Reklama

Aspekty

Wierni się doczekali

Ks. Mariusz Dudka zwieńczył dzieło swoich poprzedników

Karolina Krasowska

Ks. Mariusz Dudka zwieńczył dzieło swoich poprzedników

W kożuchowskiej farze pw. Matki Bożej Gromnicznej z początkiem marca odsłonięto odnowiony ołtarz główny.

Miejscowi wierni od kilku lat oczekiwali na ten moment. – Rok 2022 i Środa Popielcowa, w którą otworzyliśmy odświeżone prezbiterium to szczególne wydarzenie dla naszej parafii – podkreśla proboszcz ks. Mariusz Dudka.

Mocno złocony

Kościół farny w Kożuchowie, wzmiankowany już w połowie XIII wieku, należy do najstarszych zabytków architektury w województwie lubuskim. Jest najcenniejszym kulturowo obiektem w mieście, prezentującym wysokie walory architektoniczne, bogatą galerię sztuki z zakresu malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Obecna bryła architektoniczna kościoła została ukształtowana w wyniku kilku faz budowlanych. W dniu dzisiejszym świątynia prezentuje stan ukształtowany po pożarze w 1764 r. W zasadniczym trzonie jest budowlą późnogotycką z elementami renesansu oraz baroku. Do najznakomitszych elementów wystroju świątyni należy zespół rozmaitych obrazów ołtarzowych, wystrój malarski ambony (1681) oraz kaplicy Wszystkich Świętych. Ołtarz główny do kożuchowskiej świątyni został ufundowany w 1668 r. i wykonany przez „snycerza i stolarza” w Grodzisku Wielkopolskim. Rok później ustawiono nastawę w kościele, a w 1672 r. pokryto polichromią oraz wyzłocono i ostatecznie ukończono 14 stycznia 1673 r. – Ołtarz w kościele farnym jest dwunawowy, prezentujący na dwóch obrazach chrzest Pana Jezusa i ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni. Jest wzbogacony o ornamenty, mocno złocony; takich elementów złoconych, jak choćby całe sklepienie, jest naprawdę bardzo dużo. Mamy również oddzielnie stojący ołtarz główny przedsoborowy z tabernakulum, który jest już przebadany, gotowy do konserwacji i złocenia – to jest coś, co nas jeszcze czeka – mówi ks. Mariusz Dudka.

Cztery etapy

Pierwsze prace przy odnowieniu ołtarza rozpoczęto już w 2012 r. za śp. ks. Władysława Stachury. Jego dzieło kontynuował ks. Robert Węglewski. Niestety prace zostały przerwane dwa lata później ze względu na problemy związane z konstrukcją całego kościoła i wieży. Wówczas wstrzymano prace konserwatorskie ołtarza, a ratowano konstrukcję całej świątyni. W międzyczasie udało się jednak odrestaurować dwa bliźniacze obrazy główne w ołtarzu, czyli „Chrzest Chrystusa” i „Ofiarowanie Jezusa w świątyni” autorstwa rodzimego artysty Georga Lichtenfelsa, zwanego „kożuchowskim Rubensem”. Oba obrazy zostały namalowane w 1668 r. Prace przy ołtarzu były wykonywane czterema etapami przez różnych konserwatorów. – Podczas pierwszego etapu prac odnowiona została prawa strona ołtarza. Następnie renowacji zostało poddane jego zwieńczenie (drugi etap), figury czterech złoconych aniołów i obraz (trzeci etap). W czasie czwartego etapu renowacji poddano elementy polichromowane i złocone znajdujące się w lewej stronie ołtarza – wyjaśnia Paweł Dyczewski z firmy Art Monument, ostatni kończący dzieło konserwator, który podjął prace od drugiego etapu. Zakończenie prac przy ołtarzu było możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, gminy Kożuchów oraz ofiarności parafian. Odświeżone zostało również prezbiterium, a antyczna biel wokół odnowionego ołtarza daje niesamowite kontrasty i efekt.

Pobożność maryjna

Pierwotnie kożuchowska fara nosiła wezwanie Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie funkcjonuje tytulatura bardziej ludowa, a kościół parafialny nosi patronat Matki Bożej Gromnicznej. – Każdego 2 lutego obchodzimy w parafii uroczystość odpustową, kiedy jest cieplej, w maju bądź czerwcu mamy festyn parafialny. W każdą środę w kościele parafialnym zanoszona jest Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, codziennie odmawiany jest Różaniec. Pobożność maryjna w naszej świątyni jest naprawdę widoczna – kończy ks. Mariusz Dudka.

2022-03-15 11:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świątynia w centrum miasta

Wyremontowana kopuła lśni blaskiem

Kl. Kamil Gregorczyk

Wyremontowana kopuła lśni blaskiem

Więcej ...

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57
W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu