Reklama

Niedziela Przemyska

Wieczysta adoracja w Krośnie

Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do przygotowanej kaplicy

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie

Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do przygotowanej kaplicy

W sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie podjęto dzieło wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Pierwszym adorującym był metropolita przemyski abp Adam Szal.

W Kościele w Polsce przeżywamy trzeci rok cyklu o tematyce eucharystycznej, który będziemy przeżywać pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Słowo, które stało się Ciałem i zamieszkało między nami poprzez tajemnicę wcielenia, jest cały czas obecne w misterium Eucharystii. Rzeczywistość Najświętszego Sakramentu przypomina, że Jezus Chrystus to Emmanuel – Bóg z nami, który jest wśród nas przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Odpowiedzią człowieka na dialog miłości Chrystusa jest adoracja.

Rozeznając pragnienia Bożego Serca oraz duchowe potrzeby wiernych związane z Rokiem Eucharystii, abp Adam Szal zwrócił się do księży archidiecezji przemyskiej z prośbą o podjęcie dzieła wieczystej adoracji. Odpowiedź przyszła z Krosna z sanktuarium św. Jana Pawła II. Słysząc głosy wielu parafian dotyczące umożliwienia coraz dłuższej adoracji Chrystusa eucharystycznego, ks. proboszcz Jan Bielec postanowił rozeznać możliwości wiernych dotyczące całodobowej adoracji przez okrągły tydzień. Szczególnie pomocna w tym dziele była posługa misjonarza z Argentyny, ks. Justo Lo Feudo MSF, który pomagał tworzyć kaplice wieczystej adoracji w wielu miejscach na świecie. Duchowny przyjechał do Krosna w połowie listopada ubiegłego roku i przez trzy kolejne niedziele głosił w sanktuarium św. Jana Pawła II tematyczne kazania o Eucharystii. Przy okazji misjonarz wyjaśniał na czym polega wieczysta adoracja i jak od strony praktycznej podjąć to dzieło.

Oczywiście inicjatywa nie odnosi się tylko do parafii św. Piotra Apostoła i Jana Z Dukli w Krośnie, ale do całego miasta Krosna, okolic oraz całej archidiecezji przemyskiej. Z tej racji zostały przygotowane specjalne broszury wyjaśniające czym jest wieczysta adoracja i zapraszające do niej, oraz plakaty, które zostały rozprowadzone po okolicznych parafiach i różnych miejscach. Gość z Argentyny jeździł też do innych kościołów i tam głosił tematyczne kazania o Eucharystii. Na odpowiedź ludzi nie trzeba było długo czekać. W bardzo szybkim czasie zgłosiło się ponad czterysta osób z Krosna i okolic. Warto dodać, że cały czas pojawiają się nowe osoby chcące włączyć się w to dzieło. Kolejnym krokiem było wyznaczenie koordynatorów, którzy podzielili chętnych na poszczególne dni oraz godziny. Ogromne zaangażowanie ks. proboszcza Jana Bielca, misjonarza z Argentyny ks. Justo Lo Feudo, siostry Elżbiety ze zgromadzenia Sióstr Klawerianek, która była tłumaczem, oraz wiernych zaowocowały kilkoma spotkaniami organizacyjnymi na których ustalono zasady wieczystej adoracji.

Reklama

Innym istotnym elementem przygotowującym do wspomnianego dzieła było znalezienie miejsca. Patrząc na możliwości sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie oraz zasięgając opinii księży biskupów i innych kompetentnych osób wybrano kaplicę boczną i odpowiednio ją przygotowano. Trzeba dodać, że od długiego czasu inicjatywa wieczystej adoracji była codziennie omadlana w sanktuarium w Krośnie.

Uroczysta inauguracja wieczystej adoracji Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie nastąpiła 26 grudnia 2021 r. O godz. 16.00 abp Adam Szal odprawił uroczystą Mszę św. w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie. Podczas homilii metropolita przemyski powiedział m.in.: – Bardzo dziękuję za tę inicjatywę, która pojawiła się w ostatnim czasie, której patronował ks. prał. Jan Bielec i który doprowadził ją do szczęśliwego finału. Życzę, abyśmy budowali swoje rodziny prowadząc je do kościoła, pokazując Najświętszy Sakrament i ucząc dzieci takiej postawy eucharystycznej, mając czas dla siebie, dla Chrystusa, dla swoich dzieci.

Po Mszy św. Najświętszy Sakrament w uroczystej procesji został przeniesiony do kaplicy wieczystej adoracji. Pierwszym adorującym był metropolita przemyski abp Adam Szal; po nim adorację podjęły osoby zapisane na poszczególne godziny.

Dzień 26 grudnia przeszedł nie tylko do historii sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, ale także całej archidiecezji przemyskiej, gdyż od tego momentu rozpoczęła się wieczysta adoracja w miejscu dostępnym dla wszystkim o każdej porze dnia i nocy. Ufamy, że to dzieło będzie gorliwie podejmowane na chwałę Bożą i dla duchowego dobra wiernych. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do kaplicy wieczystej adoracji znajdującej się w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie.

2022-01-11 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spadek. Kiedy się zrzec, a kiedy przyjąć?

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 58

pixabay.com

Więcej ...

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych zasadach

2022-12-09 14:58

Karol Porwich/Niedziela

Jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska w archidiecezji warszawskiej? – Wszystko zależy od proboszcza. W jednych parafiach księża będą chodzić po kolędzie od drzwi do drzwi. W innych – przyjdą na zaproszenie wiernych. Obie formy spotkać można zarówno w dużych parafiach miejskich jak i pod Warszawą.

Więcej ...

Warszawa: Spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce

2022-12-09 20:36

Fot. Karol Porwich

W Sekretariacie KEP w Warszawie odbyło się dziś pierwsze spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Gremium to zostało powołane przy Komisji Duchowieństwa przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. W Zespole, na czele którego stanął bp Damian Bryl, biskup kaliski i członek Komisji Duchowieństwa, będzie pracować w sumie 16 osób z różnych regionów Polski: prezbiterzy, osoby konsekrowane i świeckie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Kościół

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...