Reklama

Niedziela Rzeszowska

Gdyby nie Wasza wiara...

Kościół dzisiaj

Archiwum parafii

Kościół dzisiaj

Powstanie parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle jest przykładem ogromnego zaangażowania kapłanów i wiernych, których wiara wyraża się w życiu tej wspólnoty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdyby nie Wasza wiara nie byłoby tego kościoła – to słowa, które skierował do wiernych tej parafii bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski w 25-lecie jej erygowania, które obchodzono 27 czerwca 2021 r.

Wojenne zniszczenia

Jasło zostało tragicznie doświadczone w czasie II wojny światowej. Wszystkie świątynie zostały uszkodzone lub zburzone tuż przed jej zakończeniem. Z tej racji okres powojenny to trudny i żmudny wysiłek wiernych z Jasła włożony w odbudowanie świątyń i budowanie nowych na powstających osiedlach. Parafia św. Stanisława miała niewielką świątynię i już w latach 80. XX-wieku rozważano jej rozbudowę lub budowę nowej. Kiedy powstała diecezja rzeszowska, bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, poparł prośbę ks. kan. Stanisława Kołtaka, proboszcza parafii św. Stanisława (1971-95), by w zachodniej części parafii św. Stanisława (Osiedle Szajnochy), gdzie wybudowano nowe osiedla i szkoły, została utworzona nowa parafia. W powstanie parafii zaangażował się ks. kan. Stanisław Kołtak, przekonując wiele osób do tego dzieła. Bezpośrednio do budowy świątyni biskup rzeszowski skierował ks. Tadeusza Gąsiorowskiego, wikariusza parafii św. Stanisława w Jaśle (1993-94). 3 maja 1995 r. w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski bp Kazimierz Górny dokonał poświęcenia placu pod budowę kościoła, który znajduje się przy ul. A. Mickiewicza i ul. Szkolnej. Autorem projektu nowego kościoła był mgr inż. Wojciech Pąprowicz. Przewodniczącym budowy był Juliusz Jankisz, a wspierali go Jan Gorczyca, Stanisław Skórski, Kazimierz Baczyński, Józef Bobula, Bolesław Czeluśniak, Stanisław Soczek, Edward Kozioł i inni. Prace budowlane przy fundamentach kościoła rozpoczęły się 7 lipca 1995 r. Parafia została utworzona dekretem bp. Kazimierza Górnego 3 grudnia 1995 r., a jej pierwszym proboszczem mianowany został ks. Tadeusz Gąsiorowski, wikariuszem zaś ks. Kazimierz Franczak. Nowa parafia powstała z podziału parafii św. Stanisława i św. Antoniego (Ojcowie Franciszkanie). Do parafii należą także Jareniówka, Bryły i Kaczorowy. W dniu erygowania parafii na plac budowy przybył bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej, i poświęcił prowizoryczną kaplicę, która od początku stanowiła część kościoła – zakrystię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szybkie tempo budowy

Prace przy budowie świątyni postępowały bardzo szybko i mieszkańcy wraz z duszpasterzami cieszyli się tzw. surowym stanem świątyni już w lipcu 1996 r. W następnym roku założono okna i wytynkowano wnętrze. Od 26 sierpnia 1997 r. w kościele odprawiano już regularnie Msze św. Rok 1997 był czasem kolejnych zaawansowanych robót budowlanych. Wtedy bowiem wybudowano w stanie surowym plebanię. Kolejny rok to przygotowanie prezbiterium, posadzki, witraża w oknie centralnym oraz nagłośnienia, jak również ukończenie prac wewnątrz plebanii. W 1999 r. wykonano elewację zewnętrzną kościoła i plebanii, wykonano także marmurowy ołtarz i ambonę, ławki i oświetlenie kościoła. Konsekracji kościoła i ołtarza dokonał bp Kazimierz Górny 3 grudnia 2000 r. Podczas uroczystości wmurowano kamień węgielny poświęcony przez papieża Jana Pawła II we wrześniu 1996 r. w Rzymie. Konsekracja kościoła nie zwieńczyła etapu wszystkich prac materialnych. Kolejne dwa lata przeznaczono na budowę Domu Parafialnego, który został poświęcony 26 sierpnia 2002 r. przez bp. Edwarda Białogłowskiego. Zakupiono 31-głosowe organy, a wewnątrz kościoła wykonano polichromię, którą poświęcił 11 grudnia 2005 r. bp Kazimierz Górny. Następnie przeprowadzono prace w otoczeniu świątyni – wybudowano parking i dzwonnicę, na której zamontowano dzwony. Poświęcił je bp Edward Białogłowski 26 sierpnia 2008 r. Niestety 4 czerwca 2010 r. Jasło dotknęła wielka powódź. Ucierpiały także kościół i plebania. Prace remontowe trwały przez cały następny rok. W 2012 r. powstał ogród różańcowy z kaplicami różańcowymi, które poświęcił bp Kazimierz Górny 7 października 2012 r.

Reklama

Architektura i wyposażenie

Kościół ma nieregularną bryłę z dachem dwuspadowym nad zasadniczą częścią kościoła i mniejszymi dachami nad kaplicą. Ściana frontowa kościoła z dużą powierzchnią została przecięta bryłą kaplicy i głównym wejściem z zadaszeniem oraz oknami witrażowymi. Wnętrze kościoła jest przestronne, ponieważ nie ma żadnych filarów. Posadzka wykonana z marmuru jest dobrze skomponowana z prezbiterium, w którym ołtarz i ambonka oraz nastawa ołtarzowa również są wykonane z marmuru. Nastawa ołtarzowa jest wykonana w formie Golgoty. Marmurowa ściana tworzy formę wzgórza, w którym umieszczone jest tabernakulum, a nad nim duży krzyż z korpusem Pana Jezusa. Obok krzyża jest Matka Boża i św. Jan. Całość otoczona jest światłem przebijającym przez duży witraż znajdujący się za tą sceną. Dopełnieniem tego jest scena z Wieczernika wykonana w formie polichromii.

Kapłani

U początku parafii Matki Bożej Częstochowskiej stał ks. Stanisław Kołtak, proboszcz parafii św. Stanisława w Jaśle i dziekan dekanatu Jasło. Jak napisała senator Alicja Zając: „Ks. Stanisław Kołtak był kapelanem niezłomnym, odważnym i światłym. Nie bał się komunistycznej bezpieki, wielokrotnych przesłuchiwań i szykan. Był inicjatorem budowy kościołów: w Dąbrówce, Sobniowie, Brzyszczkach i Jaśle (obecny kościół Matki Boskiej Częstochowskiej)”.

Pierwszym proboszczem i budowniczym świątyni jest ks. kan. Tadeusz Gąsiorowski. On też organizował duszpasterstwo parafialne i ofiarnie kieruje parafią do dziś, inicjując wiele akcji duszpasterskich. W parafii w ciągu jej historii pracowało 18 księży wikariuszy.

Powołania do służby Bożej

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle cieszy się wieloma powołaniami kapłańskimi i zakonnymi. Z parafii pochodzi ks. prof. Piotr Steczkowski, ks. Grzegorz Czeluśniak, ks. Łukasz Soczek, saletyn, ks. Jakub Czajka, franciszkanin, ks. Arkadiusz Ochałek, karmelita bosy, ks. Grzegorz Serwa, kameduła, ks. Rafał Wroński. Z parafii pochodzą także siostry zakonne: michalitki s. Joanna Krejza i s. Paulina Wojdyła oraz s. Małgorzata Lechwar, albertynka.

Duszpasterstwa w parafii

Parafia cieszy się dużą aktywnością wiernych, którzy działają w wielu grupach i stowarzyszeniach katolickich. W parafii działa Rada Duszpasterska, chór AVE, Parafialny Zespół Caritas, koło Akcji Katolickiej, Liturgiczna Służba Ołtarza, Oaza dzieci i młodzieży oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W parafii działa także 19 róż różańcowych. W każdą środę odprawiana jest nowenna ku czci Matki Bożej Częstochowskiej, a w każdy trzeci piątek miesiąca nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia. W sezonie letnim od 2018 r. odprawiane są nabożeństwa fatimskie.

Podziel się:

Oceń:

2022-03-08 13:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Lotniczy” kościół

Witraże ze św. Józefem (sen z aniołem i Boże Narodzenie). Figury Matki Bożej Loretańskiej i św. Józefa z Dzieciątkiem. Wnętrze kościoła. Msza św. wotywna do św. Józefa.

K. Artymiak, archiwum parafii, aranżacja A. Kozłowski

Witraże ze św. Józefem (sen z aniołem i Boże Narodzenie). Figury Matki Bożej Loretańskiej i św. Józefa z Dzieciątkiem. Wnętrze kościoła. Msza św. wotywna do św. Józefa.

Po zbudowaniu dwóch kościołów: Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i Chrystusa Odkupiciela, decyzją bp. Bolesława Pylaka w Świdniku powstała trzecia świątynia, dedykowana św. Józefowi.

Więcej ...

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Więcej ...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...