Reklama

Niedziela Wrocławska

Msze św., które trafiają do dzieci

Homile budzą ogromne zainteresowanie dzieci

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Homile budzą ogromne zainteresowanie dzieci

Od pięciu lat wrocławska parafia św. Elżbiety przy ul. Grabiszyńskiej prowadzi dla dzieci Autorski Projekt Duszpasterski, który pomaga im zaprzyjaźnić się z Jezusem i znaleźć swoje miejsce w Kościele.

Rozpoczęło się we wrześniu 2017 r. od projektu AUREOLKI, niedziele ze świętymi z naszego kościoła. – Duszpasterstwo dla dzieci jest bardzo ważne, to sprawa wręcz fundamentalna, bo wychowujemy przyszłych uczniów Jezusa – podkreśla ks. Janusz Jastrzębski, proboszcz parafii św. Elżbiety. – Chcieliśmy robić z dziećmi coś więcej, niż tylko odprawić Msze św. Jako pierwszy był pomysł z segregatorami i kartami ze świętymi z naszego kościoła i z fragmentami Ewangelii. Co niedzielę dzieci otrzymywały takie karty i wkładały do przygotowanego specjalnie segregatora kolekcjonerskiego. Na koniec projektu pojechaliśmy z dziećmi w nagrodę na Jasną Górę – opowiada proboszcz.

Albumy kolekcjonerskie

Po segregatorach przyszedł czas na specjalne albumy z rysunkami dzieci, naklejkami, zadaniami i zagadkami. Dzieciaki po niedzielnej Eucharystii o 11.15 otrzymują specjalne naklejki i wklejają je do środka. W przygotowaniach albumu pomaga pani Ewa Kłak, teolog i pedagog. To ona opracowuje go graficznie i szykuje do druku. – Z pomysłu pani Ewy powstała inicjatywa z albumem. Na początku była to wielka niewiadoma: co zrobić, żeby było ciekawie? Jak to wydrukować? Czy dzieci i rodzice będą chcieli się angażować? Ale odzew był bardzo pozytywny – wspomina ks. Jastrzębski. – Z roku na rok album był troszkę inny i lepiej opracowany, ale zawsze zawierał odniesienie do niedzielnej Ewangelii i ilustracje dzieci. Już w kwietniu dzieciaki otrzymywały pakiety z wybraną Ewangelią, z zaznaczeniem, na który fragment szczególnie zwrócić uwagę. Samodzielnie przygotowywały rysunki, które później trafiały do kolejnego albumu. Myślę, że dla dzieci dużo znaczy to, że biorą czynny udział w jego tworzeniu. Przychodzą nawet z rodzicami, żeby skonsultować się, czy ich pomysł jest dobry – dodaje proboszcz.

To jest nasza Msza św.

Projekt duszpasterski ma pomóc dzieciom otworzyć się na Słowo Boże. – Zależy nam, aby dzieci nawiązywały kontakt z Bogiem i odnajdowały swoje miejsce w parafii. Widać, że dzieciaki biorące udział w naszym projekcie duszpasterskim czują się w parafii, jak u siebie, czują się po prostu dobrze. Mówią: to jest nasz kościół, to jest nasza Msza św., my jesteśmy uczniami Pana Jezusa. Wzrasta ich poczucie przynależności parafialnej – tłumaczy ks. Jastrzębski. – W tym roku, oprócz pochylania się nad Ewangelią, zwiedzamy też kościół. Byliśmy m.in. na wieży, zabytkowej ambonie, na chórze i przy organach, gdzie dzieci wchodziły nawet do środka szafy organowej, żeby z bliska obejrzeć piszczałki.

Bo nie jest nudno

Irenka Bortkiewicz jest autorką pięknych rysunków na okładkach albumów parafialnych. – Zanim taka książka powstanie to dzieci i rodzice są angażowani do jej tworzenia. Dzieciaki dostają tematy Ewangelii, a rodzice starają się z nimi je omówić, pomagają w wymyślaniu pomysłu. To także okazja do rozmów o wierze, o historii. Później są duże emocje przy oddawaniu rysunków, ale zawsze księdzu proboszczowi się podobają – śmieje się mama, pani Olga Bortkiewicz. – To dla dzieci bardzo ważne, że ich prace, podpisane imieniem i nazwiskiem, są wydane w książce. Dlaczego warto przychodzić na Mszę św. dla dzieci w parafii św. Elżbiety? Irenka odpowiada bez wahania: – Bo nie jest nudno i można wszystko zrozumieć. Ksiądz proboszcz przynosi zawsze jakieś rekwizyty i mówi ciekawe kazania. A na koniec roku są nagrody i pielgrzymka.

2022-01-25 11:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wybór

Niedziela warszawska 40/2012

WŁODZIMIERZ OPERACZ

Więcej ...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny

Więcej ...

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...