Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W Ewangelii Krzyża

Po przekazaniu krzyża i relikwii św. Jana Pawła II ruszyła procesja do kościoła
parafialnego

Archiwum parafii

Po przekazaniu krzyża i relikwii św. Jana Pawła II ruszyła procesja do kościoła parafialnego

Trwa peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii św. Jana Pawła II w diecezji sosnowieckiej. Znaki wiary gościły m.in. w Chechle.

Weź krzyż! Przyjmij go, nie pozwól, aby przygniotły cię wydarzenia, ale z Chrystusem zwyciężaj zło i śmierć. Jeżeli z Ewangelii Krzyża uczynisz program swojego życia, jeżeli pójdziesz za Chrystusem aż na krzyż, w pełni odnajdziesz samego siebie” – mówił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas spotkania z młodzieżą na placu św. Jana na Lateranie, w dniu 2 kwietnia 1998 r. Te słowa papieża Polaka w wyjątkowy sposób zostały przyjęte przez wspólnotę parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle.

– Odnowienie życia religijnego, uczta duchowa, głębokie poczucie wspólnoty – tak można opisać doświadczenia i przeżycia wielkiego święta, jakim była peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii św. Jana Pawła II w naszej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle. Można było zobaczyć, jak wymowne świadectwo wiary dali nasi parafianie: z licznych grup modlitewnych, Koła Przyjaciół Radia Maryja, Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”, liturgicznej służby ołtarza, Caritas, grup zawodowych, takich jak policjanci, Rycerze Grobu Bożego w Jerozolimie, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej, Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki i Górników oraz Koło Gospodyń Wiejskich w pięknych strojach galowych i ludowych. Nie zabrakło dzieci w strojach krakowskich i szlacheckich oraz rzeszy wiernych, która wypełniła po brzegi naszą parafialną świątynię. To poczucie wspólnoty napełniało nadzieją i dawało umocnienie – stwierdziła katechetka, Magdalena Palska.

Modlitewne spotkanie rozpoczęło się ok. godziny 16.00, gdzie asysta i wierni w wyznaczonym miejscu oczekiwali w modlitewnym skupieniu na przyjazd do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle samochodu-kaplicy z Wielkopiątkowym Krzyżem Papieskim i relikwiami św. Jana Pawła II. Po przekazaniu krzyża i relikwii św. Jana Pawła II ruszyła procesja do kościoła parafialnego. Przy trzech stacjach, w postawie klęczącej oddawano pokłon krzyżowi. Po przybyciu do świątyni i odczytaniu Ewangelii oraz odmówieniu modlitwy, słowa powitania skierował proboszcz parafii ks. kan. Marek Szeląg oraz przedstawiciele wspólnoty parafialnej w Chechle.

Reklama

Punktem centralnym uroczystości była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i wygłosił homilię biskup pomocniczy senior diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha. Wraz z nim Eucharystię sprawowali kapłani: ks. prał. Piotr Noga, ks. Paweł Pielka i ks. kan. Mieczysław Raszewski. Obecni byli również księża z dekanatu jaroszowieckiego. Po Mszy św. parafianie czuwali i modlili się przy świętych znakach ze szczególną prośbą o pokój w Ukrainie i na całym świecie. – Jak zawsze dzięki wielkiej trosce i staraniu proboszcza naszej parafii ks. kan. Marka Szeląga oraz wiernych parafian mogliśmy cieszyć się pięknem przeżywanej liturgii, wystroju świątyni i otoczenia kościoła – stwierdzili pełni zachwytu parafianie.

Wielkopiątkowy Krzyż Papieski z Chechła wyruszył do parafii św. Jadwigi Królowej w Dąbrowie Górniczej, a następnie nawiedził parafie: św. Barbary w Dąbrowie Górniczej, Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Dąbrowie Górniczej-Łęknicach, św. Marii Magdaleny w Gołaczewach, Nawrócenia św. Pawła w Dąbrowie Górniczej i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaworznie-Byczynie oraz św. Stanisława w Sosnowcu. Podczas nawiedzenia Krzyżowi Papieskiemu towarzyszą relikwie św. Jana Pawła II oraz obraz autorstwa Zofii Roli-Wywioł przedstawiający Ojca Świętego, który trzyma krucyfiks w swoich dłoniach.

2022-03-15 11:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja w parafii św. Wojciecha w Maszewie

Naukę w Maszewie wygłosił misjonarz ks. Mariusz Iliaszewicz

Zdjęcia za pośrednictwem ks. Andrzeja Skoblickiego

Naukę w Maszewie wygłosił misjonarz ks. Mariusz Iliaszewicz

Obraz św. Józefa Kaliskiego 23-24 maja nawiedził parafię św. Wojciecha w Maszewie Lubuskim. Naukę wygłosił tam misjonarz peregrynacji ks. Mariusz Iliaszewicz.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu