Reklama

Głos z Torunia

Na straży pamięci i honoru

Młodzi z Łasina tworzą historię

Archiwum Aleksandry Wojdyło

Młodzi z Łasina tworzą historię

Co pozostanie po nas? Prawdopodobnie – w dobie kultury materialnej – niezbyt często się nad tym zastanawiamy. Jednak są miejsca i osoby, dla których realizacja testamentu poprzednich pokoleń pozostaje aktualnym kierunkiem wyznaczającym działania.

Pamięć historyczna to dziedzictwo. Kierując się poczuciem odpowiedzialności, dorośli muszą dbać o kształtowanie pamięci wśród młodego pokolenia. Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Łasinie daje temu doskonałe świadectwo.

Ferie, wakacje, dni wolne? – nie są istotne, jeśli czuje się obowiązek realizacji złożonego przyrzeczenia: „Stać na straży pamięci i honoru poprzednich pokoleń i dać świadectwo miłości Ojczyzny”. Dobrze realizowana współpraca z władzami samorządowymi i oświatowymi owocuje w działania, które całej społeczności miasteczka przynoszą korzyści. Dlatego w przedostatni weekend stycznia młodzież spotkała się na wyjątkowych uroczystościach.

Wdzięczność

Oddział Wojska Polskiego pod dowództwem kpt. Jeske, wchodzący w skład Frontu Pomorskiego gen. Józefa Hallera, wkroczył do Łasina 22 stycznia 1920 r. Po 148 latach zaboru niemieckiego miasto było znowu polskie. 102 lata później – 22 stycznia 2022 r. – w samo południe młodzież Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z przedstawicielami władzy samorządowej, członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz rodziców zgromadziła się w ważnych dla pamięci narodowej i tożsamości lokalnej miejscach, to jest przy pomniku poległych i pomordowanych „na Magdalence”, a następnie przy pomniku w Parku Miejskim, aby złożyć hołd i zapalić znicze pamięci. Tym szczególnym światłem pamięci oświecono rocznicowy dzień polskim żołnierzom walczącym o niepodległą Polskę na frontach I wojny światowej i tym, którzy przynieśli ponownie nam do Łasina w 1920 r. pełną polskość. Pamiętano o łasinianach, którzy po 1920 r. budowali na nowo to miasteczko oraz o tych, którzy w pierwszych miesiącach II wojny światowej zginęli z rąk Selbstschutzu tylko dlatego, że byli Polakami i patriotami. Złożone biało-czerwone kwiaty i światło pamięci to symbole wdzięczności za wolność i niepodległość.

Reklama

Tworzymy historię

Z kolei 21 stycznia 2022 r. dla uczczenia setnej rocznicy urodzin płk. Zbigniewa Dębskiego ps. Zbych, Prawdzic (powstańca warszawskiego pochodzącego z Łasina) w Urzędzie Miasta i Gminy Łasin odbyło się nadanie proporca Klubowi Historycznemu. W uroczystości wzięli udział: burmistrz Rafał Kobylski, wiceburmistrz Renata Janczak, dyrektor SP w Łasinie Elżbieta Zakierska, Wiceprezes ŚZŻAK Okręg Toruń Joanna Kowalska, członek Zarządu ZŻ NSZ Alicja Siałkowska, kierownik referatu edukacji Maria Ewertowska, przedstawiciele JS1909 Toruń Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, członkowie klubu oraz ich rodzice. Na początku kandydaci złożyli przyrzeczenie i zostali włączeni do społeczności klubowej. Następnie burmistrz przekazał klubowi proporzec.

– Proporzec jest znakiem wyróżniającym, a jednocześnie łączącym ludzi, którzy wokół niego się gromadzą. Opiekujcie się nim i strzeżcie go. Niech będzie symbolem tradycji, odwagi, umiłowania Ojczyzny. Jednoczcie się wokół niego z powagą i honorem. Kultywujcie hasła z wojennych sztandarów: Bóg – Honor – Ojczyzna. Pielęgnujcie pamięć o bohaterach Armii Krajowej. Niech patron wskazuje wam wartości, którymi macie kierować się w codziennym życiu, jak nauka, służba drugiemu człowiekowi, sumienna praca i umiłowanie Ojczyzny – mówił burmistrz, przekazując proporzec młodzieży. Na jego awersie widnieje logo Klubu Historycznego, na rewersie wizerunek patrona płk. Zbigniewa Dębskiego. Fundatorem proporca jest prezes klubu.

Dyrektor Elżbieta Zakierska wręczyła członkom klubu identyfikatory jako znak wyróżniający tę społeczność oraz pamiątkowe medale i okolicznościową publikację o mieście. Pamiątki otrzymali także goście. Zaprezentowane zostały nowe reklamy poświęcone patronowi klubu płk. Dębskiemu oraz samemu klubowi jako jednostce podległej Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej. Na koniec, podkreślając, że także my tworzymy historię, wykonano wspólną fotografię tego historycznego wydarzenia.

2022-02-01 12:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o Małym Katyniu

Uroczystość, jak co roku, zgromadziła liczne poczty sztandarowe

Ks. Lukasz Hendzel

Uroczystość, jak co roku, zgromadziła liczne poczty sztandarowe

Każdego roku w trzecią niedzielę września w Turzy k. Sokołowa Małopolskiego odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary terroru NKWD z 1944 r.

Więcej ...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

Więcej ...

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Kościół

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Wiara

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...