Reklama

Niedziela 12/2022

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Męstwo

Ks. Jarosław Grabowski

Mężny człowiek nie rezygnuje z czynienia dobra, nawet gdyby miało go to kosztować bardzo wiele.

Obserwator
5-8

Obserwator

Po 3 tygodniach od rosyjskiej agresji na Ukrainę Charków, Mikołajów, Dniepr, Czernihów i Sumy są pod ciągłym atakiem Rosji; Kijów wkrótce też może pod nim być, a siły rosyjskie rozszerzają swoją ofensywę na Ukrainę na zachód.

Z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

treści wiary
18-21

Papa was lubyt!

Grzegorz Polak

Agresja Rosji w Ukrainie zjednoczyła naród ukraiński i umocniła jego tożsamość. Mit „ruskiego mira” – rosyjskiego świata – prysł jak bańka mydlana, podobnie jak teza Putina, że Ukraińcy i Rosjanie to „jeden naród”

Miłość większa niż śmierć

O. Wojciech Dec, paulin

Tajemnicę wcielenia Syna Bożego Kościół czci osobną uroczystością Zwiastowania Pańskiego, która jest obchodzona 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, niewiasty z Nazaretu, by zwiastować Jej, że to na Niej spełnią się obietnice proroków, a Jej Syn, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawą Ducha Świętego, będzie Synem samego Boga

rekolekcje wielkopostne
22

Barwy duszy

Ks. Krzysztof Pawlina

Post, modlitwa i jałmużna to krople rosy Wielkiego Postu. Nie wszystkim jednak zwilży ona duszę. Piękno bowiem jest jak deszcz, który wsiąka w szczeliny wyschniętej ziemi.
Idź więc po deszcz. Dopóki idziesz, dopóki podejmujesz ten wysiłek, dopóty wewnętrznie nie zesztywniejesz

moim zdaniem
23

Od wroga złośliwego obroń mnie...

O. Andrzej Majewski

Każda wojna jest pochodną innej wojny, od której nikt nie jest wolny, a która toczy się w duszy każdego człowieka

życie kościoła
24-29

Czytaj sygnały

Karolina Mysłek

Jesteśmy przekonywani, że na wszystko jest lekarstwo, jedyny i niepowtarzalny sposób na: ból głowy, wieczną urodę, udane małżeństwo. Czy sposobem na powrót do normalnego porządku – nie idealnym, ale na pewno skutecznym, choć trudnym i nienatychmiastowym – może być, paradoksalnie, samoograniczanie?

Projekt na dziś

Wysłuchała Karolina Mysłek

O nawracaniu się i samodyscyplinie w życiu duchowym opowiada ks. Lucjan Bielas z krakowskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracujących „Ora et Labora”

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Trudno się dziwić, że wojna na Ukrainie „przykryła” także ten wyjątkowy, szczególnie dla ludzi wiary, dzień. II niedziela Wielkiego Postu – w tym roku 13 marca – w kalendarzu liturgicznym Kościoła w Polsce zachęca, aby pomyśleć o misjonarzach, szczególnie tych z Polski.

Mężczyzna się poddał?

Ireneusz Korpyś

Współczesny dramat polega na tym, że mężczyźni stają się bardzo słabi w odkrywaniu i przeżywaniu autentycznej męskości. O roli mężczyzn w sfeminizowanym świecie rozmawiamy z o. Janem Koniorem, jezuitą

sprawy rodzinne
30-31

Konflikty nasze powszednie

Beata Kociołek

Są wpisane w naszą rzeczywistość. To nieunikniony element każdej relacji. Nieporozumienia, konflikty. Czy da się je potraktować jako... dar? Jak do nich podejść, żeby nie wywoływały wojny, a budowały pokój?

listy
32

Chcą korespondować

Szukając zrozumienia

Aleksandra

Po pogrzebie męża, który odbył się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, znalazłam ukojenie w słowach: „Dał Pan i zabrał Pan. Niech będzie Imię Pańskie błogosławione...”.

moim zdaniem
33

Jesteśmy silniejsi niż okoliczności

Witold Casetti

Właśnie teraz trzeba moblilizować wszystkie siły i reagować: stawiać sobie nowe cele, tworzyć nowe projekty, nowe plany!

punkt widzenia
34-37

Geopolityczne skutki wojny

Artur Stelmasiak

Nieudany atak Rosji na Ukrainę zmienił światową gospodarkę, politykę, a ponadto ma coraz większe skutki geopolityczne. Co czeka Rosję i jak zmieni się świat po tej wojnie?

Jak oszczędzać prąd?

Tadeusz M. Krasnawski

Odbiorcy nie mają wpływu na ceny prądu, ale mogą samodzielnie ograniczyć jego zużycie poprzez drobne codzienne zachowania

Bez własnej cerkwi

Grzegorz Polak

Budowa w Warszawie albo adaptacja jakiegoś dużego budynku na cerkiew greckokatolicką jest koniecznością

Prasa zagraniczna
38

Prasa zagraniczna

P.R.

„Sytuacja jest skomplikowana. Zobaczymy” – odpowiedział kard. Pietro Parolin na pytanie, czy dojdzie do spotkania Franciszka z patriarchą Moskwy Cyrylem. Kilka godzin wcześniej watykański sekretarz stanu skrytykował Cyryla za jego słowa, w których usprawiedliwia działania Putina. Zdaniem kardynała, nie przyczyniają się one do dialogu, a raczej do zaognienia sytuacji. Patrząc na to po ludzku: trudno sobie wyobrazić, aby w najbliższej przyszłości, tak jak planowano, do takiego spotkania doszło.

świat pod lupą
40-41

„Ojciec Ignacy” od nafty

Monika M. Zając

W styczniu przypadła 140. rocznica śmierci, a w marcu – 200. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka – pioniera przemysłu naftowego, filantropa i patrioty, który 169 lat temu wynalazł lampę naftową.

historia
42-43

Jak upokorzyć cara?

Ireneusz Korpyś

440 lat temu zakończyła się wojna z Moskwą, która zaważyła na losach tej części Europy.

pro-life
44

Kochane przed urodzeniem

Igor Tuliś

Gdy w wielu krajach liberalizuje się prawo aborcyjne, my tym głośniej powinniśmy promować Ewangelię życia.

dobre rady
46-49

Z kuchni naszych sąsiadów

J.M.

Wiele restauracji w ramach protestu przeciw rosyjskiej inwazji na Ukrainę wykreśliło ze swojego menu ruskie pierogi. W ich miejsce pojawiają się pierogi ukraińskie. W istocie to ich prawidłowa nazwa, bo pochodzą nie z Rosji (tam ich nie uświadczysz), a z Ukrainy, konkretnie z Rusi Czerwonej, historycznej krainy na południowo-zachodniej Ukrainie oraz w południowo-wschodniej Polsce.

Operacja bez skalpela

Lek. med. Piotr Paul, patomorfolog

Współczesna medycyna pozwala na leczenie łagodnych guzków tarczycy i innych narządów bez klasycznej operacji chirurgicznej

Pozbądź się pasożytów!

Ojciec Henryk

Pasożyty nie tylko wyjaławiają nasz organizm, ale są także przyczyną wielu chorób. Dlatego aby zadbać o nasze zdrowie, powinniśmy jak najszybciej się odrobaczyć

Nadpotliwe stopy

J.M.

To poważny problem, którego nie powinno się bagatelizować.

Ogródek warzywny w skrzyniach

J.M.

Ogród warzywny w skrzyniach to świetny pomysł na własną uprawę ekologicznych warzyw. Założyć go nie jest wcale trudno, a korzyści z niego są duże.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Język Giętki
65

Wojna na (w) Ukrainie

Kazimierz Ożóg

Wielu, zwłaszcza młodych dziennikarzy, powtarza połączenie „wojna w Ukrainie” zamiast „wojna na Ukrainie”. Połączenie ze spójnikiem „w” to błąd językowy.

moim zdaniem
66

Historia wyważyła drzwi naszego spokoju

Witold Gadowski

Przed nami stanął ruski satrapa z twarzą nabiegłą mongolskimi emocjami. Jednym ruchem zniszczył harmonię i spokój naszego dotychczasowego życia

dbaj o zdrowie
67-74

Biegiem po zdrowie

Tomasz Strużanowski

Nigdy nie wiadomo, w jakich okolicznościach może nam się przydać w przyszłości sprawność fizyczna, dlatego warto, żebyśmy o nią zadbali.

Warto spacerować

A.M.

Powinniśmy wybrać sobie taki rodzaj aktywności, który będzie nam sprawiał największą radość i nie będzie jedynie żmudnym obowiązkiem. Warto zacząć od krótkich spacerów. Należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, aby nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu ani do jego przegrzania. Wskazane jest także stosowanie innych form ćwiczeń – rozciągania i gimnastyki. Pamiętajmy o zachowaniu środków ostrożności – spacerujmy najlepiej po odosobnionych ścieżkach.

