Reklama

Niedziela Świdnicka

Księża na studiach

Świąteczno-noworoczne spotkanie księży studentów z bp. Markiem Mendykiem
i bp. Adamem Bałabuchem

Ks. Mirosław Benedyk /Niedziela

Świąteczno-noworoczne spotkanie księży studentów z bp. Markiem Mendykiem i bp. Adamem Bałabuchem

Jedenastu księży, którzy na uczelniach w kraju i za granicą podjęli specjalistyczne studia doktoranckie, spotkało się z biskupem świdnickim.

Biskup, kierując kapłanów na studia, daje tych najlepszych, których często po prostu brakuje w duszpasterstwie. Jednak jest to inwestycja na przyszłość, która wiąże się także z wielkimi nadziejami na jeszcze efektywniejszą pracę.

Studenci z Wiecznego Miasta

Aktualnie w Rzymie kształci się trzech naszych kapłanów. Pierwszym z nich jest ks. Kamil Pawlik, który od dwóch lat jest studentem teologii fundamentalnej na Uniwersytecie Gregoriańskim. Wkrótce rozpocznie etap pisania pracy doktorskiej, której temat musi najpierw przejść procedury zatwierdzenia przez uczelnianą komisję. Na tym samym uniwersytecie na wydziale Historii Kościoła i Kościelnych Dóbr Kulturowych kształci się ks. Łukasz Bankowski, przed którym jest jeszcze półtora roku nauki. Trzecim kapłanem jest ks. Arkadiusz Harbar, który kończy doktorat na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Jego praca naukowa porusza temat tendencji homoseksualnych jako przeszkody do przyjęcia święceń w Kościele i ma na celu pokazać figurę księdza, osoby duchownej, jako kandydata do seminarium, czy do święceń. Planowany czas obrony to październik br.

Studenci krajowi

Kolejnych ośmiu księży jest na różnym etapie studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ksiądz Michał Buraczewski szósty rok studiuje filozofię. Za sobą ma już obroniony po angielsku licencjat. Obecnie przygotowuje pracę doktorską z historii filozofii średniowiecznej zatytułowaną: Problem jedności i wielości u Acharda ze św. Wiktora. – Pierwszy rozdział już powstał, ale praca idzie wolniej niż myślałem – relacjonuje. Ksiądz Łukasz Kopczyński studiuje muzykologię. Jest na trzecim roku studiów licencjackich i przygotowuje pracę o zabytkowych organach w parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie. Przed ks. Łukaszem jeszcze dwuletnie uzupełniające studia magisterskie. Ksiądz Krzysztof Augustyn jest na trzecim roku studiów magisterskich z psychologii. – Bardzo dobrze się czuję i odnajduję na tych studiach, które są trudne i wymagające, ale ja to lubię i nie mam z tym większych trudności – mówi. Ksiądz Mariusz Maluszczak to pastoralista. W przyszłym semestrze będzie zdawał egzamin licencjacki. Obecnie przygotowuje się do pracy nad magisterium, w którym zajmie się zagadnieniem formacji osób świeckich we Wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca. Równolegle ks. Mariusz uczęszcza do Szkoły Duszpasterzy Młodzieży w Warszawie. Ksiądz Mateusz Grzegorczyk pierwszy rok studiuje prawo kanoniczne. Przed nim wiele semestrów nauki, które będą prowadzić do zdobycia licencjatu, magisterium, a zwieńczeniem ma być doktorat. Ks. Tomasz Kula, który studiuje teologię moralną, ma za sobą pierwsze miesiące nauki. – Poznaję uczelnię i swoich profesorów. Przede mną licencjat, na który mam półtora roku – mówi. Grono studentów zamykają: ks. Tomasz Gwizdek, który finalizuje pracę doktorską z liturgiki oraz ks. Mateusz Zając, który rozpoczął studiowanie katechetyki.

Wielu kapłanów równocześnie kształci się w językach obcych. Realizują oni różnorakie kursy językowe, nie tylko na uczelniach macierzystych, ale i w wybranych miejscach w Europie. Część z nich zdobywa certyfikaty, potwierdzające znajomość języka na odpowiednim poziomie.

2022-01-11 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bóg czasu nie liczy, ale go waży

Spotkanie dzieci ze świetlicy Caritas ze św. Mikołajem

Archiwum Caritas

Spotkanie dzieci ze świetlicy Caritas ze św. Mikołajem

Przełom starego i nowego roku dla wielu jest okazją do namysłu nad dniami, których biegu już nigdy nie odwrócimy. W perspektywie minionych miesięcy warto obiektywnie ocenić „wagę czasu” w kontekście dokonanego dobra przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Więcej ...

Św. Andrzej Apostoł

Św. Andrzej, patron kościoła

TER

Św. Andrzej, patron kościoła

Andrzej był rybakiem, bratem św. Piotra, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Razem z bratem i jego rodziną mieszkał w Kafarnaum. Jezusa i Jego naukę poznał dzięki Janowi Chrzcicielowi, którego był uczniem.

Więcej ...

Św. Mikołaj dla Ukrainy. Możesz pomóc

2022-11-30 20:17
Różańce trafiły na Ukrainę.

O. Alan Rusek

Różańce trafiły na Ukrainę.

Młodzież Franciszkańska przy parafii św. Apostoła Piotra w Tarnopolu od 12 lat organizuje akcję charytatywną „List do św. Mikołaja”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...