Reklama

Wiadomości

Jak oszczędzać prąd?

Adobe.Stock

Odbiorcy nie mają wpływu na ceny prądu, ale mogą samodzielnie ograniczyć jego zużycie poprzez drobne codzienne zachowania.

Nowy rok przywitał nas wzrostem cen prądu. Na podwyżki złożyło się wiele czynników, z których kluczowe są drożejące surowce energetyczne i przyjęta przez Unię Europejską polityka klimatyczna. Dzięki Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej podwyżki nie są dla nas bardzo dotkliwe. Warto jednak wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Wystarczy zaledwie kilka prostych czynności, aby obniżyć rachunki za prąd i nie wprowadzać przy tym drakońskich ograniczeń. Do oszczędzania energii motywują nas także kwestie ekologiczne.

Oszczędności w kuchni

Piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka odpowiadają za największe zużycie energii elektrycznej w naszych domach. Możemy zoptymalizować ich wykorzystanie. Zastanówmy się dwa razy, zanim zagotujemy cały czajnik wody, a później zalejemy tylko jeden kubek herbaty czy kawy. W ten sposób marnujemy energię zużytą na podgrzanie niewykorzystanej wody. Jeśli robimy kilka herbat w ciągu dnia, zsumowany koszt takiego procederu staje się odczuwalny dla naszych portfeli.

Gdy korzystamy z piekarnika, unikajmy uchylania drzwiczek. Każde otwarcie piekarnika podczas pieczenia powoduje obniżenie temperatury wewnątrz, co skutkuje ponownym zwiększeniem mocy grzania, czyli zużyciem dodatkowej energii. Nie inaczej sprawa ma się z lodówką. Po każdym otwarciu drzwi lodówki ta musi powrócić do zaprogramowanej temperatury. Unikajmy więc jej beztroskiego „wietrzenia” – drzwi lodówki powinniśmy zamykać niezwłocznie po włożeniu do niej lub wyjęciu z niej produktów. Pamiętajmy też, aby nigdy nie wkładać do lodówki gorących potraw – to bowiem powoduje drastyczne obniżenie ich wartości odżywczych, a dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie energetyczne lodówki i może prowadzić do jej uszkodzenia. Pralkę i zmywarkę uruchamiajmy dopiero wtedy, kiedy są pełne.

Wyłącz zbędne urządzenia

Telewizor w stanie czuwania, uśpiony laptop czy ładowarka do telefonu podłączona do kontaktu nadal zużywają prąd, za który przecież płacimy. Warto zatem zaopatrzyć się w listwę antyprzepięciową, aby za pomocą jednego wyłącznika móc wyłączyć wszystkie urządzenia, z których w danym momencie nie korzystamy.

Reklama

Pamiętaj o oświetleniu

Kształtujmy w sobie nawyk wyłączania światła po wyjściu z pomieszczenia. Warto także wymienić żarówki na energooszczędne. W przypadku zwykłej żarówki nawet 95% pobranej energii jest marnowane m.in. przez wydzielanie ciepła, a zaledwie 5% zużywane jest do wytworzenia światła.

Klasa ma znaczenie

Możemy zadbać o obniżenie zużycia energii już na etapie zakupu urządzeń, wybierając sprzęty oznaczone najwyższą klasą energetyczną (A). Oszczędności mogą być w tym przypadku gigantyczne, bo np. lodówka o niskiej klasie energetycznej (G) może pobierać nawet kilkakrotnie więcej prądu niż ta o najwyższej klasie. Inwestycja w droższy sprzęt, w perspektywie długoterminowej, może się zwrócić.

Chcemy oszczędzać

Pocieszający jest fakt, że większość z nas przywiązuje dużą wagę do oszczędzania energii, co wykazało przeprowadzone w styczniu – na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej – ogólnopolskie badanie. Wnioski z ankiety są jednoznaczne, a jego twórcy stwierdzają: – Motywują nas do tego nie tylko koszty, ale również troska o środowisko naturalne. Wybieramy przede wszystkim te sposoby, które nie mają większego wpływu na komfort naszego życia, a przynoszą realne oszczędności.

2022-03-15 11:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Coraz krótsze dni - jak uchronić nasze rachunki za prąd przed konsekwencjami jesieni?

Adobe Stock

Lato w kontekście zużycia energii elektrycznej bywa bardzo praktyczne - przez wiele godzin możemy korzystać ze światła słonecznego, a dzieci większość dnia spędzają na dworze. Kłopot pojawia się jesienią, kiedy aura zatrzymuje nas w czterech ścianach. Warto przeanalizować nasze codzienne zachowania, by jesienna plucha nie odbiła się negatywnie na wysokości rachunków za energię elektryczną.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

7. Bieg dla Życia w Jarosławiu

2022-12-06 11:21
Uczestnicy biegu

Michał Pacławski

Uczestnicy biegu

Od 7 lat kilkudziesięciu biegaczy pokonuje trasę 45 kilometrów łącząc Jarosławskie Opactwo z Klasztorem ss. Karmelitanek w Przemyślu, przez to manifestując miłość do Życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...