Reklama

Prasa zagraniczna

Czy papież spotka się z patriarchą?

„Sytuacja jest skomplikowana. Zobaczymy” – odpowiedział kard. Pietro Parolin na pytanie, czy dojdzie do spotkania Franciszka z patriarchą Moskwy Cyrylem. Kilka godzin wcześniej watykański sekretarz stanu skrytykował Cyryla za jego słowa, w których usprawiedliwia działania Putina. Zdaniem kardynała, nie przyczyniają się one do dialogu, a raczej do zaognienia sytuacji. Patrząc na to po ludzku: trudno sobie wyobrazić, aby w najbliższej przyszłości, tak jak planowano, do takiego spotkania doszło.

FRANCE24
Pomogą Ukrainie?

Izrael nie stoi w pierwszej linii państw potępiających rosyjską inwazję na Ukrainę. Oficjalnie z powodu tego, że Tel Awiw nie chce narażać na represje mieszkających w Rosji Żydów. Widząc to, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski już kilkakrotnie nawoływał Żydów z całego świata, aby „głośno krzyczeli” o strasznym losie Ukrainy. Wątek ten pojawiał się w publicznych wystąpieniach ukraińskiego przywódcy oraz w jego wpisach w mediach społecznościowych. Zełenski, który nie ukrywa swojego żydowskiego pochodzenia, a w wywiadach dla izraelskiej prasy przyznawał, że był wychowywany w duchu żydowskim, choć – jak to było w ZSRR – z małą ilością elementów religijnych, odwołuje się do Żydów taktycznie. Chce w ten sposób wzmocnić presję na agresora. Natan Szaranski, b. sowiecki dysydent, który zna Zełenskiego osobiście, twierdzi, że żydowskość jest dla niego czymś istotnym. Część środowisk żydowskich ocenia, że państwo izraelskie zrobiło zbyt mało dla walczącej Ukrainy, na czele której stoi polityk żydowskiego pochodzenia.

EL PERIODICO DE MEXICO
Watykan wobec Rosji

Dlaczego Watykan nie wystąpi ostrzej przeciwko Rosji? Dlaczego nie wskaże wyraźnie Putina jako agresora? Na te wątpliwości starał się odpowiedzieć znany watykanista John L. Allen Jr. Według niego, najważniejszym powodem tej „nieokreśloności” Watykanu jest fakt, że nie chce on zamknąć drogi dialogu, w którym widzi jedyną rozsądną drogę do zakończenia wojny. Mimo to stanowisko papieża jest w tym konflikcie jasne. Wielokrotnie sprzeciwiał się on wojnie, wspominał ciężki los Ukraińców, a nawet złamał protokół dyplomatyczny, idąc do ambasadora Rosji. Ciągle jest możliwość, że Watykan będzie mediatorem. Przychylał się do tego zresztą prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W ocenie postawy Watykanu należy wziąć pod uwagę, że dyplomacja kościelna działa tak od lat. Pius XII nie potępił Hitlera nie dlatego, że był jego sprzymierzeńcem, ale dlatego, że nie chciał narażać na odwet ludzi w Kościołach. A Jan Paweł II był przeciwny inwazji na Irak, choć nigdy nie wspomniał wprost o agresorze. Podobnie postępuje dyplomacja w czasach Franciszka.

Reklama

EUROPEAN SUNDAY ALIANCE
Kuriozum

Przedstawiciele Kościołów, organizacji społecznych i związków zawodowych, zrzeszeni pod sztandarem European Sunday Alliance (ESA), zaapelowali, żeby jednym z celów UE stało się zapewnienie pracownikom jednego, tego samego, dnia wolnego zamiast niedzieli, która przez COVID-19 i pracę zdalną w wielu miejscach straciła swój charakter dnia wolnego. ESA tłumaczy tę potrzebę przede wszystkim od strony psychologicznej i socjologicznej. Wśród sygnatariuszy apelu są także Kościoły chrześcijańskie, dziwi więc, że w uzasadnieniu nie ma wzmianki o tym, iż ten dzień wolny jest także dla Boga.

RELIGION DIGITAL
Odważny list

256 kapłanów i diakonów rosyjskiej Cerkwi podpisało list, w którym sprzeciwiają się kłamliwej narracji rosyjskiej propagandy. To, co robi Putin na Ukrainie, nazywają nie specjalną interwencją, ale wojną, do tego bratobójczą. Jest to nie tylko sprzeciw wobec rządzącej ekipy politycznej, ale i nieposłuszeństwo (usprawiedliwione) wobec linii, którą przyjęła prawosławna rosyjska hierarchia; ta niezmiennie wspiera Putina i jego otoczenie. W liście duchowni wzywają do zakończenia bezsensownej wojny: „Życzymy powrotu wszystkich żołnierzy – zarówno rosyjskich, jak i ukraińskich, do domów i rodzin, całych i zdrowych”. Przyznają również prawo ukraińskiemu narodowi do decydowania o swoich losach bez nacisku ze Wschodu i z Zachodu. „Wzywamy wszystkie strony konfliktu do dialogu, ponieważ nie ma innej alternatywy dla przemocy. Tylko umiejętność słuchania drugiego może dać nadzieję na wyjście z otchłani, w którą nasze kraje zostały wrzucone w ciągu zaledwie kilku dni” – napisali prawosławni duchowni.

2022-03-15 11:44

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Watykan: papieska pasterka o 19.30

2022-11-30 13:40

Włodzimierz Rędzioch

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia Ojciec Święty będzie o godz. 19.30 przewodniczył tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej – wynika z opublikowanego 30 listopada kalendarza papieskich celebracji na okres Bożego Narodzenia.

Więcej ...

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś diecezja modli się za swojego Pasterza

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu