Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wizytacja u jubilatki

Biskup błogosławi mamy z małymi dziećmi

Ks. Robert Kasprowski

Biskup błogosławi mamy z małymi dziećmi

Biskup Piotr Greger wizytował parafię św. Stanisława w Andrychowie, która w maju będzie świętować jubileusz 40-lecia istnienia.

Wierni przygotowywali się do odwiedzin m.in. przez wysłuchanie kazań, które głosił ks. dr Robert Samsel z Bielska-Białej. Dwudniowa wizytacja kanoniczna rozpoczęła się w Środę Popielcową Mszą św. wieczorną. – Nadchodzący jubileusz zobowiązuje nas do tego, abyśmy nie utracili skarbu wiary, dochowali wierność Chrystusowi i Jego Kościołowi, i byli otwarci na biedę i nieszczęścia ludzi. Dużo modlimy się ustanie wojny na Ukrainie. Chcemy ten skarb wiary przekazać młodemu pokoleniu. Pod opieką naszego patrona św. Stanisława chcemy żyć przy Chrystusie i świadczyć o Nim – podkreślił proboszcz ks. Jan Figura. Bp Piotr Greger w kazaniu zauważył, że istotą modlitwy jest przede wszystkim uwielbienie Pana Boga, a nie nasze zadowolenie. Przy tym zaznaczył, że dla właściwego rozwoju człowieka potrzeba pracy, twórczego wypoczynku i modlitwy. – Chodzi o to, abyśmy każdego dnia nie zaniedbali tych ważnych sfer ludzkiej egzystencji. Modlitwa nie jest dodatkiem do życia. My jej potrzebujemy tak samo jak pracy i wypoczynku po to, aby normalnie funkcjonować. Jeśli nie traktujemy jej w ten sposób, to nie jest systematyczna. Wówczas mamy z tym problem, z czego wynikają nasze ludzkie niepowiedzenia i niezadowolenia – wyjaśniał. Na zakończenie wizytacji 6 marca przewodniczył nabożeństwu „Gorzkich żali”. Wtedy wraz z wiernymi szczególnie prosił Boga o pokój na świecie i Ukrainie. Ponadto pobłogosławi małe dzieci i matki oczekujące potomstwa oraz odwiedził siostry zakonne.

Poprzednia wizytacja odbyła się tutaj w październiku 2014 r. Obecnie do miejsko-osiedlowej parafii należy blisko 9200 katolików. Posługę duszpasterską pełni 6 księży i diakon przebywający na praktyce duszpasterskiej. Pomagają 3 siostry służebniczki starowiejskie, które prowadzą niepubliczne przedszkole na tym terenie. Parafia współpracuje z różnymi instytucjami, w tym szkołami i przedszkolami. Działają tu liczne grupy dzieci, młodzieży i dorosłych, z którymi biskup spotkał się podczas wizytacji. Osoby świeckie gorliwie angażują się czynem i modlitwą: pomagają misjom, osobom losowo poszkodowanym, a obecnie – uchodźcom z Ukrainy, dla których przygotowano schronienie w Diecezjalnym Domu Duszpasterskim im. św. Józefa. 6 marca przyjechało tutaj ponad 20 osób – kobiet z dziećmi. Bp Piotr Greger spotkał się z nimi i pobłogosławił im. W parafii zorganizowano akcję zbiórki darów dla tych osób. Wierni przynosili je do miejscowego Przedszkola im. Jana Pawła II. Kapłani zachęcili do podejmowania dobrowolnych postów, wyrzeczeń i modlitwy w intencji napiętej sytuacji na linii Rosja – Ukraina.

W kościele od 10 stycznia trwały prace remontowe. Sufit został pomalowany na kremowo-biały kolor, a ściany – na beżowy po to, by rozjaśnić wnętrze świątyni. Pomalowano też boczne wejście i przedsionek kościoła. Zaimpregnowano posadzkę. Figury świętych Wojciecha i Stanisława oraz stacje drogi krzyżowej przekazano do renowacji w pracowni w Tarnowie. Ponadto wymieniono drzwi do zakrystii. Zmodernizowano również instalację elektryczną w kościele i wokół niego oraz wykonano szereg innych prac. Dzięki sprawnym działaniom pracowników wnętrze świątyni było już gotowe na dzień wizytacji.

2022-03-15 11:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W sile wieku

Jubileuszowa liturgia

Piotr Lorenc/Niedziela

Jubileuszowa liturgia

Parafia św. Floriana istnieje już od 40 lat. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 4 maja, w dniu odpustu parafialnego. Były połączone z peregrynacją Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii św. Jana Pawła II.

Więcej ...

Przepis na Adwent

Karol Porwich /Niedziela

Nasze praktyki religijne, życie społeczne, rodzinne, zawodowe zostało częściowo nadszarpnięte przez koronawirusa. Nie jest to jednak wystarczający powód, aby ulec pesymizmowi, tym bardziej, że mamy na co czekać. Rozpoczynający się Adwent stwarza idealną okazję, aby przewartościować myślenie i zrobić porządki, szczególnie te duchowe, przed przyjściem na świat Jezusa Chrystusa. Czterech naszych rozmówców dzieli się refleksjami i sposobami na dobre przeżycie Adwentu.

Więcej ...

Z Niepokalaną – dla ciała i ducha

2022-12-01 19:55

Dorota i Wojciech Szota/maratonczyk.pl

Ofiarują Matce Bożej swój wysiłek i trud, aby polecać przez Jej wstawiennictwo sprawy Kościoła, Ojczyzny i swoje osobiste. Jeszcze tylko do jutra (2 grudnia) można zapisać się na VI Nocny Trailowy Bieg dla Niepokalanej, który wystartuje już 3 grudnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...