Reklama

Niedziela Łódzka

Nieść pomoc uzależnionym

Podopieczni tworzą rodzinę

Archiwum Domu Magnificat

Podopieczni tworzą rodzinę

Nasi podopieczni nazywają je domem albo wspólnotą – tak o miejscu, które powstało, aby nieść pomoc osobom uzależnionym, mówi Dagmara Diug, prezes Fundacji „Magnificat”.

Podczas wielkopostnego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych abp Grzegorz Ryś nawiązał w swoich słowach do okresu Wielkiego Postu, jako czasu łaski Bożej, ale jednocześnie czasu wysiłku, trudu, rezygnacji i ofiary.

Warto w tym czasie pochylić się nad losem tych, którzy każdego dnia zmagają się z walką o samych siebie – walką z uzależnieniem. Schronieniem i miejscem pomocy stał się Dom Magnificat – miejsce, które powstało, aby nieść pomoc osobom uzależnionym, ich rodzinom i bliskim. – Najważniejsza jest dla nas troska o każdy wymiar człowieka uzależnionego. Opieka nad każdą przestrzenią – emocjonalną, psychiczną, ale też duchową. Łączenie wsparcia duchowego z solidną terapią – mówi Dagmara Diug, terapeuta i prezes Fundacji.

Dom otoczony lasami mieści się w Łasku – Kolumnie. W parterowym budynku, są pokoje, kuchnia, stołówka, a w centrum kaplica. To miejsce rodzinne. Przebywają tutaj zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Dzięki wsparciu darczyńców tworzą się kolejne, nowe miejsca. – Nasi podopieczni nazywają to miejsce domem albo wspólnotą. Jest to także forma wspólnoty miejsca. Niektórzy z nas, terapeuci mieszkają tu na stałe. To powołanie do bycia bliżej i więcej dla tych, którzy tego potrzebują – dodaje pani Dagmara.

W codziennym funkcjonowaniu w pracy z człowiekiem uzależnionym niezbędne są zasady i regulamin. Prowadzona terapia ma kilka elementów: ergoterapia – czyli terapia poprzez pracę, terapia grupowa oraz indywidualna. Kluczowa staje się nauka odpowiedzialności za konkretne, powierzone zadania, by przez regularność i staranność szanować siebie nawzajem. W domu są osoby w różnym przedziale wiekowym – od 21 do 61 lat. Każdy pacjent ma swojego terapeutę. To miejsce łączy model społeczności terapeutycznej z pracą nad 12 krokami. Dodatkowo tworzone są mitingi dwa razy w tygodniu, by dać jak najwięcej narzędzi do pracy z uzależnieniem. W każdy wtorek z pobliskich okolic mogą przyjeżdżać osoby z zewnątrz.

Reklama

– Czas nie jest łatwy, jesteśmy w trudnej sytuacji. Widzę wśród pacjentów, którzy się zgłaszają, że bardzo dużo osób zmaga się z depresją, z uzależnieniem, ale trzeba walczyć, by być z ludźmi, aby się nie izolować, kiedy ogarnia nas lęk i beznadzieja. Warto wtedy prosić o pomoc, bo ta samotność zabija, ale zawsze jest nadzieja. Te historie, które tutaj przeżywamy są walką w każdym wieku i z każdą trudną sytuacją. Ukończenie terapii jest początkiem trzeźwienia, ale wspólnota pozwala odzyskiwać nadzieję, zawsze – podsumowuje pani Dagmara.

Zachęcamy do wsparcia finansowego. Więcej informacji na stronie www.fundacjamagnificat.pl .

2022-03-15 11:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Znani raperzy szczerze o swoim uzależnieniu

William Brawley / Foter.com / CC BY

Raperów „Arkadio” i „Maka” poza muzyczną pasją łączy także doświadczenie uzależnienia od narkotyków i alkoholu. O tym, jak łatwo wpaść w nałóg, ale i jak się z niego wyrwać opowiadają w filmie „Czasem trupy zmartwychwstają”.

Więcej ...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Karol Porwich/Niedziela

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Więcej ...

Minister Moskwa: Polska nigdy nie była tak zaawansowana w projektach jądrowych jak teraz

2022-12-08 11:41

Adobe Stock

Nigdy nie byliśmy tak zaawansowani w projektach jądrowych jak teraz - powiedziała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Wskazała, że kluczowe jest znalezienie instytucji i partnerów, z którymi zbudujemy model współpracy na lata. To nie tylko kwestia pieniędzy, ale także zaufania - dodała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji