje wziewne, trwające od 7 do 14 dni w zależności od przebiegu i stopnia zaawansowania choroby. Kuracje wziewne są łatwe w stosowaniu i przynoszą bardzo dobre efekty.

W jaki sposób należy je przeprowadzać?

Do 1/2 l wrzącej wody dodaje się łyżkę skrystalizowanego miodu. Z gorącego, parującego roztworu uwalniają się, unoszące się z parą z rozpuszczającego się miodu, olejki eteryczne, które łatwo rozpoznać po zapachu. Te wdychane olejki pobudzają i ułatwiają wydzielanie śluzu. Aby wchłaniać je wraz z wydzielającą się parą, należy pochylić się nad naczyniem i zakryć szczelnie ręcznikiem całą głowę oraz naczynie w taki sposób, aby w jak największej ilości przenikały do układu oddechowego. W tym czasie roztwór można mieszać i dolewać do niego wody w miejsce tej, która zdążyła wyparować. Wszystko po to, aby w jak największym stopniu wydostawały się wywołujące wykrztuszanie olejki. Sam miód ma tu o tyle znaczenie, że w jego składzie znajdują się olejki. Należy jednak pamiętać, by przy dychawicy oskrzelowej, rozedmie płuc i wysokiej gorączce tej metody nie stosować.

Często suchy kaszel jest objawem stanu zapalnego gardła, tchawicy i krtani. Do leczenia tego rodzaju dolegliwości stosuje się miksturę sporządzoną z miodu, cebuli i czosnku. Najistotniejszym czynnikiem leczącym są tu fitoncydy.

Przepis na miksturę

W słoiku dającym się szczelnie zamknąć wieczkiem układamy na przemian warstwy rozdrobnionego czosnku, plasterków cebuli i skrystalizowanego miodu. Wypełniony i zamknięty słoik stawiamy na kaloryferze. Po ok. 3 godzinach w naczyniu wytworzy się syrop, skuteczny właśnie w leczeniu stanów zapalnych gardła, tchawicy i krtani, którym towarzyszy suchy kaszel. Syrop ten podajemy i dzieciom, i dorosłym. Dzieciom – co 2 godziny łyżeczkę od herbaty, dorosłym – po łyżce od zupy. Zwykle wkrótce następuje poprawa zdrowia i kaszel ustępuje.

2022-01-11 08:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Bociek: wiara mojego brata pokonała raka

Zorro2212 / pl.wikipedia.org

Wiara pomogła mojemu bratu w pokonaniu choroby nowotworowej - uważa ks. Łukasz Bociek. Grzegorz Bociek, reprezentant kraju i atakujący Zaksy Kędzierzyn-Koźle ogłosił, że wraca do zawodowej siatkówki.

Więcej ...

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Więcej ...

Ekstremalne życie z Jezusem

2022-12-08 13:01
Bp Maciej Małyga z młodymi żołnierzami z DA Nieśmiertelni.

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga z młodymi żołnierzami z DA Nieśmiertelni.

Bp Maciej Małyga odwiedził w Akademii Wojsk Lądowych młodych żołnierzy z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni”. Opowiadał m.in. jak szedł pieszo 1350 km z Turcji do Jerozolimy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...