Reklama

Warto wsiąść na rower

Pamiętajmy o kilku zasadach, aby bezpiecznie dojechać do celu.

Przygotowanie roweru

Konieczne jest odpowiednie napompowanie kół, sprawdzenie stanu opon, dopasowanie siodełka oraz sprawdzenie ogólnego stanu roweru. Konieczne jest zaopatrzenie się w specjalne odblaski.

Ważny jest strój

Osoba wybierająca się na trasy rowerowe powinna się zaopatrzyć przynajmniej w koszulkę i spodenki. Obecnie tego typu stroje wykonywane są ze specjalnych tworzyw umożliwiających swobodny przepływ powietrza. Muszą bowiem umożliwiać odprowadzanie potu. Niezwykle ważny jest kask. Ma za zadanie chronić głowę. Powinien być zatem dobrze dopasowany do obwodu głowy, nie może się zsuwać przy jej ruchach. Warto też zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne i specjalne rękawiczki rowerowe, zapobiegające ślizganiu się dłoni po kierownicy.

Przygotowanie organizmu

Przed wyruszeniem w dłuższą trasę warto przeprowadzić krótką rozgrzewkę, aby uniknąć ewentualnych kontuzji. Można zrobić kilka skłonów, przysiadów i wymachów, a na końcu – kilka ćwiczeń rozciągających. Jazdę powinno się zaczynać od krótkich tras, a później coraz bardziej wydłużać dystans. Dzięki temu organizm będzie się stopniowo przyzwyczajał do wysiłku. Umożliwi to zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakwasów. Najlepsze efekty daje jazda w spokojnym, równym tempie po prostej drodze z prędkością ok. 15 km na godzinę.

Odpowiednie nawodnienie

Reklama

Bardzo ważne jest częste nawadnianie organizmu. Warto zabrać ze sobą butelkę z wodą lub napojem izotonicznym, który uzupełni utratę soli mineralnych. Należy wypijać kilka łyków co jakiś czas, nie czekając na moment, aż pojawi się uczucie pragnienia.

Korzyści dla zdrowia

Systematyczna jazda na rowerze (3-4 razy w tygodniu) pozwala uregulować właściwy poziom cholesterolu. Zwiększa się pojemność płuc, dzięki czemu krew staje się bardziej dotleniona. Taka krew dociera do narządów wewnętrznych, w tym do serca, czego efektem jest lepsze funkcjonowanie tych organów. Skutkuje to ogólnie zwiększoną wydolnością organizmu. Korzystnie wpływa też na stawy oraz profilaktykę żylaków. Jazda na rowerze – zwłaszcza po pięknych lub zalesionych okolicach – poprawia również stan psychiczny człowieka – pozwala na wyciszenie się oraz odprężenie. Przez dotlenienie mózgu oraz poprawę krążenia w naczyniach mózgowych poprawiają się też koncentracja i zdolność zapamiętywania. Aktywność zwiększa wydzielanie endorfin, które są hormonem szczęścia. Dzięki temu człowiek jest w stanie lepiej znosić sytuacje stresowe.

2022-03-15 11:44

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił Polaków do działań na rzecz pokoju

2022-12-07 12:10

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Do działania na rzecz pokoju, zwłaszcza na Ukrainie, pamiętając o straszliwych zbrodniach, jakich dopuszczali się Niemcy na obywatelach polskich narodowości żydowskiej zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Piszkowice. Policjanci meldują wykonanie zadania

2022-12-07 15:35
Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Barbara Deryło

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Kwartet stróżów prawa po raz kolejny wyruszył ze świąteczną pomocą. Tym razem uśmiechy zagościły wśród dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach (powiat Kłodzko).

Więcej ...

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...