Warto ćwiczyć

Dawid Kopeć, fizjoterapeuta

Częste ćwiczenia wpływają na poprawę siły i wytrzymałości mięśniowej, przynoszą także wiele korzyści wszystkim tkankom i układom organizmu człowieka

Warto wsiąść na rower

J.M.

Konieczne jest odpowiednie napompowanie kół, sprawdzenie stanu opon, dopasowanie siodełka oraz sprawdzenie ogólnego stanu roweru. Konieczne jest zaopatrzenie się w specjalne odblaski.

Dieta dla aktywnych

Emilia Pieńkowska, dietetyk

Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna idą ze sobą w parze, odgrywając kluczową rolę w drodze po zdrowie.

Ruch w dobrą stronę

Elżbieta Nowak

Czy pamiętamy jeszcze, jak papież Franciszek zachęcał młodych – i nie tylko – żeby wstali z kanapy? Dosłownie: żeby zmienić świat, trzeba wstać z kanapy! To były prawdopodobnie najważniejsze słowa Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Dobro nie ma końca

Ks. Wojciech Kania

Podobnie jak w całym kraju w diecezji radomskiej nastąpiło wielkie poruszenie serc po wybuchu wojny na Ukrainie. Wierni gromadzą się w kościołach na wspólnej modlitwie w intencji pokoju, a także przekazują dary materialne.

Skuteczna walka z niepłodnością

Rozmowa z dr. Tadeuszem Wasilewskim, twórcą kliniki leczenia niepłodności metodą naprotechnologii

Przez leczenie farmakologiczne lub chirurgię staramy się przywrócić płodność – mówi dr Tadeusz Wasilewski, założyciel pierwszej w Polsce kliniki leczenia niepłodności metodą naprotechnologii – NaProMedica w Białymstoku.

Znaleźli odpowiedź

Przygotowały: J.M. i K.M.

„Pytanie o miłość” – to hasło rekolekcji dla środowisk akademickich, które w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa poprowadził ks. Michał Olszewski, sercanin

Wielkopostna pielgrzymka

Przygotowały: J.M. i K.M.

Wojna na Ukrainie „prowokuje” nas do tego, by orędzie fatimskie wprowadzać w codzienne życie – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk

Wzgórze łaski

Kamil Krasowski

Od ponad 250 lat, w samym sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w kaplicy na leśnym wzgórzu nad mieszkańcami Gdańska i okolic czuwa Matka Boża Brzemienna.

Zmiany biskupie

Przygotowały: J.M. i K.M.

Dla dobra wspólnego

Przygotowały: J.M. i K.M.

Odszedł do Pana

Przygotowały: J.M. i K.M.

O przywództwie duchowym

Przygotowały: J.M. i K.M.

Wyraz chrześcijańskiej miłości

Przygotowały: J.M. i K.M.

Modlimy się za was

Przygotowały: J.M. i K.M.

Modlitwa o pokój przed Panią Lwowa

Przygotowały: J.M. i K.M.

W katedrze wystawiono kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej Ślicznej Pani Lwowa, przed którym król Jan Kazimierz złożył tzw. śluby lwowskie – oddał Maryi państwo i ogłosił Ją Królową Korony Polskiej. Archidiecezja poznańska zachęca, aby modlić się przed tym wizerunkiem o pokój oraz za uchodźców z Ukrainy

Co to znaczy być kobietą

Przygotowały: J.M. i K.M.

Niedziela wrocławska

Najmłodszy biskup w Polsce

Materiał zebrał: ks. Łukasz Romańczuk

Ksiądz Maciej Małyga został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. Decyzja Ojca Świętego Franciszka została ogłoszona przez abp. Józefa Kupnego w budynku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Historia Elżbietańskich Męczenniczek – przerażająco aktualna!

Magdalena Lewandowska

Już tylko trzy miesiące dzielą nas od beatyfikacji Elżbietańskich Męczenniczek – pierwszej w powojennej historii Wrocławia.

Nasze, polskie nabożeństwo

Grzegorz Kryszczuk

Wielki Post to czas kiedy zwracamy naszą duszę ku Bogu, pełnimy czyny pokutne, słuchamy nauki rekolekcyjnej. Warto wziąć udział w nabożeństwach zarezerwowanych tylko dla tego okresu liturgicznego. Jednym z nich są Gorzkie Żale, najbardziej polskie ze wszystkich nabożeństw pasyjnych.

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

Kościół

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna