Reklama

Zdrowie

Jak dbać o mózg

Adobe Stock

Ludzie mają różne typy pamięci, np. pamięć słuchową czy wzrokową. U każdego jest ona jednak inna. Jedni mają pamięć fotograficzną, inni z trudem zapamiętują proste kwestie. Dlatego nie możemy powiedzieć, że wszyscy mamy podobną pamięć. Tak też jest w podeszłym wieku. Jedni cieszą się dobrą pamięcią aż do śmierci, inni natomiast muszą się „dużo nachodzić”. Tak to już bywa, że nie mamy wszystkiego po równo. żeby nie popaść w pesymizm, postarajmy się popatrzeć na świat i na nas samych bardziej optymistycznie. Zastanówmy się, co moglibyśmy zrobić, by cieszyć się dobrą pamięcią, żeby móc zapamiętywać to, co jest nam najbardziej potrzebne w codziennym życiu.

Po pierwsze: cieszmy się z każdego dnia! Odrzucajmy natomiast negatywne nastawienie do nas samych, do innych, do naszego zdrowia, gdyż negatywne emocje zamiast nam pomagać będą nas paraliżować.

Po drugie: dotleniajmy się. Mózg, kiedy jest dotleniony, lepiej pracuje.

Po trzecie: ruszajmy się. Wówczas krew będzie lepiej krążyć.

Po czwarte: nauczmy się odkładać rzeczy, np. klucze czy dokumenty, zawsze w to samo miejsce.

Po piąte: czytajmy, spotykajmy się z przyjaciółmi, a nie siedźmy całymi godzinami.

Naszą pamięć możemy też wzmacniać przez dostarczenie do organizmu substancji odżywczych. Polecam picie tranu – wzmocni on nie tylko nasz mózg, ale i ciało. Jedzmy także orzechy, np. pięć orzechów włoskich dziennie; pijmy siemię lniane, jedzmy pyłek pszczeli. Dla poprawy pamięci przyjmujmy również preparaty: Ginkgo Bilboa na wzmocnie naczyń mózgowych, a także dwa razy dziennie po jednej tabletce Koenzymu Q10 – wzmacnia on nie tylko mózg, ale i serce oraz wątrobę. Dodatkowo pijmy 2 razy dziennie po łyżeczce oleju z czarnuszki lub oleju lnianego. Od czasu do czasu spożywajmy też cebulę i czosnek. Dużo dobroczynnych właściwości mają śledzie. Wszystko to spowoduje, że naczynia krwionośne się oczyszczą i będą dostarczać do naszego mózgu wiele substancji odżywczych. Konkludując, będziemy mieli taką pamięć, jaki będzie stan naszego organizmu. Nie bądźmy więc bierni i nie zrzucajmy wszystkich dolegliwości na nasz wiek. Zawalczmy o siebie – wówczas staniemy się szczęśliwsi! Najgorszą rzeczą jest pesymizm. On zabija w nas radość życia, optymizm natomiast dodaje nam ciągle nowych sił.

Reklama

Tym, którzy chcieliby dodatkowo poprawić swoją pamięć, podaję przepisy na kurację drożdżami fermentowanymi. Z jej pomocą możemy poprawić pamięć oraz uodpornić nasz organizm na przeziębienia. Tę kurację zalecał o. Grzegorz Sroka. Przepis w ramce.

Również przykładanie na głowę ściereczki zmoczonej w ziołach szwedzkich wzmacnia pamięć i usprawnia funkcje mózgu.

Rozkruszyć 3 dag świeżych drożdży piekarskich. Dwie duże łyżki cukru wsypać do naczynia o objętości 3/4 l, dodać jedną szklankę przegotowanej, przestudzonej wody i rozkruszone drożdże. Wszystko razem dobrze wymieszać i pozostawić w ciepłym miejscu do sfermentowania. Po półgodzinie jeszcze raz rozmieszać i ponownie pozostawić na ok. 2,5 godziny.

2022-01-11 08:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych

Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca
w parafii św. Andrzeja Boboli w Świdnicy

Ks. Grzegorz Umiński

Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca w parafii św. Andrzeja Boboli w Świdnicy

Uroczyste obchody upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych zorganizowano w wielu miejscach naszej diecezji, m.in. w Świdnicy, Wałbrzychu, Bystrzycy Kłodzkiej czy Nowej Rudzie-Słupcu. Obok licznie przybyłych parafian uczestniczyli w nich przedstawiciele parlamentu, władz państwowych, samorządowych, organizacji kombatanckich czy młodzieżowych.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Watykan: bożonarodzeniowa szopka w scenerii ukraińskiej huty Azowstal

2022-12-09 14:48

Włodzimierz Rędzioch

W kolumnadzie Placu Świętego Piotra w Watykanie otwarto 8 grudnia wystawę bożonarodzeniowych szopek. Jedna z nich, to szopka w scenerii kombinatu metalurgicznego Azowstal w ukraińskim Mariupolu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Kościół

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...