Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wizjoner i realista

Lubaczów uczcił setną rocznicę śmierci ks. Idziego Radziszewskiego, pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, 4 lutego w czytelni dla dorosłych, zorganizowała spotkanie autorskie z ks. prof. dr. hab. Antonim Dębińskim oraz prof. dr hab. Magdaleną Pyter, autorami publikacji pt. Wizjoner i realista. O Idzim Radziszewskim – twórcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Książka ta w formie albumu, bogato ilustrowana, napisana przez wymienionych profesorów Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL jest jednym z elementów obchodów 100-lecia tej uczelni. Wspominana, najnowsza publikacja wydana przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, przybliża sylwetkę pierwszego rektora lubelskiej uczelni, jego niezwykłe i pełne poświęceń starania o utworzenie uniwersytetu.

U źródeł życia i posługi

Reklama

Na spotkaniu przypomniane zostały podstawowe fakty z jego życiorysu. Idzi Benedykt Radziszewski urodził się 1 kwietnia 1871 r. w Bartoszewicach k. Łodzi. Uczył się w Gimnazjum Filologicznym w Płocku. Studiował w Diecezjalnym Seminarium Duchownym we Włocławku i Cesarskiej Akademii Duchownej w Petersburgu. W 1896 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Albina Symona, rektora Akademii. Kolejny etap jego kształcenia stanowiły studia w Wyższym Instytucie Filozoficznym w Louvain. Tam w 1900 r. się doktoryzował. Po powrocie na ziemie polskie, pracował na stanowisku profesora filozofii i pedagogiki w Diecezjalnym Seminarium Duchownym we Włocławku, w którym był wicerektorem, a następnie rektorem. W latach 1914-18 r. pracował jako profesor filozofii oraz pełnił funkcję ostatniego rektora Cesarskiej Akademii Duchownej w Petersburgu. W tym samym czasie był prezesem i wykładowcą Wyższych Kursów Polskich. W lutym 1918 r. w Piotrogrodzie zorganizował komitet organizacyjny Uniwersytetu Katolickiego na czele z finansistą i filantropem Karolem Jaroszyńskim jako prezesem, sam został wiceprezesem. W czerwcu 1918 r. komitet przeniósł się do kraju. „Mając nadzieję na odrodzenie Ojczyzny, Radziszewski uważał, że będzie ona potrzebować uczelni z odwagą poszukującej prawdy i prowadzącej bezstronne badania naukowe, wychowującej i formującej przyszłe kadry inteligencji katolickiej” – napisała dr hab. Irena Wodzianowska. 27 lipca 1918 r., decyzją Zarządu Biskupów Królestwa Polskiego powołano w Lublinie uniwersytet. Początkowo działał jako Uniwersytet Lubelski i dopiero po dziesięciu latach do nazwy dołączono przymiotnik Katolicki. Idzi Radziszewski został jego pierwszym rektorem, sprawując tę godność do śmierci, która nastąpiła 22 lutego 1922 r. w Lublinie. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poznać historię

Podczas spotkania w Lubaczowie, profesorowie z KUL opowiedzieli o swojej pracy nad książką, która zawiera bogaty materiał ikonograficzny pozyskany m.in. z archiwum uczelni, biblioteki uniwersyteckiej oraz z nigdzie jeszcze nieopublikowanych dokumentów z Rosyjskiego Państwowego Historycznego Archiwum w Petersburgu, Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego miasta Petersburga, a także z Litewskiego Centralnego Archiwum Państwowego w Wilnie.

Związki z Uniwersytetem

Zorganizowanie takiego spotkania w Lubaczowie ma głębokie uzasadnienie historyczne i podkreśla związki miasta z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Lubaczów w latach 1946-91 był stolicą archidiecezji lwowskiej. Jej administratorami apostolskimi byli profesorowie o rodowodzie lwowskim, związani z uniwersytetem: ks. prof. Jan Nowicki w 1951 r. został wybrany przez władze uczelni rektorem KUL, ale Ministerstwo Szkół Wyższych i Nauki nie zatwierdziło tej nominacji. W latach 1956-65 funkcję rektora uczelni sprawował ks. prof. Marian Rechowicz. Na KUL z filozofii doktoryzował się także kard. Marian Jaworski, który również prowadził wykłady na tej uczelni.

Podziel się:

Oceń:

2022-02-15 13:17

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Brutalne słowa Jezusa

2024-09-27 07:25

Mat.prasowy

Jedne z najtrudniejszych słów Jezusa – dlaczego Jezus mówi tak brutalnie? Przywołuję historię George'a Wilsona, który odrzucił akt łaski prezydenta, oraz opowieść o podstępnym oście kanadyjskim – roślinie pięknej, ale niszczącej plany rolników.

Więcej ...

Ziobro: Modlitwa była dla mnie ważnym wsparciem w walce z chorobą

2024-09-27 09:03
Zbigniew Ziobro

Karol Porwich/Niedziela

Zbigniew Ziobro

Modlitwa była dla mnie bardzo ważnym wsparciem, które sprawiało, że walczyłem wszelkimi możliwymi sposobami, sięgając po wszelkie możliwe środki, jakie niesie współczesna medycyna, ale też odwołując się do modlitwy i do czytania Pisma Świętego. Czytałem regularnie psalmy. Było to dla mnie dające siłę wewnętrzną doświadczenie kontaktu ze Słowem Bożym (…) – mówił Zbigniew Ziobro, prezes Suwerennej Polski oraz były minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, opowiadając w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o swojej walce z poważną chorobą nowotworową.

Więcej ...

„Bo w życiu potrzebna jest mądrość i miłość” – pielgrzymki maturzystów diec. toruńskiej i arch. białostockiej

2024-09-27 20:52

BPJG

Młodzież maturalna archidiecezji białostockiej i diecezji toruńskiej modli się dziś na Jasnej Górze. Ci pierwsi poznają Maryję jako „Stolicę Mądrości”, drudzy uczą się od Niej „miłości w podskokach”. Maturzyści obu grup jasnogórskie spotkanie rozpoczęli od wysłuchania konferencji. Centralnym punktem pielgrzymki jest Msza św. Wieczorem młodzi wezmą też udział w nabożeństwie drogi krzyżowej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Franciszek

"Kościół powinien się wstydzić i prosić o...

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Wiara

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Wiadomości

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...