Reklama

Niedziela Sandomierska

Zawierzcie życie Bogu

Trzeba być wiernym w każdej rzeczy

Ks. Wojciech Kania/ Niedziela

Trzeba być wiernym w każdej rzeczy

Sandomierz Kolejny etap w drodze do święceń kapłańskich.

W kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła biskup senior Edward Frankowski udzielił posług lektoratu i akolitatu alumnom III i IV roku oraz włączył w grono kandydatów do święceń alumna V roku. Wraz z biskupem Eucharystię koncelebrowali profesorowie i wychowawcy seminaryjni na czele z ks. Rafałem Kułagą, rektorem uczelni. W homilii bp Frankowski zachęcał alumnów, aby przez przyjęcie posług, które są kolejnym z etapów w drodze do kapłaństwa, zawierzyli swoje życie Jezusowi Chrystusowi oraz Matce Bożej.

– Drodzy bracia, wy dziś przyjmujecie na siebie obowiązki lektora, akolity i kandydata do święceń diakonatu. Te obowiązki zleca wam Kościół w imieniu Jezusa Chrystusa, który was do kapłaństwa powołuje, wybiera i posyła. A za tymi pierwszymi obowiązkami przyjdą obowiązki większe, trudniejsze. Pan Jezus powiedział do swoich uczniów, kto w małych sprawach jest doskonały, ten i w wielkich doskonały będzie. To też jak najstaranniej i jak najgorliwiej wypełniajcie te obowiązki i spełniajcie mężnie, czyli z odwagą prawdy i łagodnie, czyli z dobrocią płynącą z siły wiary. To właśnie Jezus Chrystus jest dla nas przykładem. Posłannictwo Kościoła to jest Jego posłannictwo. Zadaniem Kościoła jest głoszenie Ewangelii, która przybliża ludzi do Boga – poprosił bp Frankowski.

Obrzęd udzielenia posług rozpoczęło przedstawienie kandydatów przez rektora uczelni. Biskup, modląc się nad lektorami i akolitami oraz przekazując księgę Pisma Świętego i naczynie z komunikantami, wprowadził kleryków w ich nowe czynności. Posługi lektora i akolity, to etapy w drodze do sakramentu kapłaństwa. Lektorowi wspólnota Kościoła powierza troskę o głoszenie Słowa Bożego, natomiast akolita stanowi pomoc kapłana w posłudze ołtarza. Kandydatura do święceń diakonatu jest ostatnim etapem przed ich przyjęciem. Na zakończenie Eucharystii biskupowi seniorowi Edwardowi Frankowskiemu w imieniu społeczności seminaryjnej życzenia z okazji kolejnej rocznicy sakry biskupiej złożył ks. Rafał Kułaga.

2022-03-15 11:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dar dla współczesnego świata - uroczystości ku czci bł. Wincentego Kadłubka

ks Wojciech Kania

W Sandomierzu odbyły się doroczne uroczystości ku czci bł. Wincentego Kadłubka. Procesja z relikwiami błogosławionego wyruszyła z kościoła pw. św. Michała Archanioła do Bazyliki katedralnej przechodząc przez Rynek Starego Miasta

Więcej ...

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Więcej ...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu