Reklama

Wizerunek Matki Bożej z Gwadelupy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia Matki Bożej z Gwadelupy rozpoczęła się 9 grudnia 1531 r. Tego dnia piękna postać kobieca ukazała się nawróconemu niedawno na wiarę katolicką azteckiemu chłopu Juanowi Diego na drodze nieopodal wzgórza Tepeyac, na przedmieściach stolicy Meksyku. Przedstawiła się jako Matka Boga i poprosiła, by w miejscu spotkania zbudowano kościół. W trakcie kolejnego spotkania oddała Diego płaszcz i nakazała, by przekazał go wraz z zerwanymi różami biskupowi. Kiedy wieśniak spełnił prośbę i w obecności biskupa rozłożył płaszcz, ukazał się na nim wizerunek Matki Bożej. Niebawem w okolicy nastąpiły cudowne uzdrowienia. Te zdarzenia sprawiły, że wkrótce w miejscu spotkania Matki Bożej i Diego wzniesiono niewielki kościół, w którym umieszczono wizerunek Nieskalanej Dziewicy.
Przez wieki Matka Boża z Gwadelupy stawała się fundamentem meksykańskiej katolickiej świadomości, strażniczką nadziei i marzeń ludzi wszystkich stanów, a dzięki Jej wizerunkowi od grudniowych objawień w 1531 r. po dziś dzień nastąpiły miliony nawróceń na wiarę chrześcijańską (obecnie w Meksyku jest ok. 95% katolików).
Umiłowanie meksykańskiej Madonny rozprzestrzeniło się na obszar całej Ameryki, przede wszystkim od ogłoszenia Jej przez papieża Piusa XII w 1945 r. "Cesarzową Ameryk". W 1988 r. ustalono obchody Jej święta na dzień 12 grudnia.
Wspomnieć można, że celem pierwszej podróży Jana Pawła II w 1979 r. był Meksyk i odwiedziny Jej kościoła. Ponownie Papież nawiedził Gwadelupę w 1990 r., by ogłosić Diego błogosławionym (Kanonizacja Diego miała miejsce w 2002 r.).
W Polsce wizerunek Madonny z Gwadelupy nie jest szeroko znany, mimo że często porównuje się jego kult z uwielbieniem Matki Bożej Częstochowskiej w naszym kraju. Pewnym potwierdzeniem tego porównania była ciekawa wystawa w 1991 r. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie Spotkanie świętych obrazów, poświęcona współczesnym wizerunkom Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej z Gwadelupy.
Pisząc słowo wstępne do tej ekspozycji, prezes Instytutu Guadalupe Martin C. Kelly porównał Matkę Bożą z Gwadelupy w Meksyku z Matką Bożą Częstochowską: "Obie są wizerunkami Marii, Matki Boga. Obraz święty z Częstochowy namalowany jest na drewnie - jak mówi legenda - ręką św. Łukasza. Obraz święty z Guadalupe namalowany jest na tkaninie z włókien agawy - jak mówi legenda - ręką Boga".
Dziewice z różnych kontynentów, różnych epok historycznych i różnych kultur łączą zdumiewająco podobne cechy:
- Obie są ucieleśnieniem Boskiej tajemnicy przenikającej ludzką rzeczywistość;
- Oba wizerunki potwierdzają maksymę, że "obraz wart jest tysiąca słów". Są dowodem na to, że w odróżnieniu od Jezusa, który głosi słowo, Maryja częściej przemawia do wiernych wizualnym przedstawieniem;
- Obie Madonny są ciemnoskóre i nazwane "Czarną Madonną" i "Ciemną Dziewicą";
- Obie są duchowymi matkami w swych krajach, skarbnicami wiary i nadziei ich mieszkańców;
- Obie są patriotycznymi symbolami, utożsamia się je ze zrywami narodowowyzwoleńczymi oraz przywołuje w czasach narodowych kryzysów;
- Obie cieszą się miłością i życzliwością wśród mieszkańców obu krajów - Meksyku i Polski;
- Siedziby obu Matek są miejscami kultu;
- Obu przypisuje się niezliczone cudowne uzdrowienia i pomoc potrzebującym;
- Oba święte obrazy były przez stulecia natchnieniem dla artystów.
Wizerunek Matki Bożej z Gwadelupy znajduje się w prawym polu herbu biskupa włocławskiego Wiesława Meringa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst