Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W intencji pokoju na Ukrainie

Pielgrzymi z Ikoną Częstochowską w Bełzu na Ukrainie

Archiwum Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia

Pielgrzymi z Ikoną Częstochowską w Bełzu na Ukrainie

Ze smutkiem cały świat obserwuje zmagania o wolność i suwerenność narodu ukraińskiego. Eskalacja poczynań militarnych, aneksja Donbasu i Ługiańska trwożą cały świat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jako ludzie wiary i zaufania Opatrzności Bożej powierzamy kwestię pokoju w modlitwie i konkretnych postawach. Jedną z nich jest inicjatywa Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia, Bractwa Więziennego oraz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie.

Wspólnota „Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia” jest nam znana z błogosławionych inicjatyw, które przez dwa wątki: wytrwałą i ufną modlitwę oraz nieustanne piesze pielgrzymowanie, zmieniać mają ludzkie serca i oblicze ziemi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wymiar pierwszy

Jak czytamy w liście abp. Andrzeja Dzięgi: „W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją zagrożenia wojną na Ukrainie, niektóre środowiska wiernych w tym szczególnie Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia, Duchowi Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia, Bractwo Więzienne oraz wybrane osoby odbywające kary pozbawienia wolności, postanowiły odbyć Duchową Pielgrzymkę określoną jako „Nowenna Różańcowa z Niepokalaną w intencji Pokoju na Ukrainie”. Błogosławieństwo metropolity szczecińsko-kamieńskiego umocniło wszystkich do konkretnego wyruszenia na trasę podwójnego pielgrzymowania. Pierwszy jego wymiar rozpoczął się 2 lutego, kiedy to w świętym znaku Częstochowskiej Ikony Matka Boża dotarła do miasta Bełz na Ukrainie.

Latem 2021 r. proboszcz parafii ks. Grzegorz Legutko poprosił Romana Ziembę, najbardziej wytrwałego Pielgrzyma Miłosierdzia o napisanie tej ikony. Gdy wraz z ks. Grzegorzem Legutko i Leszkiem Podoleckim – apostołem więźniów i Pielgrzymów Miłosierdzia oraz prowadzącym schronisko w Świnoujściu postanowiono wesprzeć Ukrainę, ikona ta wraz z grupą pielgrzymów dojechała do Bełza, gdzie 650 lat temu podobna Ikona Maryi została zraniona strzałą tatarską. Po Bełzie ikona nawiedziła także Lwów, gdzie została wprowadzona do miejscowej katedry i umocniona błogosławieństwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Z wiadomych względów niemożliwe było standardowe pielgrzymowanie przez całą Ukrainę, dlatego ikona powróciła do kościoła w Wojcieszynie.

Reklama

Wymiar drugi

W swoim zamyśle miał on duchowo opleść całą Ukrainę przez modlitwę wiernych skupionych wokół grupy pielgrzymów a także, i to jest głęboki wymiar tego daru, przez więźniów osadzonych w zakładach karnych. Stworzono symbolicznych dwanaście tras dodając im patronów świętych czy błogosławionych i wyznaczając konkretne osoby do modlitwy, które przez odmówienie czterech części Różańca miały symbolizować przejście tylu km, ile liczą poszczególne tajemnice różańcowe. Warto więc dostrzec etapy różańcowej, nowennowej trasy: 1. Bełz – Chust (patronat – MB Częstochowska, modlitwa Romana Ziemby; 2. Chust – Mochylów Podolski (MB Fatimska, Elżbieta Markel); 3. Mochylów Podolski – Arcyz (MB Szkaplerzna, Rafał Jełkaszew); 4. Arcyz – Kobewle (św. Jan Paweł II, Józef Proszowicki), 5. Kobewle – Rozdolne (św. Andrzej Bobola, Leszek Podolecki), 6. Rozdolne – Teodozja (św. Olga Kijowska, Anna Szpic); 7. Teodozja – Melitopol (św. Włodzimierz Wielki, Grzegorz Gryniewicz); 8. Melitopol – Biłowodśk (bł bp Mikołaj Czarnecki, Grzegorz Chlebowski); 9. Biłowodśk – Pozhnya – (bł. bp Nykyta Budka, Mirosław Jakubowski; 10. Pozhnya – Ripky (bł. M. Elżbieta Czacka, Marcin Moszczyński); 11. Ripky – Perebrody (św. Hiacynta i Franciszek, Waldemar Szeląg); 12. Perebrody – Bełz (bł. Męczennicy z Podlasia, Przemysław Kamiński).

Ta niezwykle cenna inicjatywa jest również zachętą dla nas wszystkich aby trwać nieustannie na modlitwie o pokój na całym świecie a szczególnie uwzględniając tak nam zawsze bliski naród ukraiński. Bądźmy więc piewcami pokoju, tak jak uczynili to Pielgrzymi Miłosierdzia wraz z ikoną z kościoła w Wojcieszynie.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-03-01 13:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: We Lwowie wspólnoty religijne przyjęły 60 tys. uchodźców

Karol Porwich/Niedziela

Wspólnoty religijne we Lwowie przyjęły do tej pory ponad 60 tys. ludzi, którzy uciekli przed wojną z innych regionów Ukrainy - podały we wtorek służby prasowe władz lwowskiej rady miejskiej, cytowane przez agencję Ukrinform.

Więcej ...

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji.

Więcej ...

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00
Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...