Reklama

Niedziela 8/2022

Szczegółowy spis treści

Eytorial
3

Jakby co...

Katarzyna Woynarowska Sekretarz redakcji

Na pytanie, czy wojna będzie czy nie, odpowiedź jest oczywista: jakaś, kiedyś będzie, bo jest ona stałym fragmentem gry ludzkości

Obserwator
5-8

Obserwator

Z Jasnej Góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

Gorący temat
10-11

W obronie Benedykta XVI

Bezpardonowy atak na papieża emeryta Benedykta XVI wywołał na całym świecie falę komentarzy i reakcji. Głos w tej sprawie zabrali również polscy teologowie. Zaprotestowali przeciw niegodziwemu potraktowaniu człowieka, który zawsze odznaczał się niezłomną postawą moralną.

Atak na świadka prawdy

Ks. prof. dr hab. Krzysztof Góźdź

Dlaczego próbowano zdyskredytować jednego z największych teologów i myślicieli przełomu dwóch ostatnich wieków? Mówi znawca Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.<

Treści wiary
16-18

Pokój potrzebny na już

Ks. Mariusz Frukacz

„Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny” – te słowa modlitwy św. Jana Pawła II znalazły się we wspólnym apelu katolickich biskupów Polski i Ukrainy. Modlitwa jest konieczna, aby ocalić pokój w Europie.

Przepraszam, nie mam marzeń

Justyna Zbroja

Kiedy już wszystkie moje pomysły wzięły w łeb, została pustynia. I wtedy pojawił się Bóg.

Moim zdaniem
19

Krótka oda do radości

O. Andrzej Majewski Jezuita, szef Redakcji Katolickiej Polskiego Radia

Jest czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów (Koh, 3, 4)

Życie Kościoła
20-21

Tydzień w Kościele

Tomasz Musiał

Polecamy
22-25

„Słuszna sprawa” komunizmu

Joanna Szczerbińska

Anielska muzyka

Marcin Łukaszewski

Ambasador mądrości

Ireneusz Korpyś

Jego życiorysem można by obdzielić kilka osób.

Życiorys na znaczku pocztowym

Biuro Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki Poczty Polskiej S.A.

Sprawy rodzinne
26-27

Dzieci rozwodników

Anna Bandura

Czy małżonkowie mogą się po prostu odkochać? Jakie są skutki rozwodu rodziców dla dziecka? Z jakim bagażem osoby z rozbitych rodzin wchodzą w dorosłość?

Listy
28

Chcą korespondować

Mistrz w domu

Aleksandra

Mój syn ma wyjątkowe zdolności matematyczne, co objawia się nie tylko dobrymi ocenami, ale też w praktyce – uprawia taką dziwną dyscyplinę, tzn. gra w szachy. Połknął tego bakcyla już w pierwszej klasie, a stało się to trochę dzięki dziadkowi, który kiedyś był nawet niezłym zawodnikiem.

Moim zdaniem
29

Rozwój osobisty

Witold Casetti Dziennikarz

Wola jest pierwszym bodźcem do wejścia na ścieżkę rozwoju osobistego.

Nasza Rozmowa
30-31

Twoja mowa cię zdradza

Prof. Kazimierz Ożóg

Mądrość osoby niesie mądry język. O pięknie, roli i kondycji języka polskiego rozmawiamy z prof. Kazimierzem Ożogiem.

Historia
32-33

Pieśń wszystkich Polaków

Grzegorz Gadacz

Każde polskie dziecko wie, że naszym hymnem narodowym jest Mazurek Dąbrowskiego, ale 100 lat temu nie było to tak oczywiste.

Punkt widzenia
34-36

Dyplomatyczna ofensywa

Artur Stelmasiak

Prezydent Andrzej Duda prowadzi dyplomatyczną kampanię na rzecz Ukrainy. Jego wizyty od Kijowa, przez Tbilisi, Pekin, po Berlin i Brukselę wpisują się w najlepszą tradycję polskiej dyplomacji i są kontynuacją polityki śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Ataki na Turów nie ustaną

Piotr Filipczyk

Oparta na węglu brunatnym z pobliskiej kopalni Elektrownia Turów zapewnia prąd milionom polskich rodzin i przedsiębiorstw. Dlatego właśnie tak ważne jest porozumienie, które polski rząd zawarł z Czechami

Moim zdaniem
37

Niezrównany przewodnik

Grzegorz Polak Dziennikarz, popularyzator nauczania papieskiego

Był człowiekiem krystalicznie uczciwym, dobrym i mądrym. Żył poza wszelkimi układami, walkami o wpływy, stanowiska, pieniądze.

Prasa zagraniczna
38

Prasa zagraniczna

PR

Świat pod lupą
40-41

Chciwość na talerzu

Katarzyna Kasjanowicz

Z jednego hektara upraw można uzyskać blisko 4 tony oleju palmowego, a tylko 0,7 tony oleju słonecznikowego. To wyjaśnia tajemnicę popularności tego nieobojętnego dla ludzkiego zdrowia i zdecydowanie destrukcyjnego dla środowiska produktu roślinnego.

W centrum uwagi
42-44

Caritas Polska dla chorych w Jemenie

Dwie trzecie z 30 mln Jemeńczyków potrzebuje pilnego dostępu do lekarza, podczas gdy w kraju działa zaledwie połowa ośrodków zdrowia. W Jemenie, zniszczonym przez trwającą od 2015 r. wojnę domową, Caritas Polska wspiera lokalne przychodnie lekarskie. Dzięki polskim darczyńcom w tym roku organizacja podwoi skalę pomocy.

Podróżnik
45

Na przełaj przez Borneo

Jacek Pałkiewicz

Wyspa przywodzi na myśl fascynujące historie piratów malajskich i złą sławę jej rdzennych mieszkańców – Dajaków, tajemniczych łowców głów

Dobre rady
46-49

Róże karnawałowe

J.M.

Pączki, faworki, oponki, pampuchy, bliny, karnawałowe róże. Słodkości na co dzień niezbyt wskazane, bo tłuste i smażone na głębokim oleju. Bezkarnie podjadamy je w karnawale i w dni zapustne. Ostatni tydzień karnawału rozpoczyna tłusty czwartek. Zwłaszcza wtedy możemy objadać się nimi do woli, nie zważając na „puste” kalorie.

Pączki

J.M.

Pączki, faworki, oponki, pampuchy, bliny, karnawałowe róże. Słodkości na co dzień niezbyt wskazane, bo tłuste i smażone na głębokim oleju. Bezkarnie podjadamy je w karnawale i w dni zapustne. Ostatni tydzień karnawału rozpoczyna tłusty czwartek. Zwłaszcza wtedy możemy objadać się nimi do woli, nie zważając na "puste" kalorie.

Cudowna moc pietruszki

Ojciec Henryk

Pietruszka ma wiele właściwości leczniczych, dlatego błędem byłoby, gdybyśmy wykorzystywali ją tylko do przygotowania niedzielnego rosołu

Co wiemy o nowej szczepionce?

Dr n. med. Karolina Krupa-Kotara Katedra Epidemiologii i Biostatystyki, Wydział Nauk o zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała 20 grudnia 2021 r. pozytywną opinię o dopuszczeniu do obrotu szczepionki Nuvaxovid firmy Novavax. Decyzję tę zatwierdziła Komisja Europejska.

Prosty gest ręką może uratować życie

J.M.

Międzynarodowy znak „POMÓŻ MI” informuje, że dana osoba jest ofiarą przemocy i dyskretnie woła o pomoc

Drożeją kredyty

J.M.

Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych, a do końca 2022 r. stopy wzrosną do 4% – prognozują eksperci

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Niedziela z kulturą
53-65

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

Niedziela z kulturą

Program telewizyjny

Święci od wypieków

Margita Kotas

Zwykle kojarzą się nam z ascezą i umartwieniami. Mają jednak drugie – słodkie, a wręcz cukiernicze oblicze. W dobiegającym końca karnawale, tuż przed tłustym czwartkiem, warto je z lekkim przymrużeniem oka choć w części ukazać

Krzyżówka

Bezcenna cisza

Kazimierz Ożóg

Współczesna cywilizacja sprzysięgła się przeciwko ciszy. Tymczasem aby usłyszeć czyjś głos, konieczna jest cisza.

66

Po co nam Polska?

Witold Gadowski Dziennikarz, pisarz, poeta

Polska to terytorium, ludzie, historia, język... Polska to pragnienia, to cały świat zamknięty w odczuwaniu świadomych Polaków.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Płot, piekarnia i Boże Miłosierdzie

Renata Czerwińska

Podobno to jedno z nielicznych miast, które toną w zieleni. Tak mówią ci, którzy zdecydowali się zwiedzać je od strony Wzgórza Tumskiego. Zanim jednak zakwitnie szpaler kasztanowców, zawsze można powędrować na Stary Rynek śladami jednej z niezwykłych mieszkanek Płocka.

Maryja króluje tu od wieków

Łukasz Piotrowski

Niewielka świątynia w podpoznańskim Stęszewie sprawia dość niepozorne wrażenie. Położona przy jednej z głównych ulic miasta ze względu na swoje niewielkie rozmiary jest przez mieszkańców nazywana zdrobniale kościółkiem.

Modlitwa za Doktor Olę

Red.

O beatyfikację dr Aleksandry Gabrysiak modlono się w kościele Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej Gwiazdy Morza w Sopocie w 29. rocznicę tragicznej śmierci lekarki

Mężczyzna, katolik, mąż, ojciec... rycerz

Kamil Krasowski

2 kwietnia 2005 r. tłumy na placu św. Piotra w Rzymie ze łzami w oczach żegnały ukochanego papieża Polaka. To jednak nie koniec jego misji. 10 lat później grupa Bożych zapaleńców przywdziała charakterystyczne czarne płaszcze z papieskim znakiem i, wypowiadając rotę przysięgi, postanowiła naśladować wielkiego rodaka.

Formacja przyszłych kapłanów

Serwis informacyjny przygotowały: J.M. i K.M.

Wsparcie misjonarzy

Serwis informacyjny przygotowały: J.M. i K.M.

Młodzi w sieci

Serwis informacyjny przygotowały: J.M. i K.M.

Nasza nadzieja ma sens

Serwis informacyjny przygotowały: J.M. i K.M.

Trochę ciepła dla bezdomnego

Serwis informacyjny przygotowały: J.M. i K.M.

Nowe „okno życia”

Serwis informacyjny przygotowały: J.M. i K.M.

Grali o pokój

Serwis informacyjny przygotowały: J.M. i K.M.

Spełnione marzenie

Serwis informacyjny przygotowały: J.M. i K.M.

Fryzjer dla ubogich

Serwis informacyjny przygotowały: J.M. i K.M.

Niedziela kielecka

Zakochać się na nowo w Chrystusie

Katarzyna Dobrowolska

Antycovidowe Centrum Czytelnictwa, Rekolekcje Bez Okazji, Spotkania z Apostołami, Białogońska Akademia Modlitwy, Wio-Raj-Ro, „Gra o Niebo” – duszpasterskie pomysły kieleckiej parafii Przemienienia Pańskiego mają jeden cel.

O przyczynach ochłodzenia religijnego

Z ks. dr. Karolem Starczewskim rozmawia Agnieszka Dziarmaga

zy zjawisko odchodzenia ludzi z Kościoła i rezygnacji z praktyk, należy rozpatrywać w kategoriach bardziej duszpasterskich, czy może za pomocą narzędzi nauk społecznych?

Przypominają objawienia

Agnieszka Dziarmaga

Zbliża się 380. rocznica objawień we Włoszczowie. Z tej okazji do rąk włoszczowian i wszystkich zainteresowanych trafi oryginalna publikacja w formie reprintu 1:1 – opracowanie Odnowa starodawnych ozdób Świętego Zjawienia N. Bogarodzicy Maryi... z 1750 r

Niedziela sosnowiecka

Do stóp św. Józefa

Sebastian Strzałkowski

Na mapie dorocznych spotkań Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” pojawiło się nowe miejsce – Kalisz, gdzie znajduje się narodowe sanktuarium św. Józefa. Tam, na 5 marca zaplanowano spotkanie Apostolatu.

Wezwani do wiary

Z dyrektorem Wydziału Katechetycznego w Sosnowcu ks. Michałem Bordą rozmawia dyrektor Biura Prasowego diecezji ks. Przemysław Lech.

Nasza diecezja obchodzi 30-lecie istnienia. Centralnym wydarzeniem jubileuszu będzie Peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego w naszych parafiach. W obchody włączą się także katecheci.

Znaki obecności

Ks. Tomasz Zmarzły

Po beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego jego relikwie trafiają do wielu parafii w Polsce, również w naszej diecezji.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Bogu przez Maryję

Grzegorz Czerwiński

Msza św. w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła rozpoczęła peregrynację relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Oddać się Maryi i dostać serce nowe…

Katarzyna Szifer-Kamińska

Marta Przybyła, autorka książki I dam wam serce nowe, była gościem parafii św. Jadwigi Królowej w Choszcznie

Różni wśród nas

Przemysław Fenrych Historyk, ekspert i trener Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie

W dorosłe życie wchodzi już trzecie pokolenie urodzonych w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Jednak w nieco dłuższej perspektywie czasowej wszyscy w tym regionie Polski jesteśmy ludnością napływową.

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Niedziela Częstochowska

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Święci i błogosławieni

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna