Reklama

Niedziela plus

Poznań

Modlitwa o pokój przed Panią Lwowa

Niedziela Plus 12/2022, str. XII

Matka Boża Łaskawa Śliczna Pani Lwowa

Graziako

Matka Boża Łaskawa Śliczna Pani Lwowa

W katedrze wystawiono kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej Ślicznej Pani Lwowa, przed którym król Jan Kazimierz złożył tzw. śluby lwowskie – oddał Maryi państwo i ogłosił Ją Królową Korony Polskiej.

Archidiecezja poznańska zachęca, aby modlić się przed tym wizerunkiem o pokój oraz za uchodźców z Ukrainy.

Inicjatywa sprowadzenia do stolicy Wielkopolski kopii tego obrazu zrodziła się w gronie Pokolenia Milenijnego, które gromadzi osoby urodzone w 1966 r. lub w okolicy tej daty. Jest to ruch społeczny, który pragnie przekazywać dziedzictwo chrztu Polski następnym pokoleniom. Podczas uroczystości z okazji 360. rocznicy ślubów króla Jana Kazimierza, 9 kwietnia 2016 r., poświęcił go metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Uroczystego wprowadzenia kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej do Poznania dokonał 2 października 2016 r. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Obraz umieszczono w kościele św. Małgorzaty na poznańskiej Śródce.

W związku z wojną na Ukrainie 4 marca obraz został wystawiony w katedrze poznańskiej. „Serdecznie zapraszamy do katedry poznańskiej, by przed wizerunkiem Ślicznej Pani Lwowa modlić się o pokój w Ukrainie oraz za uchodźców wojennych” – napisano w komunikacie archidiecezji poznańskiej. „W tych trudnych chwilach, jakie przeżywamy obecnie, niech służy duchową pomocą wszystkim uchodźcom, którzy zechcą modlić się w poznańskiej katedrze, a w ramionach Maryi szukają pocieszenia”.

Wizerunek Matki Bożej Łaskawej Ślicznej Gwiazdy Miasta Lwowa, nazywany Domagaliczowską, został namalowany w 1598 r. przez mieszczanina lwowskiego Józefa Szolc-Wolfowicza jako epitafium dla zmarłej wnuczki Katarzyny Domagaliczówny. Modlitwy przed obrazem zaowocowały licznymi uzdrowieniami. Cudownej interwencji Matki Bożej przypisano nieudane oblężenie miasta przez wojska Chmielnickiego w 1648 r., zwycięstwo pod Beresteczkiem czy odparcie ataku Kozaków w 1655 r.

W czasie potopu szwedzkiego 1 kwietnia 1656 r. król Jan II Kazimierz Waza w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej złożył śluby. W obecności nuncjusza papieskiego bp. Pietra Vidoniego i całego swojego dworu, z rycerstwem, senatorami oraz duchowieństwem, oddał w opiekę Maryi swoje państwo i ogłosił Matkę Bożą Królową Korony Polskiej.

Reklama

W 1776 r. abp Wacław Hieronim Sierakowski ogłosił dekret o cudowności i łaskawości wizerunku i przeniósł obraz na stałe do katedry lwowskiej. W tym samym roku ukoronował go koronami papieskimi.

W 1946 r. abp Eugeniusz Baziak, zmuszony do opuszczenia metropolii lwowskiej przez władze sowieckie, przywiózł obraz do Polski. Wizerunek był kilkakrotnie wystawiany w katedrze wawelskiej. Później został przewieziony do Lubaczowa.

Podczas konserwacji w latach 1980-81 wykonano dwie jego wierne kopie, przeznaczone dla archikatedry lwowskiej i do kościoła w Lubaczowie.

Obraz był rekoronowany 19 czerwca 1983 r. na Jasnej Górze i 26 czerwca 2001 r. we Lwowie przez Jana Pawła II.

2022-03-15 11:48

Wybrane dla Ciebie

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Więcej ...

Niepokalana – nasz ideał

Francisco de Zurbaran

"Niepokalane Poczęcie", Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Mój przyjaciel powtarza, że Kościół co rusz popełnia błędy. Nie powinien np. ogłosić dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. „Dogmat – tłumaczy – dotyczy mojego zbawienia, a ta maryjna prawda nie ma nic wspólnego ze mną. Wiąże się tylko ze zbawieniem Maryi”.

Więcej ...

Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety [Zaproszenie]

2022-12-07 19:38

Archiwum organizatorów

Fundacja Kultura Brzmienia we współpracy z miastem Wrocław oraz parafią św. Elżbiety we Wrocławiu zapraszają na kolejny koncert w ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Brzmienie Fest” .

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...