Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 12/2022, str. 9

Jasna Góra/Facebook/Adobe.Stock

Modlitwa matek otwiera niebo

W duchu solidarności z kobietami cierpiącymi z powodu wojny na Ukrainie upłynęło XV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. W modlitwie uczestniczyły przedstawicielki ukraińskich matek, które wraz z dziećmi znalazły schronienie w Częstochowie. Eucharystia, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski, celebrowana była w kielichu „Życia i Przemiany”, który polskie kobiety złożyły w 1982 r. z błaganiem o szacunek dla każdego ludzkiego życia. Przyzywano wstawiennictwa błogosławionego prymasa Wyszyńskiego, patrona trudnych czasów.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski w ich ojczystym języku pozdrowił wszystkie kobiety z Ukrainy. – Z całego serca i ze wszystkich sił jesteśmy z wami. Będziemy chronić was i wasze dzieci na polskiej ziemi, jak długo będzie trzeba. Modlimy się, byście jak najszybciej mogły połączyć się z waszymi mężami i rodzinami – zapewnił.

O tym, że żadna wojna nie jest w stanie odebrać kobiecie jej piękna i godności, mówił w kazaniu bp Przybylski. Przypomniał przestrogi bł. Stefana Wyszyńskiego, że we wspólnotach, w ojczyznach i narodach, w których „kobieta straci wiarę, da się skusić na drogę bezbożnictwa, nie będzie miała w sobie wewnętrznej siły, (...) ucichną kołyski i narody będą ginąć”.

Po polsku i po ukraińsku wypowiedziany został Akt zawierzenia Maryi.

W Sali Papieskiej odbyło się okolicznościowe spotkanie. Specjalne filmowe pozdrowienie ze schronu przekazała grupa kobiet z paulińskiej parafii. Są w nim słowa: „Pragniemy podziękować wszystkim Polkom – za solidarność i wyraźne wsparcie, za gościnność dla ukraińskich dzieci, za wasze modlitwy. Ufamy, że modlitwa matek otwiera niebo”.

Jasnogórski głos bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o kobietach i do kobiet przywołała Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

O miłości do Maryi i miłości Maryi do ludzi śpiewał paulin o. Piotr Stanikowski.

Reklama

Chroń Ukrainę!

Boże wielki, jedyny nam Ukrainę chroń! – zabrzmiały słowa hymnu wzorowanego na polskiej pieśni Boże, coś Polskę. Na Jasnej Górze 13 marca odprawiona została pierwsza niedzielna Msza św. w języku ukraińskim. Z błaganiem o pokój odśpiewano Suplikacje. Eucharystii przewodniczył o. Arseniusz, paulin, któremu także udało się ewakuować z Ukrainy. Celebrował ją też ks. Volodymyr Shuba, duszpasterz greckokatolickiej placówki w Częstochowie.

– Mamy nadzieję, że jak Maryja ocaliła Polskę, Jasną Górę, tak ocali Ukrainę – mówili przybyli na modlitwę Ukraińcy. To głównie kobiety, matki z dziećmi, babcie. – Jest nam bardzo ciężko. Chcemy się modlić za Ukrainę, by był pokój, by to wszystko się skończyło – powiedziała p. Maryla, która uciekła z okolic Iwano-Frankiwska w zachodniej Ukrainie.

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak podkreśla, że paulini bardzo chcą, by Jasna Góra dla wiernych z Ukrainy była także miejscem modlitwy, odnowy ich życia religijnego i ponownej wiary nie tylko w Boga, ale i w drugiego człowieka.

Od niedzieli (20 marca) obok Mszy św. w języku ukraińskim w obrządku rzymskokatolickim celebrowana jest też Boska Liturgia w języku ukraińskim o godz. 13 w kaplicy św. Jana Pawła II.

Jasnogórski flesz

• 21 marca – pielgrzymki maturzystów: diec. legnickiej i arch. gnieźnieńskiej.

• 23-24 marca – spotkanie prowincjałów i wiceprowincjałów paulińskich.

• 24 marca – pielgrzymka studentów i władz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

• 25 marca – 27. rocznica powstania Radia Jasna Góra; profesja wieczysta paulińskich kleryków; spotkanie z Magdaleną Kamińską, autorką książki Dzieci Boga –Sala Papieska, godz. 18.

• 26 marca – Ogólnopolski Zjazd Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego; pielgrzymki: maturzystów diec. sosnowieckiej i Ruchu Szensztackiego.

2022-03-15 11:44

Wybrane dla Ciebie

Czym są roraty?

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Więcej ...

Poznań/ Rozprawa apelacyjna od wyroku ws. Marka M. oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

2022-12-08 07:19

Adobe.Stock.pl

W czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu ma rozpoznać apelację prokuratury od wyroku w sprawie Marka M., oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. W czerwcu tego roku sąd rejonowy uniewinnił mężczyznę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...