Reklama

Wiadomości

Lekarz radzi

Operacja bez skalpela

Niedziela Ogólnopolska 12/2022, str. 47

Adobe.Stock

Współczesna medycyna pozwala na leczenie łagodnych guzków tarczycy i innych narządów bez klasycznej operacji chirurgicznej.

Anna Wyszyńska: Coraz więcej ośrodków w Polsce stosuje metodę nieinwazyjnego leczenia guzów tarczycy przy pomocy echolasera. Na czym ona polega?

Lek. med. Piotr Paul: W medycynie zabiegi z wykorzystaniem technologii laserowej można śmiało określić przełomowymi. Mają one szerokie zastosowanie i wiele atutów dla pacjentów. W przypadku tarczycy termoablacja przy użyciu echolasera pozwala na dotarcie do chorej tkanki bez konieczności przeprowadzenia otwartego zabiegu chirurgicznego. Włókno światłowodowe emitujące wiązkę lasera wprowadzane jest w obszar zmiany przy użyciu cienkiej kaniuli; wywołuje kontrolowaną termoablację i tym samym powoduje zmniejszenie wymiarów guza. Wysoka precyzja i mała inwazyjność zabiegu znacząco zwiększają bezpieczeństwo i pozwalają oddziaływać na obszar guza bez ryzyka uszkodzenia sąsiadującej zdrowej tkanki. W odróżnieniu od tradycyjnych metod chirurgicznych po zabiegu na szyi pacjenta nie pozostają blizny, niepotrzebne są hospitalizacja ani rehabilitacja. Tarczyca zachowuje swoją funkcjonalność, a przewlekłe stosowanie hormonów tarczycy nie jest konieczne.

Która grupa pacjentów z guzami tarczycy może korzystać z tego typu zabiegu?

Echolaser wykorzystywany jest w leczeniu łagodnych guzów tarczycy. Zabieg z jego użyciem nie jest przeprowadzany w przypadku nowotworu złośliwego. Z tego powodu przed zabiegiem konieczne jest wykluczenie złośliwego charakteru zmiany przez dwukrotne, na przestrzeni 6 miesięcy, wykonanie biopsji cienkoigłowej tarczycy. Rozmiar, kształt i umiejscowienie guza również mają znaczenie. Każdy przypadek jest indywidualnie oceniany. Jeżeli potwierdzimy, że zmiana ma charakter łagodny i pozostałe warunki są spełnione, wówczas mamy zielone światło dla przeprowadzenia opisywanego zabiegu, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Poddanie się zabiegowi zalecamy przede wszystkim pacjentom, u których zmiana, z uwagi na swoje duże wymiary, powoduje dyskomfort podczas przełykania, ucisk na sąsiednie naczynia czy tchawicę, a także zniekształcenie obrysów szyi.

Reklama

Jak odbywa się kwalifikacja pacjentów do zabiegu?

W Centrum Medycznym Alfamedica w Częstochowie, w którym pracuję, pacjenci kontaktują się z koordynatorem zabiegów telefonicznie lub przez stronę: www.wylecztarczyce.pl . Kolejne kroki to przekazanie dokumentacji, a po jej ocenie przez lekarza – ustalenie terminu wizyty. Jeżeli pacjent nie ma jeszcze dokumentacji medycznej i nie miał wykonywanej biopsji cienkoigłowej, może zostać umówiony na pierwszorazowe badanie. Po wykluczeniu występowania nowotworu złośliwego i pozytywnej weryfikacji pozostałych badań wyznaczany jest termin zabiegu.

W jakich innych schorzeniach wykorzystywany jest echolaser?

Technologia termoablacji przy użyciu echolasera jest często wykorzystywana również w urologii. Jej atuty powodują, że bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu rozrostu gruczołu krokowego u mężczyzn, czyli prostaty. Jest to problem, który dotyka wielu panów po 50. roku życia. Wiąże się z takimi dolegliwościami, jak: nietrzymanie moczu, częstomocz, uczucie niemożności pełnego opróżnienia pęcherza czy zaburzenia funkcji seksualnych. Termoablacja przy użyciu echolasera powoduje obkurczenie gruczołu krokowego, co eliminuje wspomniane problemy i warunkuje szybki powrót pacjenta do pełnej sprawności. Echolaser znajduje także zastosowanie w leczeniu innych schorzeń – usuwa się w ten sposób łagodne guzy wątroby, piersi czy mięśniaki macicy.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.wylecztarczyce.pl .

2022-03-15 11:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Salezjański Wolontariat Misyjny: gdy wyjeżdżaliśmy, Liberia nie była dotknięta Ebolą

Life Mental Health / Foter / CC BY

Ks. Jerzy Babiak, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”, wydał oświadczenie, w którym wyjaśnia okoliczności wyjazdu kilku wolontariuszy do Liberii, m.in. informuje, że w chwili ich wyjazdu kraj nie był dotknięty Ebolą. Jutro o godz. 12 w Salezjańskim LO we Wrocławiu przy ul. Młodych Techników 17 odbędzie się konferencja prasowa, poświęcona wyjazdowi misyjnemu grupy młodzieży do Liberii zorganizowanego przez Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”. W spotkaniu wezmą udział koordynator projektu ks. Jerzy Babiak oraz przedstawiciele rodziców młodzieży uczestniczącej w projekcie. W jego trakcie zostanie odczytane oświadczenie, a także będzie możliwość zadawania pytań.

Więcej ...

Litania do św. Mikołaja

Archiwum parafii

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

Więcej ...

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Kościół

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...