Reklama
Sprawcom nie chodzi tylko o to, żeby zniszczyć, podpalić czy zburzyć kościół. Chodzi im przede wszystkim o Najświętszy Sakrament – mówi jeden z francuskich księży, a policja bierze pod uwagę wątek satanistyczny.
Liczba przestępstw powodowanych nienawiścią do Kościoła lawinowo rośnie. Eksperci alarmują, że brak odpowiedniej reakcji organów ścigania oraz sądów tylko pogorszy sytuację.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje wszystkim obywatelom wolność – w tym tę religijną.
Uwielbianie Boga tańcem to biblijne, mało praktykowane dziś wezwanie. Modląc się ciałem, nie tylko oddajemy cześć Stwórcy, ale także otrzymujemy przemieniającą łaskę uzdrowienia z naszych kompleksów i zranień.
Sakrę biskupią otrzymał w Polsce. Ukochał nasz kraj i nigdy nie przestał się za niego modlić. 100. rocznica wyboru Piusa XI na Stolicę Piotrową jest okazją do przypomnienia jego związków z Polską.
Już kilka lat po starcie internetu w Polsce pojawiło się pierwsze elektroniczne wydanie naszego tygodnika.
Istnieje taki stereotyp, że marynarz ma żonę w... każdym porcie. Historia Wioli i Łukasza zadaje mu kłam.
Koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą jest straszeniem Zachodu, by godził się na kolejne ustępstwa. Niestety, coraz bardziej zasadne jest pytanie: czy dojdzie do wybuchu konwencjonalnej wojny?
Od kilku miesięcy wszyscy zmagamy się z rosnącymi cenami towarów i usług. Czy wprowadzanie kolejnych elementów Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej powstrzyma ten proces?
Musimy mieć świadomość sytuacji, w której się znajdujemy, nie możemy dać się zastraszyć, musimy mieć plan i chcieć walczyć.
Na słowo „alkohol” większość osób ma tylko jedno skojarzenie. Dobrze, kiedy jest ono złe. Niemniej warto wiedzieć, że alkohole występują niemal wszędzie.
Aloes (Aloe arborescens) to roślina popularna w polskich domach. Ojciec Romano Zago, franciszkanin, Brazylijczyk, zasłynął w świecie miksturą z aloesu do leczenia raka.
O raku płuc i zapobieganiu tej chorobie mówi dr n. med. Włodzimierz Wróbel.
Wyglądają bardzo wiarygodnie, nadawca wiadomości również nie budzi podejrzeń. W żadnym przypadku nie wolno na nie reagować, gdyż można stracić oszczędności swojego życia.
Obecny rok jest ważny szczególnie dla tych wszystkich, którym „czucie i wiara” są znacznie bliższe niż „mędrca szkiełko i oko”.
Dzięki upadkowi „autorytetów” stajemy się bardziej krytyczni i niezależni.
Dziewiętnaście lat po objawieniach w Lourdes Maryja przemówiła na polskiej ziemi. Co powiedziała dwóm dziewczynkom?
Z jednej strony trochę się tego boję, z drugiej jednak – bardzo bym chciał, by odwiedził mnie jakiś zmarły i zostawił mi pewność, że istnieje życie pozagrobowe...
O sytuacjach, w których anioły ratowały ludzi od śmierci, i o tym, w jaki sposób są obecne w naszym życiu, opowiada s. Maria Druch ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów.
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 5, 1-11)
Doświadczyła wielorakich cierpień wynikających z niewolnictwa, a jednak stała się świadkiem prawdziwej miłości i wolności.
Był początek XX wieku, kiedy przez aktywność niemieckich zakonników na teren obecnej Polski przybyli posługujący chorym – kamilianie.
Czy dorośli potrzebują katechezy? Jak powinna ona wyglądać, by przynosiła efekty? O biblijnej katechezie dorosłych Mess’AJE rozmawiamy z dr. Elżbietą Młyńską.
Msza św. za Polaków mieszkających na Wschodzie.
Miejsce to wiąże się z dziejami słynnego kompozytora Wincentego, autora hymnu Gaude Mater Polonia. Dzisiaj to rozmodlona i tętniąca życiem parafia, w której świeccy czują się odpowiedzialni za Kościół.
To w Wielkopolsce był pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich i tu po raz pierwszy zastosowano gazowanie jako metodę zabijania. Mowa o poznańskim Forcie VII.
Dziękujemy Bogu za najważniejsze dla naszego miasta wydarzenie XX wieku, czyli za odzyskanie wolności i niepodległości – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk w katedrze św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy.
Watykańska Kongregacja ds. Kanonizacyjnych wydała zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Marszałka.
Barbara i Szymon Maciejewscy z Jaworza dowiedzieli się w Sylwestra, że na leczenie ich syna Kajtka, udało się zebrać 4,4 mln zł.
Chór Mieszany Lutnia z Ligoty kultywowaje tradycję pieśni Śląska Cieszyńskiego.
W naszej archidiecezji 11 lutego będziemy obchodzić XXX Światowy Dzień Chorego.
Nowa Brzeźnica historycznie nie jest taka nowa, bo wzmianka o niej sięga roku 1287, kiedy uzyskała lokację miejską.
Biskupi też są podmiotami procesu synodalnego – mówi w rozmowie z Niedzielą bp Andrzej Przybylski, koordynator diecezjalny synodu.
W podziemiach węgrowskiego klasztoru otwarto nową ekspozycję poświęconą powstaniu styczniowemu, a zwłaszcza bitwie pod Węgrowem.
Z Romanem Postkiem, historykiem sztuki, regionalistą, prezesem Stowarzyszenia Kulturalnego Ziemi Liwskiej Zamek Liw, rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Na początku chciałabym wyjaśnić dlaczego listy i dlaczego z ciemnego pokoju. Choć nie widzę Waszych twarzy i nie mam pojęcia kim jesteście…
„Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” – pod takim hasłem przedstawiciele kilku chrześcijańskich wyznań spotkali się na modlitwie.
Przywracanie pamięci oraz duma z historii swojej małej ojczyzny była powodem zorganizowania w Złotnikach wydarzenia, podczas którego odsłonięto pamiątkową płytę, a także zaprezentowano rekonstrukcję historyczną.
Mieszkańcom Dymin, dzisiaj dzielnicy Kielc, dobrze jest znana drewniana kaplica Matki Bożej Częstochowskiej. Wkrótce zostanie przeniesiona do skansenu w Tokarni.
Handel ludźmi, zmuszanie do pracy, żebractwa lub prostytucji to formy współczesnego niewolnictwa. Siostry z 19 zgromadzeń zakonnych wraz z osobami świeckimi w Sieci Bakhita od ponad 10 lat walczą z tym okrutnym procederem.
Zapewniam żołnierzy o miejscu w moim sercu i mojej modlitwie – powiedział Niedzieli nowy biskup polowy Wojska Polskiego.
Nie moglibyśmy opieki skierowanej do chorych i ich rodzin zrealizować bez zaangażowania ludzi o gorących sercach – podkreśla w rozmowie z Niedzielą Jolanta Stokłosa, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.
Święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze to spore grono osób związanych z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.
Rycerze Jana Pawła II zadomowili się w Lublinie.
Z Beatą Gawelską, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, rozmawia Urszula Buglewicz.
Jest szansa, że w tym roku zostanie otwarty dom pielgrzyma.
Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski 11 lutego będzie obchodził 16. rocznicę swojej biskupiej konsekracji.
Czas pandemii nas nie opuszcza. Tak zwane szpitale covidowe w Bolesławcu, Legnicy czy też oddziały zakaźne w innych szpitalach, ciągle wypełniają się chorymi. W takiej rzeczywistości przychodzi nam po raz kolejny przeżywać 11 lutego Światowy Dzień Chorego.
Jednymi z najczęściej powtarzanych słów w minionym roku były: pandemia i choroba. Nie inaczej będzie pewnie i w tym.
Z o. prof. Krzysztofem Guzowskim, przełożonym wspólnoty Słudzy Ducha Pocieszyciela, rozmawia ks. Paweł Gabara.
Spłonęła lodówka społeczna, która od lipca 2021 r. stała przy siedzibie Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
Arcybiskup Adam Szal przewodniczył w bazylice archikatedralnej w Przemyślu Mszy św. w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie.
Katecheza wygłoszona przez arcybiskupa Józefa Michalika podczas poświęcenia domu i kaplicy w Collegium Marianum.
Minęła 1. rocznica śmierci ks. prał. Mariana Rajchla, budowniczego kościoła NMP Królowej Polski w Jarosławiu i proboszcza tej parafii w latach 1975-97.
Lourdes – to miejsce, które umiłowali szczególnie ludzie chorzy z całego świata, garnący się do tej, którą wzywamy jako Uzdrowienie Chorych.
Pierwszą parafią erygowaną w diecezji rzeszowskiej była parafia Matki Bożej Fatimskiej w Terliczce.
Osiemdziesiąt lat temu, 14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu RP na Uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową.
W Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu odbył się koncert charytatywny na rzecz Bartusia Przychodzkiego, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni.
Miejska Biblioteka Publiczna będzie otwarta dla chętnych także w niektóre soboty.
W Szewnie w 30. rocznicę śmierci ks. Marcina Popiela, arystokraty oraz wieloletniego proboszcza, otwarta została izba poświęcona jego pamięci.
Niosą pomoc potrzebującym, obłożnie chorym i cierpiącym. Z racji Dnia Chorego chcemy wyrazić im wdzięczność i podziękować za wszelkie dobro.
O tegorocznym świętowaniu 30-lecia istnienia diecezji sosnowieckiej – z ks. Przemysławem Lechem, dyrektorem Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.
W ostatni weekend lutego w naszym diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym odbędą się rekolekcje powołaniowe.
Z początkiem lutego w naszej diecezji mamy możliwość zapoznania się z międzynarodową wystawą o cudach eucharystycznych wg projektu bł. Carla Acutisa.
Z takim przesłaniem przedstawiciele podzielonego Kościoła spotkali się w świdnickiej katedrze, a następnie w Kościele Pokoju.
Ponad 300 zdjęć i filmów pokazujących adaptację do nowych warunków życia w powojennej Polsce można oglądać na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
Rok 2022 jest dla archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej czasem jubileuszy: 50-lecia istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej, 30-lecia archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz 35-lecia pobytu Jana Pawła II w Szczecinie.
Od kliku lat archidiecezja szczecińsko-kamieńska wspiera i rozwija misje w Afryce.
Czas jest gorący – nie powinna ustawać nasza modlitwa za Ukrainę.
Co pozostanie po nas? Prawdopodobnie – w dobie kultury materialnej – niezbyt często się nad tym zastanawiamy. Jednak są miejsca i osoby, dla których realizacja testamentu poprzednich pokoleń pozostaje aktualnym kierunkiem wyznaczającym działania.
Jak wyglądało życie w średniowiecznej toruńskiej parafii? Na to pytanie odpowiadali dr Alicja Sumowska oraz dr Marcin Sumowski z UMK podczas spotkania z cyklu Tajemnice Toruńskich Historii.
Czego potrzebuje chory? Zdrowia – z pewnością. Odpowiedniej opieki medycznej. Ale też obecności. Bliscy, zajęci różnymi obowiązkami, nie zawsze mają tyle czasu, ile chcieliby dla nich przeznaczyć. Jednak jest Ktoś, kto zawsze ma czas.
O tym, jak rozumieć cierpienie, czym kierują się w swojej działalności bonifratrzy i jak można wesprzeć prowadzone przez nich dzieła z br. Łukaszem Dmowskim OH, rozmawia Łukasz Krzysztofka.
To będzie pierwsze takie miejsce w Polsce. Pod Mińskiem Mazowieckim w Mistowie realizuje się Projekt Siloe. Jego celem jest budowa ośrodka pomocy duchowej i terapeutycznej.
Trwają ferie. Dzieci i młodzież odpoczywają po pierwszym semestrze nauki, w części również zdalnej. Dla uczniów, jak i nauczycieli nie było to doświadczenie łatwe. Jak wpłynęło na szkolną społeczność?
Tegoroczne ferie zimowe na Dolnym Śląsku potrwają do 13 lutego. Młodzież ma szansę odetchnąć od nauki i naładować biologiczne akumulatory.
Trwa Rok Edyty Stein. To świetna okazja, aby poznać miejsca w stolicy Dolnego Śląska związane z patronką Europy.
Po prawie 46 latach znowu zabrzmiał „Głos Śląska” – Organy Englera w bazylice garnizonowej we Wrocławiu. Ich rekonstrukcja była największą tego typu odbudową na świecie po II wojnie światowej!
Rocznicowe uroczystości historyczno-patriotyczne ku czci powstańców styczniowych zorganizowało Nadleśnictwo Biłgoraj.
Myślę, że wszystkie lęki i obawy z czasem ustąpią. Nie należy tracić tego, co nas każdego roku jednoczy, łączy, buduje naszą tożsamość – powiedział ks. kan. Andrzej Stopyra podczas XVII edycji Lubaczowskiego Koncertu Noworocznego.
W sali katechetycznej przy parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się spotkanie opłatkowe członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
W niedzielę 30 stycznia odbyła się pierwsza w dziejach Diecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego naszej diecezja narada nad zdolnością katechumenów do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Zatem już niedługo przyjmą chrzest.
28 czerwca świętować będziemy 50. rocznicę kanonicznego utworzenia samodzielnej diecezji na Środkowym Nadodrzu. Papież Paweł VI powołał wówczas do istnienia diecezję gorzowską oraz wyznaczył jej pierwszego biskupa diecezjalnego w osobie bp. Wilhelma Pluty.
Organy Gustawa Heinze w sulechowskiej farze to wyjątkowy instrument. W tym roku obchodzą setne urodziny.
Reklama
Wiadomości
Kościół
Kościół
Kościół
Kościół
Kościół
Kościół
Kościół
Wiara